Stół do bilarda – czym kierować się przy jego wyborze?
Bilard & snookerGry towarzyskie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stół do bilarda – czym kierować się przy jego wyborze?

Realizacja bilardowego hobby wymaga dobrego przygotowania. Jednym z kluczowych elementów jest prawidłowy dobór stołu do gry. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Płyta stołu

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą częścią stołu jest wierzchnie nakrycie, jednak najważniejszą częścią jest płyta, która stanowi podstawę stołu. Dwa najpopularniejsze modele to płyta drewniana i kamienna.

Pierwsza z nich jest relatywnie tańszą i lżejszą opcją, jednak jest mniej odporna i może szybciej stracić swoje walory. Pod wpływem temperatury panującej w pomieszczeniu, poziomu wilgotności, a zwłaszcza intensywności gry może ulec odkształceniu i tym samym utracić swój poziom. Samodzielna naprawa stołu z drewnianą płytą jest praktycznie niemożliwa.

Płyta kamienna jest trwalsza i posłuży nam znacznie dłużej. Tak wykonany stół sprawdza się zarówno na poziomie amatorskim, jak i w klubach bilardowych, w których częstotliwość prowadzenia rozgrywek jest duża. Kamienna struktura jest odporna na czynniki zewnętrzne. Można ją na nowo wypoziomować, a wymiana sukna jest łatwa i tania. Tego typu płyty wykonuje się zazwyczaj z łupku włoskiego, który jest cieńszy od marmuru, a jednocześnie zachowuje swoje właściwości.

Rozmiar

Duże znaczenie dla komfortu prowadzenia rozgrywki ma także rozmiar stołu. Jego wymiary powinny być dokładnie dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz mebli, które będą w jego pobliżu.

Minimalne wymiary dostępnego na rynku klasycznego stołu bilardowego to 110 cm szerokości i 110 długości. Optymalne rozwiązanie to wymiar 145 centymetrów szerokości i 145 długości. Różnica nie jest duża, jednak w kontekście gry w bilarda ma duże znaczenie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar.

Analizując wymiary pomieszczenia oraz stołu do gry, warto pamiętać o prawidłowej przestrzeni do gry. Wszelkie dodatkowe meble, schody, wąskie przejścia czy szerokie parapety utrudniają swobodne ruchy i zmniejszają komfort gry.

Przeznaczenie stołu

Wbrew pozorom stół bilardowy może spełniać w domu więcej niż jedną funkcję. Nowoczesne modele pozwalają na łączenie powierzchni bilardowej z użytkową. Z tego powodu można go umieścić nie tylko w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, ale nawet w jadalni czy biurze. W czasie oficjalnych spotkań stół będzie odwrócony na drugą stronę, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie zebrania czy spotkania z klientem. Po pracy stół będzie pełnił funkcję rozrywkową.

Gra w bilarda to także świetny pomysł na przerwę w trakcie pracy. Na rynku dostępne są modele, które łączą więcej niż jedną dyscyplinę sportową. W ofertach niektórych sklepów można znaleźć stoły, które oprócz bilarda umożliwiają grę w tenisa stołowego czy rosyjską ruletkę. Innowacyjne obrotowe stoły bilardowe pozwalają dopasować rozmiar oraz powierzchnię do klasycznego stołu jadalnianego. Dzięki temu oszczędza się przestrzeń w domu oraz pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup dwóch osobnych mebli.

Sukno bilardowe

Słabej jakości materiał nie jest wystarczająco elastyczny, dość szybko ulega zniszczeniu i nie spełnia należycie swojej funkcji. Dobór odpowiedniego sukna wymaga zatem sprawdzenia kilku podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest gramatura sukna, za pomocą której określa się grubość splotu tkaniny. Materiał nie może być zbyt cienki, ponieważ szybko się przetrze i uniemożliwi dobrą kontrolę bili. Optymalna gramatura to około 410g/m2. Równie istotny jest rodzaj materiału. W przypadku stołu bilardowego najlepiej sprawdza się materiał wykonany w 100% z wełny. Wybierając obicie stołu, należy także zwrócić uwagę na gładkość tkaniny i jej parametry techniczne.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?
9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?
Dziewiątka to jedna z najpopularniejszych odmian amerykańskiego bilarda i obok ósemki stanowi trzon rozgrywek, szczególnie amatorskich. Sprawdź, na czym polega […]
Czy żeglarstwo to sport dla każdego? Rozbijamy mity i stereotypy
Czy żeglarstwo to sport dla każdego? Rozbijamy mity i stereotypy
Przełamujmy bariery i zbadajmy, czy żeglarstwo jest sportem dla każdego. Rozbijamy mity i stereotypy związane z tym sportem wodnym.
Kupujesz skuter wodny? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Kupujesz skuter wodny? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Przybliżamy Ci najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu i które pomogą Ci podjąć mądrą decyzję, by cieszyć się bezpieczną i satysfakcjonującą jazdą na wodzie.
Ostatnie wpisy