Jak doskonalić technikę gry w snookera?
Bilard & snookerGry towarzyskie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak doskonalić technikę gry w snookera?

Gry bilardowe tylko z pozoru wydają się łatwe do opanowania. W rzeczywistości wymagają niemałych umiejętności zręcznościowych, celnego oka oraz pewnej ręki. Poza klasycznym bilardem ogromną popularnością cieszy się snooker – odmiana, w której gra się głównie na kolory. Czym jest snooker? Na czym polega rozgrywka i jak doskonalić swoje umiejętności?

Co to jest snooker?

Snooker, jak już wcześniej zostało wspomniane, należy do rodziny gier bilardowych. Rozgrywka toczy się na stole o wymiarach 3,6 m na 1,8 m. Plac gry składa się z sześciu kieszeni zwanych łuzami. W meczu może wziąć udział zarówno dwóch zawodników, jak i dwie drużyny. Stół do gry w snookera powinien być wykonany z wysokiej jakości wełnianego sukna i ramy mahoniowej. Co istotne, w tym rodzaju gry bilardowej niezbędne są 22 bile, w tym:

•  15 czerwonych,
•  6 kolorowych (żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa, czarna – według punktacji od najniższej do najwyższej, gdzie żółta warta jest 2 punkty a czarna 7),
•  1 biała.

Do wbijania bil potrzebny jest także kij, który może być różnej długości. Jego rozmiar zależy w głównej mierze od preferencji zawodnika, jednak nie powinien być krótszy niż 91 centymetrów. W grze dopuszcza się także przedmioty pomocnicze, wśród których znajduje się krzyżak, przedłużka, nasadka oraz podstawka.

Jakie są zasady gry w snookera?

Gra w snookera wydaje się skomplikowana, jednak po bliższym zapoznaniu się z jej zasadami można zauważyć, że jest prosta. Trudności leżą gdzie indziej, ale o tym jest napisane w dalszej części tego tekstu. Gra opiera się na naprzemiennym wbijaniu bili czerwonych i kolorowych – po czerwonej gracz deklaruje kolor, którym zamierza trafić do łuzy. Zależnie od tego, czy pora na wbicie kuli czerwonej czy kolorowej, to jej musi w pierwszej kolejności dotknąć biała bila. Jeśli trafi inną, przeciwnik otrzymuje prawo ruchu oraz dodatkowe punkty.

W snookera można zdobyć maksymalnie 147 punktów w jednym podejściu do stołu, co udaje się niewielu graczom. Aby tego dokonać, zawodnik musiałby naprzemiennie trafiać do łuzy bilą czerwoną i czarną, bez wybierania innego koloru.

Podstawy znajomości snookera 🔴⚫️

Aby móc przybliżyć Wam swoją pasję i związaną z nią pracę psychologa sportowego, warto…

Opublikowany przez Dream Big – Kacper Papiernik Psycholog Sportu Piątek, 28 lutego 2020

Każdy mecz w snookera składa się z partii określanych mianem frame. Organizatorzy zazwyczaj podają maksymalną liczbę partii, jakie mogą zostać rozegrane – najczęściej jest to liczba nieparzysta, aby nie było możliwości wystąpienia remisu. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie ich najwięcej, dzięki dobremu rozplanowaniu uderzeń, opracowaniu taktyki oraz odrobinie szczęścia.

Podstawowa technika ustawienia w snookerze

Snooker jest grą niezwykle techniczną i wymagającą. Przede wszystkim ważne jest, aby gracz umiał ustawić mostek. Polega on na położeniu dłoni na stole i lekkim uniesieniu kciuka. Dzięki temu tworzy się rowek pomiędzy nim a palcem wskazującym i to właśnie w tym miejscu będzie poruszać się kij, który powinien podczas ruchu przylegać do klatki piersiowej i brody.

Przed każdym uderzeniem niezwykle ważne jest przyjęcie prawidłowej postawy. Gracze praworęczni powinni lekko ugiąć prawe kolano, natomiast lewe powinno być w pełni wyprostowane. Dzięki takiej technice możliwa jest pełna kontrola nad kijem. Jeśli zawodnikowi uda się ją opanować, nie powinien mieć większego problemu z odpowiednim prowadzeniem kija.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium
Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium
Ostatnio bardzo popularne stały się małe akwaria o pojemności do 60 litrów. Wynika to między innymi z faktu, że można […]
Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Chciałbyś zapoznać się z dartem i zaimponować znajomym ciekawymi grami? Oto nasze propozycje. Wszystko wyjaśniamy!
Northern Ireland Open 2020: Judd Trump ponownie lepszy od Ronniego O’Sullivana!
Northern Ireland Open 2020: Judd Trump ponownie lepszy od Ronniego O’Sullivana!
Trzeci kolejny finał północnoirlandzkiego czempionatu i trzecie zwycięstwo Trumpa w stosunku 9:7 – decydujące batalie Northern Ireland Open stały się […]
Ostatnie wpisy