9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?
Bilard & snookerGry towarzyskie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?

Dziewiątka to jedna z najpopularniejszych odmian amerykańskiego bilarda i obok ósemki stanowi trzon rozgrywek, szczególnie amatorskich. Sprawdź, na czym polega 9 Ball Pool.

Podstawowe zasady gry

9 Ball Pool rozgrywany jest przy użyciu 9 bil kolorowych, z numerami od 1 do 9, oraz bili rozgrywającej, czyli białej. Każda z bil umieszczonych na stole musi być wbita we wzrastającej kolejności, czyli od 1 do 9, tak by ostatnią wbitą bilą była dziewiątka. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się wbić ostatnią bilę. Każde uderzenie wykonane przez zawodnika musi trafić w bile o aktualnie najniższej wartości w stole.

Dostępne są już nowe – aktualne przepisy gry w bilard ( wszystkich odmian ) zatwierdzone przez Krajową Komisje Sędziowską PZBil … http://www.bilard-sport.pl/aktualnosci.php?inf_id=3197

Opublikowany przez Polski Związek Bilardowy Wtorek, 26 stycznia 2021

Początek rozgrywki

Każda gra rozpoczyna się od dodatkowej rozgrywki decydującej o tym, który z zawodników będzie wykonywał pierwsze rozbicie. Kolejne zawodnicy wykonują już naprzemiennie. Bile do rozbicia są ustawiane tak, by były maksymalnie ściśnięte i układały się w romb. Jako wierzchołek figury ustawia się biel z nr 1, a na środku umieszcza się nr 9. Uderzenie rozbijające jest uznane za prawidłowe, gdy biała bila jest zagrywana z pola bazy, żadna z bil nie zostanie wbita, a cztery z nich dotkną bandy. Pierwsze rozbicie uznaje się za nieważne, jeśli dojdzie do faulu. Są to sytuacje, gdy jakakolwiek bila zostanie wbita do łuzy lub wybita poza stół, wyjątkiem jest wybicie bili z numerem 9, która po wybiciu zostaje ponownie ustawiona na stole.

Kontynuacja gry

Prawidłowo wbita bila pozwala na przedłużenie ruchu zagrywającego zawodnika. Oznacza to, że jeśli zawodnik wykona wszystkie ruchy poprawnie, to jest w stanie wygrać grę podczas jednej kolejki. Prawo zagrania przechodzi na przeciwnika, jeśli rozgrywający podczas swojego ruchu nie wbije żadnej z bil lub dojdzie do faulu. W tym drugim przypadku zawodnik przejmujący prawo ruchu musi zagrać białą bilą z położenia, w jakim została na stole.

Wypchnięcie bili – ruch „push out”

W celu ustawienia białej bili w pozycji bardziej korzystnej dla siebie zawodnik ma prawo wykonać ruch „push out”. Zagranie to polega na zmianie położenia białej bili w dowolny sposób – podczas wykonania zagrania nie musi dotknąć bili kolorowej ani bandy. Najważniejszą zasadą przy wykonaniu tego ruchu jest wcześniejsze poinformowanie przeciwnika o zamiarze wykonania „push out”. W innym przypadku ruch zostanie uznany za tradycyjny. Bile, które zostaną wbite podczas „push out”, nie są zaliczane i pozostają w łuzie do końca gry, wyjątkiem od tej reguły jest bila z numerem 9, która wraca na stół.

Powrót bili na stół – „repozycjonowanie”

Bila z numerem 9 jest jedyną numeryczną, która może powrócić na stół. Zdarzyć się tak może, gdy zostanie popełniony faul lub bila zostanie wybita przy zagraniu „push out”. Gracz rozpoczynający grę po “repozycjonowaniu” dziewiątki ma możliwość ułożenia białej bili “z ręki”, czyli w dowolnym punkcie na stole.

Zasada trzech fauli

Zawodnik, który podczas swojej kolejki wykona faul, traci prawo do kolejnego ruchu. Jeśli jeden z zawodników popełni trzy faule w trzech następujących po sobie podejściach, nie wykonując w międzyczasie żadnego prawidłowego uderzenia, automatycznie przegrywa grę. Trzy kolejne faule muszą mieć miejsce w jednej partii. Po drugim faulu z rzędu gracz powinien otrzymać ostrzeżenie, aby miał świadomość zagrożenia rozgrywki. Konkretny ruch rozpoczyna się w chwili, gdy zawodnik ma prawo wykonać uderzenie, a kończy, gdy nie uda mu się prawidłowo wbić bili do łuzy, popełni faul lub wygra całą partię.

Koniec gry

9 Pool Ball kończy się wraz z prawidłowym uderzeniem wbijającym do łuzy bilę z numerem 9 lub gdy któryś z graczy naruszy zasady gry, np. wykona trzy faule z rzędu. Jak w większości odmian bilarda amerykańskiego gra może się również zakończyć decyzją sędziego, który ogłosi pat. Sędzia gry ma prawo wydać taką opinię, jeśli jego zdaniem podczas żadnego z trzech kolejnych zagrań zawodników nie widać starań dążących do prawidłowego wbicia bili i osiągnięcia zwycięstwa. Wprowadzenie pata w bilardzie amerykańskim miało za zadanie ograniczyć brak dynamiki w rozgrywkach. Po ogłoszeniu decyzji dotyczącej sytuacji patowej kończy się gra i następuje nowe rozdanie, tak by rozgrywka tych samych zawodników rozpoczęła się od początku.

Zdjęcie wyróżniające: Kafziel / Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady gry w szachy trzyosobowe
Zasady gry w szachy trzyosobowe
Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, jakie zna nowoczesna cywilizacja. Większość osób jest przekonana, że w „królewską grę” można […]
Adrian Meronk przeszedł do historii. Wielki wyczyn polskiego golfisty!
Adrian Meronk przeszedł do historii. Wielki wyczyn polskiego golfisty!
W miniony weekend byliśmy świadkami największego sukcesu polskiego golfisty w historii – Adrian Meronk zajął 2. miejsce w turnieju European […]
Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto grać w szachy?
Gra w szachy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Oprócz samej rozrywki, gra w szachy przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, kreatywności, pamięci czy umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego warto grać w szachy?
Ostatnie wpisy