Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?

Akwarium z bogatą, różnobarwną roślinnością, stanowiącą zachwycające tło dla jego ciekawych i zróżnicowanych kolorystycznie mieszkańców, może być niezwykle atrakcyjne. Ale może również przysporzyć niemałego zmartwienia i na naszych oczach po prostu obumierać. Co należy zrobić, aby tego uniknąć?

Elementarne błędy przy zakładaniu akwarium

Pochopna decyzja o zakupie akwarium

Błędy, które popełniamy już na samym początku, związane są z samą decyzją o założeniu akwarium. Bardzo często odbywa się to tak, że rodzic zabiera swoją pociechę do sklepu zoologicznego, aby pokazać różne zwierzątka. Dziecko z ciekawością przygląda się kolorowym rybkom i podejmuje decyzję: „Ja chcę mieć takie akwarium!” Wywiera tym samym presję na rodzicach, aby spełnili to pragnienie i w efekcie pojawia się w naszym domu akwarium – bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, jak należy się nim prawidłowo opiekować. Nic więc dziwnego, że po niedługim czasie następuje rozczarowanie – przecież miało być tak pięknie, tymczasem ryby chorują (i w końcu padają martwe), roślinki marnieją, woda robi się mętna, a ściany zbiornika porastają glony.

Przekarmianie ryb

Obserwując ryby w naszym akwarium odnosimy wrażenie, że są one nieustannie głodne i potrzebują częstego karmienia – w dodatku dużymi porcjami. Karmimy je zatem często i dużo, a niezjedzony pokarm zalega w zbiorniku. To właśnie on stanowi pożywkę dla wszelkich glonów, które nadmiernie się rozrastają, niszcząc rośliny i pozbawiając wodę tlenu, którego potrzebują do życia ryby.

Minimalizm kosztów

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie akwarium, to często staramy się to zrobić jak najmniejszym kosztem – nie dbając o jakość oświetlenia, odpowiednie filtrowanie, natlenienie oraz ogrzewanie wody. Należy jednak mieć na uwadze, iż optymalne światło powinno stymulować rozwój roślin, dobry filtr skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, a grzałka zapewniać właściwą temperaturę (przy zbyt niskiej temperaturze lub dużych jej wahaniach ryby chorują – dod. red.).

Oszczędzajmy więc tam, gdzie jest to możliwe, ale róbmy to rozsądnie. Mając do wyboru droższe i tańsze oświetlenie albo filtrację o zbliżonych parametrach i wydolności, możemy wybrać nieco tańsze rozwiązania i trochę zaoszczędzić na wydatkach. Źródło światła musi być oczywiście odpowiednie i mieć właściwą moc, a filtr – proporcjonalnie duży i wydajny.

Właściwe podejście do akwarystyki

Decyzja o założeniu akwarium powinna być przemyślana oraz odpowiedzialna. Co to oznacza? Chodzi głównie o zdobycie minimalnej niezbędnej wiedzy na temat prawidłowego zakładania i prowadzenia akwarium. Warto mieć koncepcję, jakiej wielkości będzie nasze akwarium, określić czy mają być w nim rośliny i jakie (wyłącznie zielone, a może kolorowe) oraz poznać ich wymagania względem oświetlenia i twardości wody. To wszystko ułatwi nam wybranie dla nich najlepszego podłoża (bogatego albo ubogiego w związki odżywcze).

W przypadku doboru oświetlenia ważne jest, aby zdecydować się na takie, które będzie stymulować prawidłowy wzrost roślin. Dlatego też wcześniej musimy zastanowić się, jakich potrzebują one mikro i makroelementów oraz jak dozować CO2.


Problematyczny bywa też właściwy dobór obsady, który pozwala uniknąć agresji pomiędzy rybami. Warto zatem mieć w akwarium ryby, które preferują różne rejony i żyją w różnych strefach (przy powierzchni, w części środkowej i przydennej) i tam pobierają pożywienie. Dzięki temu nie będzie ono zalegało na dnie.

Ile razy, w jakich ilościach i jakiego rodzaju pokarm podawać? W tym przypadku świetnie sprawdza się uniwersalna zasada, że lepiej dać rybom mniej pożywienia niż przesadzić z karmieniem.

Pozostają jeszcze kwestie, jaki filtr kupić, aby skutecznie oczyszczał wodę z zanieczyszczeń, a także jaką grzałkę wybrać, aby woda w akwarium miała właściwą temperaturę. Na te pytania powinniśmy znać odpowiedzi już w momencie zakupu naszego wymarzonego akwarium. Przy wyborze pomocny może również okazać się sprzedawca w sklepie zoologicznym, który doradzi nam, jak optymalnie dobrać filtr i grzałkę.

Podejmując w pełni odpowiedzialną decyzję o założeniu akwarium musimy mieć świadomość, że jego posiadanie będzie wymagało sporego zaangażowania oraz wysiłku włożonego w jego systematyczną pielęgnację – częste (na początku, a później raz w tygodniu) podmiany wody na poziomie około 20% pojemności zbiornika, odmulanie podłoża, czy też czyszczenie mediów filtracyjnych.

Jeżeli w sposób przemyślany podejdziemy do tematu zakupu i opieki nad naszym akwarium, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na długo pozostanie w nim czysta woda, piękna roślinność oraz zdrowe, pełne energii ryby.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najgłośniejsza aukcja numizmatów nad Wisłą już w najbliższy weekend!
Najgłośniejsza aukcja numizmatów nad Wisłą już w najbliższy weekend!
W sobotę 17 października w luksusowych wnętrzach hotelu Raffles Europejski Warsaw dojdzie do jednego z najważniejszych tegorocznych wydarzeń dla krajowej […]
Jaki blender z kielichem kupić?
Jaki blender z kielichem kupić?
Chyba nikt z nas obecnie nie wyobraża sobie kompletnego wyposażenia kuchni bez blendera. To niewielkie i zwykle poręczne urządzenie pozwala bardzo szybko posiekać, zmielić czy także poszatkować produkty.
Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?
Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?
Od ustanowienia tenisa stołowego dyscypliną olimpijską w 1988 roku, na 32 złote medale możliwe do zdobycia aż 28 padło łupem […]
Ostatnie wpisy