Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?

Akwarium z bogatą, różnobarwną roślinnością, stanowiącą zachwycające tło dla jego ciekawych i zróżnicowanych kolorystycznie mieszkańców, może być niezwykle atrakcyjne. Ale może również przysporzyć niemałego zmartwienia i na naszych oczach po prostu obumierać. Co należy zrobić, aby tego uniknąć?

Elementarne błędy przy zakładaniu akwarium

Pochopna decyzja o zakupie akwarium

Błędy, które popełniamy już na samym początku, związane są z samą decyzją o założeniu akwarium. Bardzo często odbywa się to tak, że rodzic zabiera swoją pociechę do sklepu zoologicznego, aby pokazać różne zwierzątka. Dziecko z ciekawością przygląda się kolorowym rybkom i podejmuje decyzję: „Ja chcę mieć takie akwarium!” Wywiera tym samym presję na rodzicach, aby spełnili to pragnienie i w efekcie pojawia się w naszym domu akwarium – bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, jak należy się nim prawidłowo opiekować. Nic więc dziwnego, że po niedługim czasie następuje rozczarowanie – przecież miało być tak pięknie, tymczasem ryby chorują (i w końcu padają martwe), roślinki marnieją, woda robi się mętna, a ściany zbiornika porastają glony.

Przekarmianie ryb

Obserwując ryby w naszym akwarium odnosimy wrażenie, że są one nieustannie głodne i potrzebują częstego karmienia – w dodatku dużymi porcjami. Karmimy je zatem często i dużo, a niezjedzony pokarm zalega w zbiorniku. To właśnie on stanowi pożywkę dla wszelkich glonów, które nadmiernie się rozrastają, niszcząc rośliny i pozbawiając wodę tlenu, którego potrzebują do życia ryby.

Minimalizm kosztów

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie akwarium, to często staramy się to zrobić jak najmniejszym kosztem – nie dbając o jakość oświetlenia, odpowiednie filtrowanie, natlenienie oraz ogrzewanie wody. Należy jednak mieć na uwadze, iż optymalne światło powinno stymulować rozwój roślin, dobry filtr skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, a grzałka zapewniać właściwą temperaturę (przy zbyt niskiej temperaturze lub dużych jej wahaniach ryby chorują – dod. red.).

Oszczędzajmy więc tam, gdzie jest to możliwe, ale róbmy to rozsądnie. Mając do wyboru droższe i tańsze oświetlenie albo filtrację o zbliżonych parametrach i wydolności, możemy wybrać nieco tańsze rozwiązania i trochę zaoszczędzić na wydatkach. Źródło światła musi być oczywiście odpowiednie i mieć właściwą moc, a filtr – proporcjonalnie duży i wydajny.

Właściwe podejście do akwarystyki

Decyzja o założeniu akwarium powinna być przemyślana oraz odpowiedzialna. Co to oznacza? Chodzi głównie o zdobycie minimalnej niezbędnej wiedzy na temat prawidłowego zakładania i prowadzenia akwarium. Warto mieć koncepcję, jakiej wielkości będzie nasze akwarium, określić czy mają być w nim rośliny i jakie (wyłącznie zielone, a może kolorowe) oraz poznać ich wymagania względem oświetlenia i twardości wody. To wszystko ułatwi nam wybranie dla nich najlepszego podłoża (bogatego albo ubogiego w związki odżywcze).

W przypadku doboru oświetlenia ważne jest, aby zdecydować się na takie, które będzie stymulować prawidłowy wzrost roślin. Dlatego też wcześniej musimy zastanowić się, jakich potrzebują one mikro i makroelementów oraz jak dozować CO2.


Problematyczny bywa też właściwy dobór obsady, który pozwala uniknąć agresji pomiędzy rybami. Warto zatem mieć w akwarium ryby, które preferują różne rejony i żyją w różnych strefach (przy powierzchni, w części środkowej i przydennej) i tam pobierają pożywienie. Dzięki temu nie będzie ono zalegało na dnie.

Ile razy, w jakich ilościach i jakiego rodzaju pokarm podawać? W tym przypadku świetnie sprawdza się uniwersalna zasada, że lepiej dać rybom mniej pożywienia niż przesadzić z karmieniem.

Pozostają jeszcze kwestie, jaki filtr kupić, aby skutecznie oczyszczał wodę z zanieczyszczeń, a także jaką grzałkę wybrać, aby woda w akwarium miała właściwą temperaturę. Na te pytania powinniśmy znać odpowiedzi już w momencie zakupu naszego wymarzonego akwarium. Przy wyborze pomocny może również okazać się sprzedawca w sklepie zoologicznym, który doradzi nam, jak optymalnie dobrać filtr i grzałkę.

Podejmując w pełni odpowiedzialną decyzję o założeniu akwarium musimy mieć świadomość, że jego posiadanie będzie wymagało sporego zaangażowania oraz wysiłku włożonego w jego systematyczną pielęgnację – częste (na początku, a później raz w tygodniu) podmiany wody na poziomie około 20% pojemności zbiornika, odmulanie podłoża, czy też czyszczenie mediów filtracyjnych.

Jeżeli w sposób przemyślany podejdziemy do tematu zakupu i opieki nad naszym akwarium, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na długo pozostanie w nim czysta woda, piękna roślinność oraz zdrowe, pełne energii ryby.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nieodłączne zagrania klasowego pokerzysty
Nieodłączne zagrania klasowego pokerzysty
Gra w pokera niegdyś była uznawana za jedne z największych przekleństw. Powód? Ludzie zatracali w hazardzie cały dorobek życia i […]
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii integracji sensorycznej dla twojego dziecka?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii integracji sensorycznej dla twojego dziecka?
Podpowiadamy, jakie sensoryczne narzędzia terapeutyczne mogą pomóc Twojemu dziecku. Dowiedz się, jak je dobierać, by wspierać rozwój i poprawiać komfort życia Malucha.
Ile może kosztować amatorski stół do tenisa stołowego i jak go wybrać?
Ile może kosztować amatorski stół do tenisa stołowego i jak go wybrać?
O czym warto wiedzieć przed zakupem stołu do tenisa stołowego i z jakim wydatkiem należy się liczyć? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy