Banknoty z okresu PRL zyskują na wartości
KolekcjonerstwoNewsZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Banknoty z okresu PRL zyskują na wartości

Pandemia koronawirusa w połączeniu z globalnym kryzysem gospodarczym oraz szalejącą inflacją mocno wpłynęły na rozwój zainteresowania numizmatyką, a to przełożyło się z kolei na wzrost cen monet i banknotów z ubiegłego tysiąclecia. Na wartości zyskują już nie tylko wyjątkowe numizmaty przedwojenne, ale także te, którymi posługiwali się nasi ojcowe czy dziadkowie. Dość powiedzieć, że za niektóre banknoty z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej można obecnie otrzymać nawet kilka tysięcy złotych!

Kultowa waluta PRL wciąż jest w posiadaniu wielu Polaków, aczkolwiek tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że mogą jeszcze na niej sowicie zarobić. W ostatnim czasie ogromne zainteresowanie kolekcjonerów wzbudzają zwłaszcza okolicznościowe nominały sprzed blisko pół wieku – chodzi o serię „Wielcy Polacy”, która trafiła do obiegu w 1975 roku, a w 2016 roku znalazła się w albumach z dawnymi polskimi banknotami, wydawanych przez NBP i sprzedawanych po okazyjnej wówczas cenie 190 zł. Teraz za dobrze zachowane okazy z wizerunkami Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Stanisława Staszica, Ludwika Waryńskiego czy Władysława Reymonta (słynny milion zł) można uzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych!

„Do tej pory seria tych nominałów była wyceniana od 8 do 10 tys., a NBP sprzedawał je za 190 zł. Ich cena szybko zaczęła jednak rosnąć i dziś są do kupienia za ok. 3,5 tys. zł. Wypuszczenie tak dużej liczby albumów sprawiło, że więcej ludzi zaczęło się interesować banknotami z tego okresu” – tłumaczy na łamach „Dziennika Zachodniego” pan Dariusz Jaglarz, właściciel krakowskiego salonu numizmatycznego Fjoda.

Od 1975 r. NBP rozpoczął wprowadzanie nowych wzorów banknotów z tzw. serii „Wielcy Polacy”. Wraz z pogarszającą się…

Opublikowany przez Banknoty Świata Piątek, 8 stycznia 2016

Najwięcej mogą jednak zarobić szczęśliwcy, którzy posiadają w swojej kolekcji niskie nominały z oznaczeniem AA na początku oraz banknoty z unikalnym numerem serii – z jedną powtarzającą się cyfrą albo tzw. radary, gdzie układ cyfr stanowi lustrzane odbicie.

Znaczący skok wartości odnotowały zresztą nie tylko wspomniane banknoty okolicznościowe z dawnego PRL-u, ale również znacznie powszechniejsze monety obiegowe. Ceny srebrnych monet o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1 i 2 zł wahają się w sklepach numizmatycznych od kilkunastu do nawet stu złotych! Warto więc przejrzeć domowe archiwa, bowiem może okazać się, że w niepozornych miejscach skryte są niemałe kosztowności!

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki kamper i dla kogo – wybór pierwszego samochodu kempingowego
Jaki kamper i dla kogo – wybór pierwszego samochodu kempingowego
Podróże kamperem to wspaniałe przeżycie, dzięki któremu wiele osób może zrealizować marzenia o wyjeździe bez konieczności wynajmowania drogiego pokoju hotelowego. […]
Nieodłączne zagrania klasowego pokerzysty
Nieodłączne zagrania klasowego pokerzysty
Gra w pokera niegdyś była uznawana za jedne z największych przekleństw. Powód? Ludzie zatracali w hazardzie cały dorobek życia i […]
Jak doskonalić technikę gry w snookera?
Jak doskonalić technikę gry w snookera?
Gry bilardowe tylko z pozoru wydają się łatwe do opanowania. W rzeczywistości wymagają niemałych umiejętności zręcznościowych, celnego oka oraz pewnej […]
Ostatnie wpisy