Kombinacje, żertwy, kreatywność – dlaczego warto grać w warcaby?
Sporty umysłoweWarcaby
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kombinacje, żertwy, kreatywność – dlaczego warto grać w warcaby?

Warcaby to ponadczasowa gra dla całej rodziny. Kształtują logiczne myślenie oraz rozwijają intelekt. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto sięgnąć po tę grę!

Sposób na spędzenie czasu z rodziną

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Jeżeli nie masz pomysłu na to, czym wypełnić ponury jesienny wieczór, to sięgnij po szachy lub warcaby. Jedno jest pewne – nie będziecie się nudzić! Co ważne, gra w warcaby jest stosunkowo prosta. Ze zrozumieniem zasad rozgrywki problemów nie powinni mieć nawet młodsi członkowie rodziny.

Nauka zdrowej rywalizacji

Dziecko powinno umieć rywalizować z rówieśnikami; o lepsze oceny w szkole czy o uznanie nauczyciela. W zdrowej rywalizacji nie ma nic złego. To właśnie w domu dziecko może się jej nauczyć podczas wspólnych gier z rodzicami. Warto motywować dziecko, aby rozwijało swoje umiejętności, poszukiwało nowych ścieżek rozwoju, a przede wszystkim pytało, gdy czegoś nie będzie wiedziało. Dzięki temu nauczy się jak rywalizować w grupie oraz będzie umiało doskonale odnaleźć się zarówno w sytuacji wygranej, jak i porażki.

Rozwój logicznego myślenia

Warcaby, podobnie z resztą jak szachy, kształtują umiejętność logicznego myślenia. Uczą planowania i wyciągania wniosków. Aby wygrać, trzeba rozgryźć taktykę przeciwnika. Pionkiem można poruszać tylko po ciemnych polach, trzeba tak zaplanować rozgrywkę, aby być lepszym niż przeciwnik. Warcaby to gra towarzyska, która niezależnie od wieku przynosi wiele wrażeń.

Dlaczego warcaby?

– uczą logicznego i konstruktywnego myślenia,
– rozwijają aktywność twórczą,
– poprawiają: pamięć,…

Opublikowany przez MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki – sekcja warcabowa Piątek, 17 kwietnia 2015

Kształtowanie umiejętności taktycznych

Taktyka i jeszcze raz taktyka. Nawet gdy grasz w warcaby dla samej frajdy, to i tak zapewne chcesz wygrać i zastanawiasz się, w jaki sposób przechytrzyć przeciwnika. Wygrać rozgrywkę możesz jedynie wówczas, gdy Twój przeciwnik straci wszystkie pionki, lub w sytuacji, gdy zablokujesz mu możliwość jakiegokolwiek ruchu. Musisz się spieszyć, w przeciwnym razie to Twój przeciwnik może okazać się lepszy!

Pierwszy kontakt z porażką

Życie to zdecydowanie nie jest pasmo samych zwycięstw i sukcesów; na arenie sportowej, w życiu prywatnym, czy zawodowym. Niezależnie od tego, czy grę w warcaby będziesz traktować wyłącznie jako rozrywkę i sposób miłego spędzenia czasu w gronie najbliższych, czy każda partia będzie miała dla Ciebie czysto sportowy charakter, to jedno jest pewne – prędzej czy później (a najczęściej prędzej) trafisz na gracza silniejszego od Ciebie. Przegrywać trzeba umieć, choć nie jest to przyjemne uczucie. Nauka gry w warcaby może przynieść dzieciom wiele korzyści, a umiejętność przegrywania z honorem, jest jedną z najważniejszych.

Jak zacząć przygodę z warcabami?

Gra w warcaby nie jest bardzo skomplikowana. Do rozgrywki wystarczy plansza, pionki oraz druga osoba. Jeżeli nie masz partnera do gry, to jeszcze nie wszystko stracone. W warcaby możesz zagrać także na komputerze. Pamiętaj jednak o tym, aby ustawić odpowiedni poziom trudności, w przeciwnym razie, możesz przegrać w kilka chwil. Warcaby to gra towarzyska, ale też i rozgrywka sportowa.

Warcaby – czy warto w nie grać?

Jak się okazuje, gra w warcaby może być niezwykle ciekawa. Ma wiele zalet. Uczy myślenia i pozwala rozwinąć umiejętności, które w przyszłości okażą się przydatne przy współzawodnictwie z uczestnikami. Grając w warcaby, można rozwinąć logiczne myślenie, umiejętność przewidywania oraz wyciągania wniosków. To również doskonały sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny czy znajomych.

Jeżeli nigdy nie grałeś w warcaby, to najwyższa pora, aby nadrobić zaległości. Zapoznaj się z zasadami i znajdź kompana do gry. Przy warcabach będziesz się świetnie bawić, niezależnie od tego czy masz lat 7 czy 77. Gra ta jest stosunkowo tania. Planszę do gry warcaby można dostać w sklepie z zabawkami już za kilkanaście złotych.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Георгий 19.01.2021

    Przechodzac do bardziej technicznej strony warcabow, najwieksza zaleta warcabow 100-polowych (bo w takich sie specjalizuje) sa piekne – nawet kilkunastoruchowe(!) kombinacje. Dla tych, co jeszcze nie zetkneli sie z tym pojeciem, kombinacja oznacza oddanie pewnej liczby pionow, a nastepnie zbicie wiekszej badz tej samej liczby pionow przeciwnika, ale z duzo lepsza pozycja na planszy. Mimo 20-letniej kariery wciaz potrafie byc zaskakiwana, wciaz odkrywam nowe idee i motywy, ktore jeszcze nie zostaly zamieszczone w literaturze. Zdarza sie, ze dostaje pytanie od znajomych, czy jeszcze nie znudzily mi sie warcaby. Patrze na nich wtedy z usmiechem i odpowiadam szczere, stanowcze: „Nie”. Kombinacje to z pewnoscia najwazniejszy i nieodzowny element dalekiego obliczania w warcabach. Niekiedy wydaje sie, ze pozycja jest juz calkowicie beznadziejna, ale okazuje sie, ze ratuje mnie piekna i ukryta kombinacja, ktora koniec koncow trafia nawet do ksiazki!

Rekomendowane
Jak wybrać idealne urządzenie do odczytywania danych z produktów?
Jak wybrać idealne urządzenie do odczytywania danych z produktów?
Dowiedz się, jak wyselekcjonować najodpowiedniejsze urządzenie do odczytywania danych z produktów. Przeczytaj o czynnikach, które powinieneś wziąć pod uwagę i poznaj odpowiednie narzędzia.
Wspinaczka na drzewach: powrót do natury i adrenalina w jednym
Wspinaczka na drzewach: powrót do natury i adrenalina w jednym
Odkryj fascynujący świat wspinaczki na drzewach, który łączy bliskość natury z dużą dawką adrenaliny. Dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób wybiera tę formę aktywności na świeżym powietrzu, i jakie korzyści zdrowotne może przynieść.
Zasady gry w szachy trzyosobowe
Zasady gry w szachy trzyosobowe
Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, jakie zna nowoczesna cywilizacja. Większość osób jest przekonana, że w „królewską grę” można […]
Ostatnie wpisy