Na czym polega szachowa roszada i kiedy można ją wykonać?
Sporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega szachowa roszada i kiedy można ją wykonać?

Najinteligentniejsze umysły świata spędzają wiele godzin na treningu szachowym, poznając przy tym tysiące kombinacji ruchów, które można wykonać przy pomocy szachowych figur. Jedną z podstawowych zagrywek szachisty jest roszada. W dzisiejszym aartykule wyjaśniamy, co to jest roszada oraz jak i kiedy można ją wykonać.

Szachy – skomplikowana gra o prostych zasadach

Szachy to jedna z najstarszych gier planszowych na świecie. Została przywieziona do Europy z Indii ok. VI wieku naszej ery. Przeszła szereg ewolucji do postaci, w jakiej znana jest obecnie. Według historycznych zapisków była to gra, w którą chętnie grali królowie. Równie często gościła ona w domach szlacheckich i kupieckich.

Swoją popularność szachy zawdzięczają stosunkowo prostym zasadom. Przy odrobinie chęci, każdy jest w stanie zapamiętać, jakie ruchy można wykonywać poszczególnymi figurami czy pionami. Zatem w szachy grać może każdy. Nie każdy jednak może wygrywać. Poziom arcymistrzowski dostępny jest jedynie dla nielicznych.

Zasady gry są proste, dlatego tak często grę rozpoczynają nawet dzieci. Szachownica składa się z 64 kwadratów – są one w dwóch kolorach, naprzemiennie czarne oraz białe. Pionowe pola oznaczane są literami od A do H, natomiast poziome to cyfry od 1 do 8. Grając w szachy, musisz do perfekcji opanować sztukę poruszania się figurami oraz pionami. Każdy zawodnik posiada komplet sześciu figur i taką samą ich ilość pionów:

8 pionów
2 skoczki
2 wieże
2 gońce (inaczej laufry)
1 hetman (inaczej królowa)
1 król

Szachy są grą strategiczną. Rozgrywka dwóch zawodników w dużej mierze polega na tym, aby przewidzieć ruch przeciwnika. Do przewagi dochodzi wówczas, gdy przeciwnik postawi króla w sytuacji zagrożenia zbiciem. Wówczas osoba, której król jest zagrożony w kolejnym posunięciu, musi zażegnać sytuację kryzysową. W przeciwnym wypadku może dojść do tzw. mata i przegrania partii.

Rozgrywka może również zakończyć się na wniosek jednej ze stron remisem na określonych wcześniej warunkach. W okolicznościach turniejowych szachiści grają na czas wyznaczany za pomocą ustawionego obok szachownicy zegara. Każdy z nich ma odpowiednią ilość czasu na oddanie ruchu, przekroczenie czasu może skutkować poddaniem partii.

Co to jest roszada?

Roszada to jedno najważniejszych posunięć obronnych w szachach. Ustawia króla w pozycji bezpieczniejszej w stosunku do figur, jakie go otaczają. Polega na przesunięciu króla o dwie pozycje, po czym w następnej kolejności przestawieniu wieży w taki sposób, aby blokowała dostęp do niego.

Jednym z bardziej złożonych i ciekawych manewrów w szachach jest roszada. Pojęcie to na początku istnienia szachów było…

Opublikowany przez To już nie ściema, Łysy robi GM-a Czwartek, 22 listopada 2018

Kiedy można wykonać roszadę?

Rozgrywki turniejowe znacznie różnią się od prywatnej partii szachów, którą można rozegrać z przyjacielem. Grając na turniejach szachowych, trzeba trzymać się przepisów. Każde wyjście poza ustalone reguły może skutkować interwencją sędziego.

Nie bez znaczenia jest to, która bierka zostanie przez Ciebie dotknięta jako pierwsza. Musisz zastosować prawidłową kombinację ruchów, w przeciwnym razie Twoje posunięcie może zostać potraktowane jako naruszenie przepisów. Regulamin rozgrywki przewiduje szereg kar, z których najdotkliwsza to wykluczenie z turnieju.

Dlatego tak ważne jest, aby mieć na uwadze, że pierwsze posunięcie można wykonać królem, a wieżą dopiero w drugiej kolejności. Taki manewr możesz zaplanować, mając na uwadze następujące aspekty:
•  na królu nie może być wykonywane zagranie ataku przed ani po wykonywanej roszadzie;
•  pole pomiędzy najważniejszą figurą a wieżą musi być wolne;
•  król nie może wykonać ruchu przez pole, które jest atakowane;
•  obie figury nie mogły wykonać ani jednego posunięcia od początku partii do wykonania roszady.

Kiedy najlepiej wykonać roszadę?

O tym, kiedy wykonać roszadę, musisz zdecydować samodzielnie. Decyzja powinna być uzależniona od sytuacji, w której się znajdujesz. Zastanów się nad tym, czy dobrze rozgryzłeś plan przeciwnika i jakie mogą być skutki takiej zagrywki. Pamiętaj też o tym, aby mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo króla. W przeciwnym razie cały misternie skonstruowany plan obrony może w jednej chwili lec w gruzach.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Zbliżający się świąteczny czas to dla wielu osób ogromny stres związany z wielogodzinnym poszukiwaniem idealnych prezentów dla swoich bliskich.
Bowling – elementarz początkującego kręglarza
Bowling – elementarz początkującego kręglarza
Kręgle to gra, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. Firmy organizujące imprezy integracyjne często decydują się na wybór kręgielni […]
Dixit – rozwijająca wyobraźnię gra dla całej rodziny
Dixit – rozwijająca wyobraźnię gra dla całej rodziny
Światowa pandemia spowodowała, iż coraz więcej czasu spędzamy w zaciszu domowego ogniska. Co może umilić długie jesienne wieczory? Oczywiście gry […]
Ostatnie wpisy