Moda na nano reef przyszła z Japonii. Mianem tym określa się małe akwaria morskie o pojemności do 60 litrów. Jest to zazwyczaj „kostka” o wymiarach 30 x 30 x 30 cm. Ostatnio akwaria tego typu stają się coraz popularniejsze, także w naszym kraju.
Niewielkiego rozmiaru akwarium, które jest stosunkowo proste w założeniu i utrzymaniu, może się znaleźć w każdym domu lub mieszkaniu. Małe rozmiary takich akwariów oraz ich niewątpliwe piękno sprawiają, że z powodzeniem mogą być wyeksponowane i stanowić element dekoracyjny biura, salonu, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni.
Dla naszej wygody sprzedawcy oferują pełne zestawy akwariowe przeznaczone do zakładania oraz pielęgnacji miniaturowej rafy koralowej. Wybór jest jednak mocno ograniczony, dlatego bardzo trudno znaleźć zestaw z dobrym oświetleniem, które musi mieć odpowiednią moc, temperaturę barwową, odpowiednie proporcje światła białego do niebieskiego, a do tego będzie miłe dla naszego oka i dobrze wyeksponuje kolory ryb czy koralowców. Dlatego lepiej kupić lub zamówić akwarium pod wymiar, który najbardziej nam odpowiada, z tylnym panelem, gdzie możemy umieścić wkłady filtracyjne o dużej wydajności oraz odpieniacz.
Niezmiernie ważny jest także dobry panel z oświetleniem LED, najlepiej z możliwością regulowania kanałów. Jeżeli chcemy uzyskać zamierzone efekty, to na tym elemencie wyposażenia nie powinniśmy oszczędzać. Odpowiednie światło i filtracja są bowiem podstawą dobrze funkcjonującego akwarium. Natomiast szukając oszczędności można – korzystając z doświadczenia i pomysłowości innych miłośników akwarystyki morskiej – samemu zbudować lampę LED, czy też prosty odpieniacz na bazie kostki lipowej.
Uruchomienie nano akwarium nie wiąże się ze zbyt wygórowanymi kosztami (w odniesieniu do akwarystyki morskiej), natomiast pozwala ocenić, czy takie hobby jest dla nas i czy czujemy się w tym dobrze. Umożliwia też zdobycie odpowiedniego doświadczenia, a często stanowi również zachętę do założenia większego akwarium. Nawet dla doświadczonych akwarystów nano rafa może być atrakcyjniejsza – takie akwarium jest bowiem w zasięgu ręki (np. na biurku) i często można obserwować z bliska, co się w nim dzieje, w jakiej kondycji są mieszkańcy (ryby, koralowce, ukwiały, krewetki) oraz odpowiednio szybko reagować, gdy pojawiają się niepokojące symptomy.
Częsta i wnikliwa obserwacja pozwala dobrze poznać nasze akwarium oraz procesy w nim zachodzące. Przy zastosowaniu właściwej techniki, filtracji, a także odpowiedniej obsadzie zwierząt, można w akwarium morskim typu nano utrzymać stabilność biologiczną i pozwolić sobie na hodowlę nawet najbardziej wymagających koralowców.
Wymarzone akwarium morskie, z pięknymi koralowcami i barwnymi rybami, nie musi być zatem duże, skomplikowane, a tym bardziej drogie!
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock