Paintball to rozrywka, która zdobywa coraz większą popularność. Ciekawą alternatywą dla rozgrywki w tradycyjnym wydaniu jest paintball laserowy, czyli Laser Tag. Na czym on polega?
Paintball laserowy, czyli Laser Tag, to forma rozrywki, która zdążyła już zdobyć wielu sympatyków, choć znana jest od niedawna. Zasady zabawy są podobne do rozgrywki paintballowej. Jest jednak drobna różnica, a mianowicie nieco inny sprzęt. Paintball tradycyjny to rywalizacja, w której zawodnicy strzelają do siebie z broni na kolorowe kulki. Każde takie trafienie może powodować ból i często zdarza się, że pamiątką po zabawie są siniaki. Laserowy paintball rozwiązuje ten problem. Zamiast brudzących kulek stosowana jest wiązka podczerwieni. Dzięki temu gra nie powoduje bolesnych siniaków.
Może się wydawać, zwłaszcza analizując nazwy tych dwóch form rozrywki, że paintball oraz paintball laserowy mają ze sobą sporo wspólnego. Jednak nie do końca tak jest. Owszem, w jednym i w drugim przypadku bardzo ważnym elementem jest rywalizacja, w której używa się broni. Różnica polega m.in. na broni, której się używa się podczas gry.
W tradycyjnej wersji paintballa broń jest dosyć ciężka. Przez to najczęściej na arenach przeznaczonych do rozgrywek paintballowych można spotkać mężczyzn. Kobiety chętniej sięgają po Laser Tag. W tym przypadku broń jest o wiele lżejsza, a strzał nie powoduje uszkodzeń ciała.
Różnica polega także na tym, że w przypadku strzelanki na kulki, rywalizacja może odbywać się na otwartym terenie. Dzięki temu rozgrywka jest bardziej realistyczna. W przypadku Laser Tag rywalizacja odbywa się na specjalnie przystosowanej arenie. Najczęściej jest to pomieszczenie zamknięte, choć zdarzają się również areny na świeżym powietrzu.
Laser Tag daje kilka możliwości rozgrywki. Można zdecydować się na wersję solo. W tym przypadku każdy zawodnik biorący udział w zabawie walczy przeciwko każdemu innemu uczestnikowi. Nie ma drużyn czy sojuszy. Każdy jest odpowiedzialny tylko za siebie i zupełnie samodzielnie musi ustalić taki scenariusz rozgrywki, który doprowadzi go wprost do zwycięstwa.
Inną możliwością jest zabawa drużynowa. Wówczas celem nadrzędnym rozgrywki jest wyeliminowanie zawodników z drużyny przeciwnej. Podczas rozgrywki drużynowej niezwykle istotna staje się współpraca pomiędzy poszczególnymi zawodnikami. Liczy się działanie według przemyślanej strategii. Błąd jednego zawodnika może okazać się porażką dla całej drużyny. Są też inne możliwości urozmaicenia gry. Wśród nich można wymienić m.in. ochronę VIP-a czy tryb deathmatch.
Taka zabawa to świetna forma integracji. Coraz chętniej wykorzystywana jest np. podczas wieczorów kawalerskich oraz panieńskich. Niektóre firmy decydują się też na wykorzystanie zabawy w celu integracji pracowników.
Wśród zalet, jakie ma laser paintball, trzeba wymienić m.in. bezpieczeństwo. Decydując się na taką zabawę, możesz mieć pewność, że rozgrywka nie skończy się serią siniaków, jak to może mieć miejsce podczas rozgrywki paintballowej. Cała zabawa odbywa się na zamkniętej arenie. Plac bitwy do złudzenia przypomina grę komputerową. Półmrok, labirynt z beczek i rur – to elementy, które u większości osób wzmagają chęć rywalizacji. Dopełnieniem niesamowitego klimatu jest pobudzająca muzyka i wyjątkowa gra świateł.
Co do zasady – tak. Jeżeli chcesz się zmęczyć, masz ochotę na niezapomnianą przygodę lub chcesz spróbować nowej formy rozrywki, to zdecyduj się na Laser Tag. Nie przejmuj się, że siła nie jest Twoją domeną. Sprzęt używany w Laser Tag jest bardzo lekki, toteż każdy poradzi sobie z jego obsługą. Formę rozgrywki trzeba oczywiście dopasować do wieku uczestników. Bardzo małe dzieci mogą mieć problem z utrzymaniem broni. Taką formę zabawy powinny dobrze przemyśleć osoby chorujące na padaczkę. W niektórych przypadkach atak padaczki może być wywołany przez pulsacyjne światło (np. stroboskopu).
Na zdjęciu wyróżniającym: Lasertag Arena; foto: Pixabay