Eksploracja Czarnobyla – jak przygotować się do wyjazdu do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia?
EksploracjaHobby przygodowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Eksploracja Czarnobyla – jak przygotować się do wyjazdu do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia?

Wyjazd do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia to marzenie niejednej osoby. Co ciekawe, może ono zostać zrealizowane! Przeczytaj krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zorganizować taką wyprawę. 

Atrakcje spoza przewodników

Są takie atrakcje, które uznaje się za oczywiste. Wpisały się one na stałe w listę miejsc do odwiedzenia w konkretnym miasteczku, mieście czy regionie. Grzechem jest, przebywając w Krakowie, pominąć podczas zwiedzania takie perełki jak Wawel, Sukiennice, Rynek czy zabytkowy Kazimierz.

Paryż ma wieżę Eiffla, Nowy Jork Statuę Wolności, a Giza piramidy i pomnik Wielkiego Sfinksa. Również Ukraina ma perełki, które z łatwością odnajdziesz w przewodniku turystycznym. Zaliczają się do nich m.in. Sobór Mądrości czy Plac Niepodległości w Kijowie. Są też atrakcje zgoła mniej oczywiste. 

Czarnobylska Strefa Wykluczenia jednych odstrasza swą przerażającą przeszłością, innych z kolei przyciąga tajemnicą miejsca, które opustoszało ponad 30 lat temu. Eksploracja Strefy Czarnobylskiej jeszcze do niedawna nie była legalna. Oczywiście nie brakowało śmiałków, którzy docierali do opuszczonego miasta na własną rękę, sporo przy tym ryzykując. Obecnie można wybrać się na komercyjną wyprawę. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Co wydarzyło się w Czarnobylu?

Zdarzenia z początku maja 1986 roku można określić jednym słowem – katastrofa. Jedna chwila zaważyła o tym, że miasto, które do tej pory tętniło życiem, nagle zamieniło się w strefę wykluczenia. Wszystko przez awarię reaktora atomowego. Doszło do wybuchu, wskutek którego do powietrza przedostały się substancje promieniotwórcze. Ucierpiało wówczas wiele osób, które skutki katastrofy odczuwają po dzień dzisiejszy.

Wyprawa do Czarnobyla

Mroczna przeszłość tego miejsca niektórych fascynuje do tego stopnia, że marzą o tym, aby odwiedzić Prypeć i jego okolicę. Do niedawna teren wykluczony z jakiejkolwiek eksploracji, powoli zaczyna otwierać się na turystów. Jednak wyjazd na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli chcesz wybrać się do Czarnobyla, to skorzystaj z oferty wyjazdu zorganizowanego. Pod opieką przewodnika legalnie dotrzesz do miejsc, do których dostęp ma niewielu. 

Co warto wiedzieć przed wyprawą do Czarnobylskiej Strefy wykluczenia?

  1. Jest to wyjazd, w którym mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. 
  2. Wyjeżdżając na Ukrainę, musisz mieć przy sobie ważny paszport.
  3. Możesz wybrać się na jednodniowy wypad lub kilkudniową wyprawę.
  4. Koszt 3-dniowej wycieczki oscyluje w granicach 1800 zł.
  5. Jednodniowe wycieczki są znacznie tańsze.

W jaki sposób można dostać się do Czarnobyla?

Masz kilka możliwości, aby dotrzeć do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. W pierwszej kolejności musisz się zdecydować, jaką wycieczkę wybierzesz. Może to być kilkudniowy wyjazd organizowany przez polskiego operatora. Druga opcja to wycieczka jednodniowa (koszt ok. 400 zł) z Kijowa. I w jednym i w drugim przypadku nie musisz martwić się o dojazd – jest on wliczony w cenę.

Pamiętaj o tym, aby odpowiednio się ubrać. Wędrówki po opuszczonym mieście, to nie rekreacyjny spacer po parku. Tam wciąż jest aktywne promieniowanie, a tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu się przed nim zabezpieczysz. Absolutne minimum to długie spodnie, bluza z długim rękawem oraz pełne buty.

Przeczytaj też: https://hobbyhood.pl/hobby-przygodowe/jakie-zagrozenia-czyhaja-na-eksploratora-podczas-urbexu/

Zdjęcie główne: Wendelin Jacober/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Kolekcjonowanie nasion marihuany - nietypowe hobby pełne fascynacji różnorodnością i estetyką roślin.
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Chcesz się dowiedzieć, jakie obostrzenia obowiązują w obiektach sportowych? Odpowiadamy.
Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?
Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?
Wydaje Ci się, że masz niedobory witamin i minerałów? Chcesz wiedzieć, jak zapobiegać dolegliwościom związanym z nieodpowiednio zbilansowaną dietą? Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!
Ostatnie wpisy