Wiele kreatywnych zawodów ma bezpośredni związek ze sztuką pięknego pisania. Kaligrafia może jednak stać się pasjonującym zajęciem dla każdego. Zajęcia dla początkujących kaligrafistów rozwijają zdolności kognitywne, a także pomagają pozbyć się stresu i niepokoju. Zobacz, jak rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią!
Termin kaligrafia wywodzi się ze starożytnej Grecji i oznacza piękne pisanie. W czasie pracy kaligrafowie czerpią z pewnych tradycji i bazują na regułach, które określają położenie liter w tekście. Dzisiaj kaligrafia to wyjątkowy nawyk, który pozwoli Ci się wyróżnić i nadać szyku wszystkiemu, co robisz.
Sztuka ozdobnego pisania jest często przyrównywana do medytacji. Powolne ruchy uspokajają i zwiększają odporność na stres. Ćwiczenia rozwijają poczucie smaku, wyczucie formy, koncentrację i motorykę ręki. W czasie zajęć ważne znaczenie odgrywa umiejętność organizowania przestrzeni do pracy.
Ważnym etapem w opanowaniu umiejętności ozdobnego pisania jest zakup odpowiednich narzędzi. Zestawy do kaligrafii kupisz dziś w każdym sklepie dla miłośników rękodzieła. Na początek sugerujemy zaopatrzyć się w zestaw specjalnych flamastrów pędzelkowych, którymi stworzysz litery o różnej grubości na dowolnym podkładzie – papierze, kartonie czy ceramice. W nauce kaligrafii przydadzą się też pisaki z grubszą i cieńszą końcówką, którymi można modelować wygląd liter. Możesz też zainwestować w pióro do kaligrafii, złożone z typowej stalówki i obsadki, oraz tusz rysunkowy do napełniania.
Jeśli chodzi o podłoże, zachęcamy do zainwestowania w notes do kaligrafii z gładkimi lub zadrukowanymi w kropki kartkami. Równie dobrze możesz ćwiczyć na arkuszu brystolu.
Kiedy już zaopatrzysz się w podstawowe narzędzia, możesz przejść do najważniejszego, czyli pisania sensu stricte. Zacznij od dokładnego zapisywania wybranych liter i dopasowywania ich do konkretnego projektu, na przykład zaproszenia na jakąś uroczystość. W tym celu dobrze jest sięgnąć po inspirujący poradnik, który przekaże Ci cząstkę wiedzy na temat chociażby proporcji i kreatywności.
Na początku musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Wprawa jest tutaj gwarancją sukcesu. Najpierw zapisuj wyrazy bez odrywania flamastra czy pióra. Nie zrażaj się kleksami, plamami czy nie dość stylowymi literami. Z czasem będziesz dodawać do swoich liter fantazyjne zawijasy czy efektowne zwężenia. Nim się obejrzysz, spod Twojego flamastra czy pióra będą wychodzić przepiękne i estetyczne kształty liter.
Pióro czy flamaster trzymaj tak, jak trzymasz ołówek. Podstawę ściskaj palcem wskazującym i kciukiem, a środkowym palcem podtrzymuj go od dołu. Małym i serdecznym palcem delikatnie wodzisz po papierze. Pisanie piórem różni się od pisania zwykłym długopisem. W sztuce ozdobnego pisania nachylenie pióra względem kartki nie powinno ulegać zmianie. Nie trzymaj nigdy pióra pionowo – najlepiej gdy jego nachylenie wynosi 45 stopni. Trzymając je pod kątem prostym, pióro będzie zahaczać o papier, blokując dopływ atramentu.
Zdj. główne: Samir Bouaked/unsplash.com