Artykuł sponsorowany
Piękna, wiosenna pogoda to idealny czas, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową. Przeczytaj, jak przygotować jednoślad na nowy sezon.
Całościowa konserwacja roweru powinna być przeprowadzana przynajmniej raz do roku, niezależnie od tego, czy rower stał nieużywany w garażu, czy był często w zabierany w trasę. Zmiana sezonu z zimowego na letni to świetna okazja, żeby dokonać przeglądu. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać po zimie, jest całościowe mycie roweru. Należy oczyścić go z soli i brudu, najlepiej tradycyjną metodą przy pomocy gąbki i wiadra z ciepłą wodą. Nie warto myć jednośladu przy pomocy węża ogrodowego, ponieważ silne ciśnienie wody może wypłukać smar ze szczelin łożysk lub spowodować inne szkody.
Jeśli Twój rower nie był długo używany i masz wątpliwości, czy wszystkie komponenty działają jak należy, warto oddać pojazd do profesjonalnego przeglądu w serwisie rowerowym. Przed nowym sezonem należy upewnić się, czy nie pojawiły się usterki w postaci m.in.: przetarcia linek przerzutek, rdzy, pęknięcia spawów czy luzów zawieszenia. Kable przerzutek i hamulców nie powinny być zardzewiałe, a ich pancerze nie mogą być pęknięte ani załamane. Niezależnie od tego, czy posiadasz rower mtb do jazdy w trudnym terenie, czy uniwersalny rower crossowy z dobrą amortyzacją, warto skontrolować także stan zużycia klocków hamulcowych dla bezpieczeństwa i odpowiedniej siły hamowania.
Po zimie w wielu rowerach występuje problem z lampkami. Niestety, nieużywane baterie potrafią wylać albo spuchnąć i uszkodzić lampę. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i późna pora sprawiają, że rowerzysta jest mniej widoczny na drodze, dlatego warto zadbać o profesjonalne lampki rowerowe i odblaskowe. Świetnym rozwiązaniem jest nowoczesne oświetlenie rowerowe usb, które wytrzymuje nawet cały dzień świecenia.
Rower – tak jak inne urządzenia – zużywa się i potrzebuje regularnego serwisu. Po intensywnym sezonie może być konieczna wymiana opon oraz porządne wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha rowerowego. Aby jazda jednośladem była bezpieczna, należy sprawdzić również ciśnienie w oponach – powinno odpowiadać oznaczeniu, które znajduje się z boku opony. W tym celu warto skorzystać z kompresora dostępnego na większości stacji benzynowych. Jeśli chodzi o czyszczenie łańcucha rowerowego, to należy najpierw odtłuścić go przy użyciu specjalnego środka, a potem nasmarować. Regularne nakładanie smaru na łańcuch chroni go przed rdzą i wodą, a także przedłuża żywotność roweru.
Zdj. główne: Igor Peftiev/unsplash.com