Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Gry planszowe /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

5 długich gier planszowych na jesienne wieczory

Nie masz pomysłu na spędzenie chłodnego i ponurego wieczoru? Koniecznie spróbuj swoich sił w tych grach planszowych!

Jesienne wieczory najczęściej spędzamy w zaciszu domowego ogniska, co nie oznacza, że musimy się w tym okresie nudzić. Doskonałym sposobem na przejściowy marazm u schyłku roku są gry planszowe. Oto nasze propozycje.

Łap za słówka!

Pierwsza planszówka w naszym zestawieniu to alternatywne rozwiązanie dla amatorów ponadczasowej gry w Państwa-Miasta, której zasady są notabene podobne do tych pochodzących z pierwowzoru. 

Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy uczestnik, rzucając sześcioma kośćmi z symbolami i wybierając jedną z nich. Następnie tę czynność powtarzają po kolei pozostali gracze. Gdy wszyscy mają już przed sobą wybraną kość, odsłaniamy kafelek z literką i odwracamy klepsydrę. Rozpoczyna się wyścig z czasem – każda osoba ma za zadanie zapisać jak najwięcej haseł rozpoczynających się na odkrytą literę i jednocześnie powiązanych z wybraną kategorią.

Tajniacy 

Pomimo że Tajniacy zawitali na rynek stosunkowo niedawno, to dzięki swojemu unikatowemu charakterowi zdążyli już podbić serca milionów graczy na całym świecie. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny, na czele których stoi Szef Wywiadu. Popularna planszówka – w dużym skrócie – polega na nawiązaniu kontaktu ze wszystkimi agentami. 

Nie jest to jednak takie proste, bowiem tylko Szefowie Wywiadu każdej z ekip wiedzą, pod którymi kryptonimami na kartach znajdują się odpowiedni agenci. Na przestrzeni danej tury podają oni pozostałym członkom swojego zespołu jednowyrazowe hasło powiązane z jak największą liczbą kryptonimów. Wygrywa drużyna, której gracze wykażą się nietuzinkową kreatywnością i jako pierwsza odkryją wszystkich swoich agentów!

Osadnicy z Catanu (Catan)

Gra planszowa przeznaczona przede wszystkim dla miłośników obmyślania długofalowej strategii. Podczas rozgrywki wcielamy się w jednego z osadników tytułowej wyspy Catan, przewodząc nowo powstałej kolonii. Nasza osada dzięki mądremu zarządzaniu szybko zaczyna rosnąć w siłę i poszerzać swoje zasięgi. 

Zarówno tereny, jak i zasoby wyspy są jednak ograniczone, co zwiastuje nieuniknioną konfrontację z koloniami należącymi do pozostałych graczy. Czy jesteś w stanie wspiąć się na wyżyny umiejętności planowania, by przechytrzyć rywali i przejąć władzę na Catan?

Dixit 

Uwielbiany przez wszystkich entuzjastów gier planszowych Dixit to wesoła gra dla całej rodziny, opierająca się na skojarzeniach oraz nieszablonowym myśleniu.

Na początku każdej tury uczestnicy otrzymują po 6 kart ozdobionych przepięknymi ilustracjami. Następnie jedna osoba wciela się w rolę bajarza, którego zadaniem jest opisanie wybranej przez siebie karty dowolnym skojarzeniem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Dixit nie lubi ograniczać swoich graczy, wobec czego możemy posługiwać się zarówno powszechnie znanymi cytatami lub przysłowiami, jak i hasłami wymyślonymi na poczekaniu. 

Pozostali uczestnicy wybierają ze swoich talii kartę, która ich zdaniem najlepiej pasuje do skojarzenia bajarza. Punktem kulminacyjnym każdej rundy jest odsłonięcie wyselekcjonowanych ilustracji i poprawne wskazanie tej należącej do bajarza.

Pierwsi Marsjanie 

Planszówka, która idealnie trafia w gusta fanów survivalu ceniących bardziej wymagające wyzwania. Pierwsi Marsjanie nie są bowiem grą dla tych, którzy łatwo się poddają, a samo rozszyfrowanie panujących w świecie stworzonym przez Ignacego Trzewiczka zasad może zająć nam pokaźną ilość czasu. Perspektywa spektakularnej walki o przetrwanie na nieodkrytym dotąd Marsie sprawia jednak, że z pewnością nie będzie to czas zmarnowany!

Zdjęcie główne: TheAndrasBarta/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Losowe artykuły