Co daje dieta bogata w białko?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co daje dieta bogata w białko?

Artykuł sponsorowany

Białko to makroskładnik, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi dieta bogata w białko i dlaczego warto ją stosować. 

Najważniejsze funkcje białek

Organizm człowieka właściwie zbudowany jest z białek, ale wciąż należy dostarczać je w pożywieniu, ponieważ ulegają one nieustannym procesom rozpadu i odnowy. Białka stanowią materiał budulcowy dla tkanek, hormonów i innych związków niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Do tego decydują o wzroście i rozwoju człowieka, dbają o transport wewnątrzkomórkowy oraz wspomagają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Białka składają się z aminokwasów, których ilość i rodzaj przekładają się na wartość odżywczą. Wiele badań podaje mięso jako podstawowe źródło białka pokarmowego, ale jest ono obecne także w nabiale, zbożach, warzywach i orzechach. Zwolennicy diety wegańskiej i wegetariańskiej powinni zadbać o to, aby dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania. W tym celu warto sięgać po białka roślinne, które są wzbogacone o zestawy witamin i mikroskładników niezbędnych dla osób trenujących, które muszą regularnie uzupełniać niedobory cennych składników odżywczych.

Budowanie masy mięśniowej 

Białko stanowi podstawowy element budulcowy naszych tkanek, w tym także tkanki mięśniowej. Najważniejszym aspektem budowania masy mięśniowej jest utrzymywanie odpowiednich bilansów składników pokarmowych oraz regularne uzupełnianie niedoborów. Należy zadbać o nadwyżkę kaloryczną, a także dostarczanie protein z dobrego jakościowo źródła.

W tym celu warto zadbać o zróżnicowaną i bogatą dietę. Jej uzupełnieniem mogą być odżywki dla sportowców. Białko wzmacnia mięśnie, zapewniając więcej siły na treningu, dzięki czemu możliwe jest operowanie większym ciężarem lub intensywnością. Wspomaga także redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ większa ilość mięśni powoduje szybsze spalanie komórek tłuszczowych. W kształtowaniu wymarzonej sylwetki nie należy zapomnieć także o systematycznym treningu siłowym oraz odpowiedniej regeneracji. 

Redukcja na diecie białkowej

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej powinna być dostosowana do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Należy pamiętać o tym, że deficyt powinien powstać na skutek odejmowania kalorii z węglowodanów lub tłuszczy. Elementem kluczowym diety odchudzającej jest zadbanie o utrzymanie odpowiedniej ilości białka.

Zapotrzebowanie dla osób mało aktywnych fizycznie wynosi zwykle ok. 1,2 g białka na każdy kilogram masy ciała. W przypadku wykonywania intensywnych treningów należy podnieść jego zawartość w diecie, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom regeneracji. Alternatywą dla białek odzwierzęcych może być białko sojowe w postaci proszku, które służy do przygotowywania wysokobiałkowych koktajli. Soja ma bardzo dobry skład jakościowy, jeśli chodzi o aminokwasy, dzięki czemu weganie, wegetarianie i osoby nietolerujące białek zwierzęcych mogą szybko dostarczyć do organizmu cenne witaminy i makroskładniki. Ponadto białko wegańskie posiada w składzie dużo błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit oraz procesy trawienne, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.

Zdj. główne: Mark DeYoung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sprzęt wyposażyć się przed partią paintballa?
W jaki sprzęt wyposażyć się przed partią paintballa?
Paintball to popularna gra zespołowa, która jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego w gronie znajomych. Osoby, które nie chcą korzystać […]
Jak szybko wygrać w warcaby? Skorzystaj z porad polskiego arcymistrza!
Jak szybko wygrać w warcaby? Skorzystaj z porad polskiego arcymistrza!
W ilu ruchach można najszybciej wygrać w warcaby? Oto jeden z wariantów, który omawia Damian Reszka – czterokrotny mistrz Polski!
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu (Catan) to gra planszowa, która podbiła serca milionów entuzjastów tego rodzaju rozrywki na całym świecie. Nic dziwnego […]
Ostatnie wpisy