Czy da się szybko opanować schematy szachowe, aby wygrywać w kilku ruchach?
Sporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy da się szybko opanować schematy szachowe, aby wygrywać w kilku ruchach?

Szachy to wyjątkowa gra. Wymaga nie lada skupienia i bystrości umysłu. Potrzeba wielu treningów oraz niebywałego sprytu, aby przeprowadzać błyskawiczne maty.

Szachy – gra dla każdego

Szachy są bardzo popularne i to w wielu krajach. W Polsce też nie brakuje miłośników tej wyjątkowej gry logicznej. Trzeba wiedzieć, że szachy nie należą do prostych rozgrywek. Potrzeba wielu treningów, aby opanować biegłe poruszanie się figurami i pionami. Jedynie nieliczni osiągają poziom arcymistrzowski. Nie trzeba się zrażać. Nie każdy może zostać sportowym szachistą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać amatorsko ze znajomymi. Plansza szachów to wydatek oscylujący w granicach kilkudziesięciu złotych. Oczywiście są też droższe, zwłaszcza te, które mają ręcznie strugane pionki.

W szachy mogą grać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Każdy ma szansę się zakochać w tej rozgrywce, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej pozna oraz zrozumie zasady. Gra bez znajomości zasad jest skazana na porażkę. Chcąc odnieść sukces w szachach, nie wystarczy tylko poznać sposób, w jaki mogą poruszać się po planszy określone figury czy piony. Cała rozgrywka jest o wiele bardziej skomplikowana. Trzeba skupić się na rozplanowaniu prawidłowej taktyki, a także na tym, by jak najszybciej rozgryźć przeciwnika. Wygrywa ten, kto pierwszy zrobi mat.

Dlaczego warto grać w szachy?

Gra w szachy bardzo rozwija umysł. Trenując szachy, można nauczyć się logicznie myśleć i planować kolejne ruchy. W ten sposób ćwiczone są umiejętności myślenia strategicznego. Niektórzy grają w szachy dla towarzystwa, inni dla zabicia nudy. Są też tacy, których fascynuje zawiłość rozgrywki i pragną poznać jak najwięcej systemów, tak, aby móc sprostać nawet silnemu przeciwnikowi w grze.

Dlaczego właśnie szachy? Co czyni z szachów tak idealne laboratorium procesu podejmowania decyzji?

Gra w szachy wymaga…

Opublikowany przez Michała Kanarkiewicza Wtorek, 19 marca 2019

Jak nauczyć się grać w szachy?

Do nauki gry w szachy jedna rzecz przyda się z pewnością, a mianowicie anielska cierpliwość – tu nie ma żadnych dróg na skróty. Konieczna jest systematyczność ćwiczeń, regularne rozgrywki oraz chęć poznawania kolejnych kombinacji ruchów. Przyda się doskonała pamięć, aby o niczym nie zapomnieć.

Jeżeli chcesz nauczyć się grać w szachy, to możesz zapisać się do lokalnego klubu szachowego. Jeśli ktoś z Twoich znajomych już opanował podstawowe umiejętności i chętnie się z Tobą nimi podzieli – to świetnie.

Ale jest też jeszcze jeden sposób na zdobywanie wiedzy, a mianowicie książki. Jeżeli zupełnie nie masz z kim grać i odczuwasz brak partnera (niektórzy lubią grać sami ze sobą), to zawsze możesz spróbować zagrać w szachy w sieci. Jest to pewna alternatywa dla tradycyjnej rozgrywki. Plus jest taki, że można ustawić dowolny poziom trudności.

Jak wykonać najszybszy możliwy mat?

Pewnie wiele osób się zdziwi na wieść o tym, że najszybszy mat w szachach możliwy jest po wykonaniu zaledwie dwóch ruchów. Ma on nawet swoją, dość specyficzną, nazwę. Taki sposób wygrania rozgrywki dorobił się przydomka „mat głupców”. Skąd taka nazwa? Otóż każda przegrana w szachach jest konsekwencją pewnych wcześniejszych decyzji. Jeżeli ktoś jest w stanie przegrać już po zaledwie dwóch ruchach, to albo nie zna zasad gry, albo nie umie się bronić, albo po prostu nie należy do najbardziej rozgarniętych szachistów.

Warto wiedzieć, jak doprowadzić do takiego mata. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy mieli okazję grać z przeciwnikiem słabszym od siebie. Wiedząc jak przeprowadzić „mat głupców”, jesteś w stanie zamknąć rozgrywkę błyskawicznie. Jest natomiast kilka warunków:

•  grę zawsze zaczynają białe pionki, gracz rusza się pionkiem f;
•  czarne uaktywniają pionek e, otwierając tym samych hetmana;
•  białe pionki ruszają pionkiem g o dwa pola do przodu;
•  czarny hetman wskakuje na pole h4 i mat jest gotowy.

Warto zapamiętać tę sekwencję ruchów. Nawet jeżeli nie będziesz mieć okazji, aby ją wykorzystać, to jest szansa, że nie popełnisz podstawowych błędów na początku rozgrywki i tym samym nie oddasz partii przeciwnikowi za darmo.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • GABERT0030 04.01.2021

    Thank you!!!