Interesujesz się baseballem? Finowie wymyślili własną wersję tej dyscypliny sportowej, choć swoją popularnością nie wyszła ona daleko poza granice tego kraju.
Historia tej gry zespołowej sięga lat 20. ubiegłego stulecia. Dla fińskiego sportowca Lauriego „Tahko” Pihkalę amerykańska gra okazała się zbyt mało złożona pod kątem taktycznym. Wyszedł z założenia, że odbicie piłki na dużą odległość jest za proste. Tak zmodyfikował reguły rządzące baseballem, aby zawodnicy większą uwagę przywiązywali do taktyki rozgrywki. Zasady ogólne, na pierwszy rzut oka, niewiele odbiegają od oryginału. Mecz rozgrywany jest pomiędzy dwiema drużynami. Odbijanie piłki, zdobywanie baz – to pozostało bez zmian, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Nie liczy się tylko sama odległość. Istotny jest także kierunek, w jakim poleci odbita piłka.
🇧🇷 Olympic Games
Baseball był dyscypliną pokazową na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952. Jego zasady zostały wówczas zmodyfikowane do sportu narodowego o nazwie Pesäpallo (fiński baseball)
Opublikowany przez Centaury Warszawa Wtorek, 9 sierpnia 2016
Jak już wiesz, zasady Pesäpallo przypominają grę w baseball, która największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Aby mecz mógł zostać rozegrany na boisku, muszą spotkać się dwie drużyny. Na każdą z nich składa się 12 graczy. Każdy, kto chce się bliżej zainteresować tą dyscypliną sportu, powinien zapoznać się z regulaminem rozgrywek. Określono w nim szczegółowe zasady. Dotyczą nie tylko tego, na ile części podzielony jest mecz, lecz wskazano w nich również wielkość piłki czy określono, jak ma wyglądać kij. Inne punkty regulaminu dotyczą stroju zawodników oraz tego, jakie kary można wymierzyć za konkretne przewinienia, których dopuszczą się zawodnicy na boisku podczas meczu.
Możliwe, że gra ta nie jest nazbyt popularna, choćby dlatego, że aby móc rozegrać mecz, trzeba znaleźć odpowiednie boisko. O ile w piłkę nożną można zagrać ze znajomymi na osiedlu, wystarczy ustawić dwie bramki, o tyle kształt boiska do Pesäpallo jest nieco bardziej specyficzny. Boisko swoim kształtem przypomina prostokąt, który został zwieńczony trójkątem.
Rozmiar boiska zależy od tego, czy zostało ono przeznaczone do rozgrywek męskich, kobiecych czy juniorskich. Największe są boiska dla mężczyzn, ich długość dochodzi do 104 metrów, a szerokość części prostokątnej to 36 metrów. Warto wspomnieć także o czterech gniazdach. Pierwsze z nich to gniazdo domowe (bazowe). Zostało umieszczone przy wierzchołku trójkąta. Są jeszcze trzy dodatkowe gniazda przy krawędziach pola gry. Zawodnicy, którzy atakują podczas kolejki, mogą poruszać się wyłącznie po ścieżkach, które zostały wytyczone pomiędzy poszczególnymi gniazdami.
Gdy jest już boisko, to do rozegrania spotkania niezbędni będą jeszcze zawodnicy. Pesäpallo to gra zespołowa, nie można w nią grać samodzielnie. Minimum to 24 zawodników podzielonych na dwie drużyny. Prócz tego, trzeba wskazać także jednego kierownika gry; ma on szczególne zadanie, kieruje całą taktyką rozgrywki. Nie wszyscy zawodnicy jednocześnie biorą udział w grze. Spotkanie podzielone jest na kolejki. Podczas każdej kolejki jedna drużyna atakuje, próbując zdobyć punkty przesądzające o zwycięstwie, natomiast zadaniem drużyny przeciwnej jest uniemożliwienie zdobycia tych punktów zawodnikom atakującym. Kolejki rozgrywane są na przemian – tak, aby raz jedna, a raz druga drużyna atakowała.
Największą popularnością gra ta cieszy się oczywiście w kraju, w którym blisko sto lat temu została wymyślona. Pasjonatów Pesäpallo można spotkać jednak również i w innych krajach europejskich. Na terenie Polski trudno szukać zawodowej ligi, ale w krajach takich jak Szwecja, Szwajcaria, Niemcy czy Japonia jest znacznie większe prawdopodobieństwo tego, że jeżeli będziemy chcieli zagrać w Pesäpallo, to znajdziemy towarzystwo.
Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia