Miejskie akrobacje traserów. Na czym polega parkour?
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Miejskie akrobacje traserów. Na czym polega parkour?

Są takie osoby, dla których miejska dżungla to idealne miejsce do uprawiania niezwykłej aktywności fizycznej, jaką bez wątpienia jest parkour. Ta dyscyplina ma charakter ogólnorozwojowy – można dzięki niej wyćwiczyć nie tylko mięśnie, lecz też zwinność!

Parkour – co to takiego?

Ta dyscyplina sportu znana jest przede wszystkim z filmów. W naszej rzeczywistości nie jest tak popularna, jak na Zachodzie, choć coraz częściej, zwłaszcza w dużych miastach, można natrafić na grupki młodych osób, które starają się pokonywać miejskie przeszkody architektoniczne przy pomocy wyłącznie siły własnych mięśni. Określenie parkour zostało po raz pierwszy użyte u schyłku poprzedniego stulecia, w roku 1998. W wolnym tłumaczeniu oznacza ono sztukę przemieszczania się, co z resztą najlepiej oddaje istotę tego sportu. Treaceur (w wersji spolszczonej używa się także nazwy traser), czyli osoba uprawiająca parkour, potrafi wykonywać niewiarygodne wręcz akrobacje, wykorzystując do tego wszelkie elementy architektury miejskiej, jakie znajdzie na swojej drodze – mogą to być ulice, ściany budynków, a nawet dachy.

Parkour, PK, lub l’art du déplacement (sztuka przemieszczania się) polega na pokonywaniu przeszkód stojących na drodze w…

Opublikowany przez BlackproShop Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Nauka parkour – od czego zacząć?

Chociaż może się wydawać, że parkour to rozrywka przede wszystkim dla nastolatków, to jednak przygodę z tą dyscypliną sportu można rozpocząć niemal w każdym wieku. Istotne jest jednak to, aby rozpocząć ją pod okiem trenera z dużym doświadczeniem. Zdobywanie umiejętności na własną rękę może zakończyć się kontuzją. Co ciekawe, to jedna z niewielu dyscyplin sportowych, w której treningi i spotkania z profesjonalistami są całkowicie darmowe. Jeżeli myślisz o tym, aby zacząć rozwijać się w tej wyjątkowej dyscyplinie, poszukaj w swojej okolicy klubu traserów i sprawdź, kiedy i gdzie odbywa się najbliższy trening.

Dobry stan zdrowia to podstawa

Trzeba wiedzieć, że parkour to sport z gatunku tych ekstremalnych. Co to oznacza? Twój organizm będzie narażony na duże przeciążenia. Możesz ćwiczyć, pod warunkiem, że z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku. Co ważne, za tę dyscyplinę powinny się brać osoby dorosłe, które już przestały rosnąć. Układ kostny nastolatka może być nieprzygotowany na taki wysiłek. Jeżeli nigdy nie grzeszyłeś nadmierną aktywnością fizyczną, to początkowe treningi mogą okazać się dla Ciebie zbyt trudne. Nie rezygnuj jednak po pierwszych porażkach i pamiętaj, że tylko dzięki regularnemu treningowi jesteś w stanie osiągnąć spektakularne efekty. Zanim wybierzesz się na pierwszy trening, to odwiedź swojego lekarza. Zasięgnij u niego konsultacji, czy Twój stan zdrowia pozwala na przygodę pod tytułem sport ekstremalny w miejskiej przestrzeni.

Trudne początki, czyli na co się przygotować?

Parkour wymaga od trasera ogromnej zwinności. Chcesz sprawnie pokonywać przeszkody w miejskiej przestrzeni? Zatroszcz się o ogólną sprawność organizmu. Pomocne będą w tym proste ćwiczenia, które pamiętasz jeszcze ze szkoły. Wykonuj regularnie pompki i przysiady, podciągaj się na drążku i ćwicz przewroty – dzięki temu Twoje ciało będzie zwinniejsze, a Ty z większą łatwością będziesz pokonywać nawet trudne przeszkody.

Jak trenować parkour?

Dobra wiadomość jest taka, że parkour możesz trenować dosłownie wszędzie. Za sprzęt do ćwiczeń posłużą Ci elementy miejskiego krajobrazu. Zaczynaj od przeszkód, które są proste do pokonania. Niech to będą np. schody, poręcze czy miejskie donice. Od pierwszych treningów postaw na to, aby ćwiczyć przede wszystkim zwinność, gibkość oraz siłę mięśni. Ogromne znaczenie ma także właściwa technika pokonywania przeszkód – w tym miejscu nieocenione okażą się z pewnością porady doświadczonych kolegów. Z czasem nabierzesz pewności siebie i będziesz mógł wyznaczać sobie coraz ambitniejsze cele. Podczas treningów nie możesz zapominać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Zanim zdecydujesz się na pokonanie jakiejś przeszkody, to sprawdź, czy jest ona bezpieczna i stabilna. Postaw na maksymalną koncentrację, a zobaczysz, ile jesteś w stanie osiągnąć.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy złote monety to inwestycja?
Czy złote monety to inwestycja?
W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu, czy złote monety są naprawdę opłacalną inwestycją. Omówimy zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka związane z inwestowaniem w te cenne przedmioty, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Co warto wiedzieć?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Co warto wiedzieć?
Ci, którzy nie znają się na rowerach, powinni przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.
Jak przygotować się do egzaminu na stopień żeglarski?
Jak przygotować się do egzaminu na stopień żeglarski?
Egzamin na stopień żeglarski to ważny moment dla każdego żeglarza. To wtedy zostanie ocenione nasze przygotowanie teoretyczne i praktyczne oraz umiejętności prowadzenia jachtu. W tym artykule przedstawimy, jak przygotować się do egzaminu na stopień żeglarski, aby móc zdać go z sukcesem.
Ostatnie wpisy