Gogle narciarskie na każdą pogodę – jak wybrać?
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gogle narciarskie na każdą pogodę – jak wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobierając gogle narciarskie, trzeba zwrócić uwagę na kolor soczewek. Wbrew pozorom nie ma to wpływu wyłącznie na walory estetyczne. Może mieć ogromne znaczenie na odbiór otoczenia przez Twój wzrok, co oczywiście przekłada się na komfortowe i bezpieczne poruszanie się na stoku. Jak dobrać gogle narciarskie na każdą pogodę? Sprawdzamy!

Dobór szkieł w goglach narciarskich ma znaczenie!

Gogle narciarskie to nie tylko stylowy dodatek do sportowej odzieży, ale też ważny element pełniący funkcję ochronną. Szkła powinny zabezpieczać przed promieniowaniem UV, opadami deszczu i śniegu, a nawet kawałkami lodu czy opadającymi gałęziami. Dzięki temu Twój wzrok nie będzie narażony na uszkodzenia czy podrażnienia podczas jazdy.

Podczas zakupu odpowiednich gogli liczy się oczywiście wymiar i trwałość materiałów. To aspekty wpływające na przyjemne użytkowanie oraz inwestycję w produkty na wiele długich sezonów. Czy to wystarczy? Niestety nie, bo kluczowe znaczenie ma też wybór soczewek.

To właśnie szkła odpowiedzialne są za przepuszczalność światła, czyli mają bezpośredni wpływ na to, jak odbierasz otoczenie. Przy ostrym słońcu, odbijających się promieniach od białego śniegu czy odblaskach – nieodpowiednio dobrane gogle narciarskie nie będą sprzyjać bezpieczeństwu. Mogą pogorszyć widoczność, co odczujesz właściwie od razu.

W dodatku szkła powinny być dostosowane do najczęstszych warunków, w których jeździsz oraz indywidualnych preferencji. Jak zatem wybrać gogle narciarskie na każdą pogodę? Niżej zapoznasz się z podstawową klasyfikacją.

Jasność i kolor szkieł – jak dobrać gogle narciarskie na każdą pogodę?

Na dobrą widoczność na stoku głównie wpływa jasność szkieł. Trzeba ją dobrać do warunków, w których najczęściej jeździsz. Stąd też na rynku znajduje się klarowny podział zaciemnienia w skali S0-S4. Oto krótkie wyjaśnienie:

  • S0 – szkła są delikatnie przyciemniane albo wcale, więc przepuszczają największą ilość światła (od 81% do 100%),
  • S1 – jasne szkła z funkcją subtelnego zaciemnienia, idealne na pochmurne dni, przepuszczają od 43% do 80% światła,
  • S2 – uniwersalne, średniej jasności szkła, przepuszczają od 18% do 42% promieni słonecznych,
  • S3 – ciemne szkła, które sprawdzą się przy największej ekspozycji na słońce, przepuszczają od 8% do 18% światła,
  • S4 – czarne szyby, idealne do jazdy w bardzo słoneczny dzień.

Wraz z procentową przepuszczalnością światła zmienia się kolorystyka szyb. Najjaśniejsze są białe, żółte, różowe. Najbardziej uniwersalne są bursztynowe i pomarańczowe. Z kolei czerwone i szare dobrze sprawdzą się w pełnym słońcu.

Niezależnie od poziomu przyciemnienia, gogle powinny oferować 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz mieć odpowiednią wentylację. Takie modele znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/531-gogle-fotochromatyczne.

Nowoczesne gogle narciarskie na każdą pogodę – postaw na wszechstronność

Jeśli martwisz się, że wybrane gogle narciarskie nie sprawdzą się w praktyce ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe albo odwiedzanie różnorodnych stoków na całym świecie – postaw na nowoczesne modele. Wśród nich są fotochromatyczne szkła, które automatycznie dostosowują się do aktualnych warunków. Jeśli tylko trzeba, rozjaśniają się lub przyciemniają. To doskonałe gogle narciarskie na każdą pogodę!

Przy zakupie szkieł fotochromatycznych warto zwrócić uwagę na zakres zmiany przyciemnienia. Powinny oferować szeroki zakres adaptacji, od jasnych do ciemnych, aby zapewnić odpowiednią widoczność we wszystkich warunkach. Ponadto ważna jest szybkość reakcji szkieł na zmiany światła – im szybciej soczewki dostosowują się do zmieniających się warunków, tym lepiej.

Drugim pomysłem jest wybór takiego modelu, który oferuje szybką i sprawną wymianę soczewek, np. za pomocą solidnych zatrzasków. Dzięki temu możesz zmieniać szkła w zależności od pożądanego stopnia zaciemnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Zwycięstwo we wszystkich grach karcianych w dużym stopniu zależy niewątpliwie od szczęścia. Makao nie stanowi tutaj wyjątku, niemniej jednak istnieje […]
Odkrywając tajniki minikomputerów: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych na electronicsafterhours.com
Odkrywając tajniki minikomputerów: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych na electronicsafterhours.com
Zanurz się w fascynującym świecie minikomputerów. Poznaj ich sekrety, zastosowania i potencjał w naszym szczegółowym przewodniku dla początkujących i doświadczonych użytkowników.
Jaki model do sklejania wybrać?
Jaki model do sklejania wybrać?
Chcesz kupić na prezent ciekawy model do sklejania? A może sam zacząłeś się interesować tego rodzaju hobby i zastanawiasz się, jaki model do sklejania wybrać na początek? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Ostatnie wpisy