Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zapobiegać niedoborom minerałów i witamin?

Artykuł sponsorowany

Niedobory w diecie są przyczyną wielu dolegliwości – zarówno łagodnych, jak i poważnych. Możesz z łatwością ich uniknąć, świadomie bilansując swoje posiłki, edukując się w zakresie zdrowia i żywności, a także uzupełniając jadłospis o niezbędne suplementy diety.

Po co witaminy w diecie?

Witaminy są niezbędnym elementem każdego posiłku. Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór powoduje ciężkie choroby. Na przykład, jeśli w Twojej diecie brakuje witaminy A, możesz spodziewać się tak zwanej „kurzej ślepoty”, czyli niedowidzenia po zmroku, a także suchości skóry. Brak witaminy D skutkuje krzywicą u dzieci i osteoporozą i dorosłych, a niedobór witamin z grupy B może prowadzić do problemów gastrycznych czy anemii. Na szczęście, ludzki organizm potrzebuje stosunkowo niewielkich ilości witamin, które możesz dostarczyć w codziennej diecie. Owoce i warzywa zawierają większość z nich, podobnie jak jajka. Witaminę D i B12 znajdziesz także w mleku, a K w serze.

Czym są minerały pochodzące z żywności?

Minerałami obecnymi w codziennej diecie są  przede wszystkim wapń, chlor, magnez, potas, fosfor, żelazo, sód, fluor, mangan, miedź, cynk, selen, jod i chrom. Żywnością bogatą w większość z nich są orzechy i nasiona, jajka, rośliny liściaste, kakao i razowe pieczywo. Kiedy komponujesz swój jadłospis, warto pomyśleć o „dorzuceniu” tych produktów do swojej diety.

Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania ludzkiego organizmu, a ich niedobór, podobnie jak w przypadku witamin, może skutkować osłabieniem, dolegliwościami i chorobami. Jeśli czujesz, że brakuje Ci składników bogatych w witaminy i minerały, możesz uzupełnić je nie tylko żywnością, ale również suplementami takimi jak te: https://vitamanature.pl/suplementy-diety/

Jak stwierdzić, czy ilość minerałów i witamin w diecie jest odpowiednia?

Najprostszą metodą na określenie poziomów określonych pierwiastków lub witamin w organizmie jest udanie się do lekarza lub laboratorium diagnostycznego. Częstym błędem popełnianym przez osoby pragnące zadbać o swoje zdrowie jest nadużywanie suplementów diety lub próba zastąpienia nimi zbilansowanej diety.

Pamiętaj, że przedawkowanie witamin i minerałów również jest możliwe! Zanim zdecydujesz się na dodatkowe uzupełnienie diety suplementami, wykonaj badania i przekonaj się, czy Twój organizm naprawdę tego potrzebuje. Dzięki zdrowemu podejściu możesz zyskać realne wsparcie dla swojego ciała.

Zdj. główne: @danilo.alvesd/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i używać akcesoria do awaryjnego uruchamiania silnika samochodowego?
Jak prawidłowo dobrać i używać akcesoria do awaryjnego uruchamiania silnika samochodowego?
Poznaj tajniki prawidłowego doboru i korzystania z akcesoriów do awaryjnego uruchamiania silnika Twojego samochodu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalecenia i na co zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję.
Wojna nerwów dla Ratajskiego. Polak awansował do ćwierćfinału MŚ w Darcie!
Wojna nerwów dla Ratajskiego. Polak awansował do ćwierćfinału MŚ w Darcie!
Krzysztof Ratajski pisze wspaniałą historię polskiego darta! Po dramatycznym pojedynku „The Polish Eagle” pokonał Gabriela Clemensa 4:3 i po raz […]
Jaki kamper i dla kogo – wybór pierwszego samochodu kempingowego
Jaki kamper i dla kogo – wybór pierwszego samochodu kempingowego
Podróże kamperem to wspaniałe przeżycie, dzięki któremu wiele osób może zrealizować marzenia o wyjeździe bez konieczności wynajmowania drogiego pokoju hotelowego. […]
Ostatnie wpisy