Gry bilardowe tylko z pozoru wydają się łatwe do opanowania. W rzeczywistości wymagają niemałych umiejętności zręcznościowych, celnego oka oraz pewnej ręki. Poza klasycznym bilardem ogromną popularnością cieszy się snooker – odmiana, w której gra się głównie na kolory. Czym jest snooker? Na czym polega rozgrywka i jak doskonalić swoje umiejętności?
Snooker, jak już wcześniej zostało wspomniane, należy do rodziny gier bilardowych. Rozgrywka toczy się na stole o wymiarach 3,6 m na 1,8 m. Plac gry składa się z sześciu kieszeni zwanych łuzami. W meczu może wziąć udział zarówno dwóch zawodników, jak i dwie drużyny. Stół do gry w snookera powinien być wykonany z wysokiej jakości wełnianego sukna i ramy mahoniowej. Co istotne, w tym rodzaju gry bilardowej niezbędne są 22 bile, w tym:
• 15 czerwonych,
• 6 kolorowych (żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa, czarna – według punktacji od najniższej do najwyższej, gdzie żółta warta jest 2 punkty a czarna 7),
• 1 biała.
Do wbijania bil potrzebny jest także kij, który może być różnej długości. Jego rozmiar zależy w głównej mierze od preferencji zawodnika, jednak nie powinien być krótszy niż 91 centymetrów. W grze dopuszcza się także przedmioty pomocnicze, wśród których znajduje się krzyżak, przedłużka, nasadka oraz podstawka.
Gra w snookera wydaje się skomplikowana, jednak po bliższym zapoznaniu się z jej zasadami można zauważyć, że jest prosta. Trudności leżą gdzie indziej, ale o tym jest napisane w dalszej części tego tekstu. Gra opiera się na naprzemiennym wbijaniu bili czerwonych i kolorowych – po czerwonej gracz deklaruje kolor, którym zamierza trafić do łuzy. Zależnie od tego, czy pora na wbicie kuli czerwonej czy kolorowej, to jej musi w pierwszej kolejności dotknąć biała bila. Jeśli trafi inną, przeciwnik otrzymuje prawo ruchu oraz dodatkowe punkty.
W snookera można zdobyć maksymalnie 147 punktów w jednym podejściu do stołu, co udaje się niewielu graczom. Aby tego dokonać, zawodnik musiałby naprzemiennie trafiać do łuzy bilą czerwoną i czarną, bez wybierania innego koloru.
Podstawy znajomości snookera 🔴⚫️
Aby móc przybliżyć Wam swoją pasję i związaną z nią pracę psychologa sportowego, warto…
Opublikowany przez Dream Big – Kacper Papiernik Psycholog Sportu Piątek, 28 lutego 2020
Każdy mecz w snookera składa się z partii określanych mianem frame. Organizatorzy zazwyczaj podają maksymalną liczbę partii, jakie mogą zostać rozegrane – najczęściej jest to liczba nieparzysta, aby nie było możliwości wystąpienia remisu. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie ich najwięcej, dzięki dobremu rozplanowaniu uderzeń, opracowaniu taktyki oraz odrobinie szczęścia.
Snooker jest grą niezwykle techniczną i wymagającą. Przede wszystkim ważne jest, aby gracz umiał ustawić mostek. Polega on na położeniu dłoni na stole i lekkim uniesieniu kciuka. Dzięki temu tworzy się rowek pomiędzy nim a palcem wskazującym i to właśnie w tym miejscu będzie poruszać się kij, który powinien podczas ruchu przylegać do klatki piersiowej i brody.
Przed każdym uderzeniem niezwykle ważne jest przyjęcie prawidłowej postawy. Gracze praworęczni powinni lekko ugiąć prawe kolano, natomiast lewe powinno być w pełni wyprostowane. Dzięki takiej technice możliwa jest pełna kontrola nad kijem. Jeśli zawodnikowi uda się ją opanować, nie powinien mieć większego problemu z odpowiednim prowadzeniem kija.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay