Podstawy bowlingu: doskonalenie techniki rzutu
Gry towarzyskieKręgle
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawy bowlingu: doskonalenie techniki rzutu

Bowling to sport, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników kręgli z całego świata. O czym warto wiedzieć, kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z tego typu aktywnością? Jak udoskonalić technikę rzutu?

Dobór butów i kuli do kręgli

Zacznijmy od początku. Każdy, kto choć raz był na kręgielni z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, że przed przystąpieniem do gry należy założyć specjalne buty z białą, wykonaną ze skóry podeszwą, która skutecznie chroni parkiet przed otarciami. Obuwie pozwala również na zrobienie ślizgu na końcu rzutu.

Równie ważnym elementem jest odpowiedni dobór kuli. Poszczególne akcesoria sportowe tego typu różnią się od siebie masą oraz rozstawem i rozmiarem otworów na palce. Dzieli się je na 3 główne rodzaje: dziecięce (6–8), damskie (9–11) oraz męskie (12–16). Teoretycznie im cięższa kula, tym większa szansa na strącenie wszystkich kręgli, choć rzecz jasna nie ma sensu porywać się z motyką na słońce i korzystać z kuli, którą ledwo jesteśmy w stanie udźwignąć.

Jak dopasować odpowiedni ciężar kuli? W tym celu stajemy naprzeciwko osoby, z którą będziemy grać w kręgle, i prosimy ją o wyciągnięcie lekko zgiętej ręki z otwartą dłonią (musi być ona skierowana ku górze). Chwytamy wybraną kulę i kładziemy ją na dłoni. Gdy dana osoba jest w stanie ją utrzymać bez wysiłku, bierzemy następną, która jest cięższa o 1 numer. Idealna kula do bowlingu to taka, którą utrzymać można wyłącznie przez krótki czas i której trzymanie wymaga wysiłku. Im jest ona cięższa – tym lepiej.

Jak prawidłowo chwycić kulę do bowlingu? Wsuwamy w nią kciuk oraz 2 środkowe palce. Pierwszy z nich powinien schować się w całości, 2 pozostałe – do drugiej kostki. Pozostała część dłoni powinna przylegać równo do powierzchni kuli. Jeżeli udało się to zrobić w sposób prawidłowy, możliwe będzie wykonywanie rzutów nawet bardzo ciężką kulą, bez jej ściskania czy obawy, że palce zablokują się w otworach. Dzięki temu jeśli uda nam się uderzyć kulą w sam środek kręgli, na pewno zbijemy je wszystkie!

Punktacja w bowlingu

Punkty w bowlingu liczone są w następujący sposób:

  • Strike – mianem tym określa się sytuację, w której graczowi udało się zbić już w pierwszym rzucie wszystkie znajdujące się na torze kręgle. Nie potrzebuje on wówczas wykonywać kolejnego rzutu i automatycznie przechodzi do następnej kolejki. Strike jest równoznaczny ze zdobyciem 10 punktów, do czego dolicza się punkty za kolejne 2 rzuty. Strike uzyskany w ostatniej kolejce skutkuje 2 dodatkowymi rzutami.
  • Spare – określenie to odnosi się do wszystkich kręgli zbitych podczas 1 kolekcji w 2 rzutach. Zawodnik otrzymuje wówczas 10 punktów + sumę kręgli zbitych w kolejnej kolekcji. Gdy uda się uzyskać spare w ostatniej kolejce, osobie grającej przysługuje 1 dodatkowy rzut.
  • Miss – to sytuacja, kiedy w 1 rzucie została strącona określona liczba kręgli.
  • Split – jest to ustawienie kręgli w 2 różnych punktach, które nie sąsiadują ze sobą.
  • Faul – oznacza on, że podczas wykonywania rzutu zawodnik przekroczył narysowaną na podłodze linię spalonego. Mimo strącenia kręgli, punkty nie są wówczas niestety naliczane, niezależnie od ich liczby.

Kroki w bowlingu

W bowlingu – podobnie zresztą jak w większości dyscyplin sportowych – kluczową rolę odgrywa technika. Bez odpowiedniego przygotowania być może raz na jakiś czas uda nam się zbić wszystkie kręgle, ale równie często będziemy pudłować. Nie każdy musi być oczywiście mistrzem świata, ale skoro przystępujemy już do gry to warto popracować nad własnymi umiejętnościami. W ten sposób bowling stanie się czystą przyjemnością!

Aby poprawić swoją technikę, pamiętaj, że w bowlingu przed rzutem bierze się niewielki rozbieg, który składa się z czterech kroków. Pierwsze 3 wykonuje się w pozycji wyprostowanej. Ostatni powinien zostać natomiast zakończony poślizgiem lewej nogi w przypadku osób praworęcznych i prawej w przypadku leworęcznych. Pierwszy krok powinien być możliwie jak najkrótszy, ostatni – jak najdłuższy. Krok pierwszy rozpoczyna się od prawej nogi. Kulę do bowlingu należy tutaj trzymać przed sobą w odległości wynoszącej około 20–30 centymetrów od klatki piersiowej. Dodatkowo powinno się ją podtrzymywać przy pomocy lewej ręki. Na koniec robimy zamach do przodu.

Drugi krok polega na wykonaniu przy pomocy kuli wahadłowego ruchu w dół. Podczas trzeciego kroku kula bowlingowa wykonuje ruch wahadłowy w tył. Uwaga! Nie powinna się ona znajdować powyżej ramienia. Krok czwarty polega natomiast na zamachnięciu się wraz z poślizgiem kulą w przód oraz wypuszczeniu jej z dłoni. Rzut w bowlingu musi zostać wykonany w momencie, w którym prawa noga odpowiadająca za balans ciała zatrzyma się z tyłu. W czasie pierwszych 3 kroków należy skupić się na tym, aby nadać kuli zamach. Podczas ostatniego mocno wyrzucamy ją w przód.

Witamy Was w piąteczek. Jak samopoczucie i plany na weekend? 🎉🎊

Nam humory dopisują pomimo najnowszych obostrzeń, a to…

Opublikowany przez Kwazar Bowling Piątek, 5 lutego 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Damian 23.06.2021

    Dzięki kocham was

Rekomendowane
Jak wybrać sprawdzone akcesorium do sterowania na tablecie: przewodnik dla użytkowników
Jak wybrać sprawdzone akcesorium do sterowania na tablecie: przewodnik dla użytkowników
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie akcesorium do sterowania na swoim tablecie? Odkryj nasz przewodnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.
Co warto ćwiczyć jesienią?
Co warto ćwiczyć jesienią?
Jesień to ciepłe koce, aromatyczne herbaty i deszczowe wieczory z książką lub serial. Jak jednak znaleźć w tym wszystkim miejsce, a przede wszystkim motywacje do treningów? Podpowiadamy, co warto ćwiczyć jesienią.
Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto grać w szachy?
Gra w szachy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Oprócz samej rozrywki, gra w szachy przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, kreatywności, pamięci czy umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego warto grać w szachy?
Ostatnie wpisy