Kręgle stanowią zazwyczaj jedno z naszych pierwszych skojarzeń na hasło „gry towarzyskie”. Nie jest ono bezpodstawne, wszak w tej popularnej rozgrywce może brać udział nawet do 12 osób, a jej zasady są na tyle proste, że każdy w mgnieniu oka załapie, na czym ona polega. Pomimo że kręgle nie wymagają niesamowitych umiejętności, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi kwestiami, dzięki którym początki okażą się znacznie łatwiejsze.
Reguły gry w bowling pozornie należą do najmniej skomplikowanych spośród wszystkich dyscyplin sportowych. Jedynym celem jest przecież strącenie jak największej liczby kręgli za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego kul. Lekkie trudności mogą zacząć się podczas liczenia punktów, dlatego przed przystąpieniem do rozgrywki warto zdać sobie sprawę z przynajmniej kilku najważniejszych zasad dotyczących punktacji.
Na pełne spotkanie składa się 10 rund, a podczas każdej z nich zawodnikowi przysługują dwa rzuty. Za każdy strącony kołek otrzymujemy punkt. Jeśli jednak danemu graczowi uda się trafić wszystkie kręgle za pierwszym podejściem, następuje tzw. strike i jego runda dobiega końca. Otrzymuje on wtedy 10 punktów plus liczbę punktów równą liczbie kręgli strąconych w następnych dwóch rzutach, a więc już w kolejnej rundzie. Inną sytuacją punktowaną w szczególny sposób jest tzw. split, który następuje w momencie, gdy zawodnik trafi komplet figur przy pomocy dwóch rzutów. Na jego konto wędruje wtedy 10 „oczek” i liczba punktów równa liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie, czyli w pierwszej próbie kolejnej rundy. Perfect game to zdobycie 300 punktów na przestrzeni całego spotkania.
Success isn't given, it is earned. Earn it 💎#MADEINUSA #MOTIVNATION #BOWLING pic.twitter.com/RKwwT5aI3p
— MOTIV Bowling (@MotivBowling) September 29, 2020
Skoro wiemy już, jakich liczb spodziewać się przy swoim imieniu po zbiciu konkretnej liczby kręgli, możemy przejść do kolejnego etapu przygotowań, a więc doboru odpowiedniej kuli. Na każdej z nich znajduje się cyfra lub liczba, która określa jej wagę. Należy jednak pamiętać, że jest to masa wyrażana w funtach. Początkującym graczom zaleca się korzystanie z nieco lżejszych sprzętów, które dysponują mniejszą masą, ale pozwalają za to na większą kontrolę nad rzutem. Dużo bardziej istotne okazuje się jednak odpowiednie dopasowanie kuli do ręki. Chwytamy ją wkładając do wydrążonych w tym celu otworów cały kciuk oraz palce środkowy i serdeczny. Ważne, żeby chwyt był komfortowy i pozwalał na objęcie jak największej powierzchni wybranej przez nas kuli.
Po wyborze właściwego sprzętu i ubraniu się w wygodny strój – w tym założeniu specjalnych butów, które obowiązują na każdej kręgielni – jesteśmy gotowi do rozpoczęcia gry. Jaką postawę przyjąć przed wykonaniem rzutu? Przede wszystkim rozluźnić się, wyprostować plecy i stanąć na linii startowej. Pamiętajmy, że sposób trzymania kuli wpływa na jakość naszej gry. Najlepiej trzymać ją zatem mniej więcej na wysokości klatki piersiowej, choć dopuszczalne jest także, by znajdowała się ona na poziomie uda lub talii. Następnie robimy rozmach, podczas którego wykonujemy kilka kroków do przodu zbliżając się do tzw. linii faulu, przed którą należy się zatrzymać i w tym samym momencie wykonać rzut. Jeśli owa linia zostanie przekroczona, punkty zdobyte w danej kolejce zostają anulowane.
Kręgle to gra pozwalająca zapomnieć o codziennych trudnościach i zrelaksować się w towarzystwie przyjaciół czy też rodziny. Aby jednak czerpać pełnię radości z gry w kręgle, warto przystąpić do rozgrywki z konkretną wiedzą, której efektem z pewnością będą lepsze wyniki osiągane na torach oraz brak nieporozumień z innymi zawodnikami.
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock