Decydując się na wynajem kampera na wakacyjny wyjazd w gronie rodziny czy przyjaciół, warto zwrócić uwagę na formalności, jakich należy wówczas dopełnić. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem, które mogą się okazać niezwykle pomocne zwłaszcza dla osób początkujących.
Znajdujące się w ofercie wypożyczalni kamperów pojazdy najczęściej są nowe lub mają maksymalnie 3 lata. Przeważnie są przeznaczone dla ekipy składającej się z 4 do 6 osób. Każdy kamper musi mieć wymagane ubezpieczenia – OC, AC, Assistance oraz polisę i aktualne badania techniczne. Dodatkowo jest objęty gwarancją producenta. Dotyczy to zarówno zabudowy, jak i pojazdu. Kampery oferowane przez wypożyczalnie najczęściej mają osobistego opiekuna, na pomoc którego można liczyć w różnego rodzaju nagłych przypadkach, z jakimi możemy mieć do czynienia w czasie podróży.
Przed rozpoczęciem dopełniania formalności związanych z wypożyczeniem kampera, niezbędne będzie ustalenie terminu przekazania pojazdu do użytkowania oraz oddania go. Kolejny etap stanowić będzie podpisanie umowy najmu. W dokumencie tego typu znaleźć można następujące elementy: określenie stron, treść oświadczenia woli, a także podpisy każdej ze stron. Treść umowy powinna możliwie jak najbardziej szczegółowo opisywać przedmiot najmu oraz warunki umowy. Warto zdawać sobie tutaj sprawę z tego, że ustawy, takie jak chociażby kodeks cywilny nie precyzują, jakie są obowiązkowe elementy każdego dokumentu tego typu i jakie formalności powinny obowiązywać podczas wypożyczania kampera. Brak jest również szczegółowych przepisów Unii Europejskiej w tym zakresie. Jak już zostało wspomniane, najem kampera wymaga wskazania terminu przekazania pojazdu do użytkowania najemcy oraz oddania go wynajmującego.
Wypożyczenie kampera to znakomita okazja zasmakowania caravaningu jako stylu życia i spędzenia urlopu. Stwórz swoją…
Opublikowany przez CamperyWadowscy Poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Nie zawsze możemy zarezerwować konkretny model kampera. Znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której strony określają jedynie swoje minimalne wymagania. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia kampera o wskazanych parametrach, na przykład z powodu kradzieży czy awarii, wypożyczalnia może dostarczyć samochód innej klasy.
Kolejna istotna kwestia, którą należy uwzględnić, wypożyczając kamper to ubezpieczenie. O postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia komunikacyjnego decyduje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Każde z nich jest zobowiązane do stosowania się do zapisów ustawy z 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności, które uprawniają do odmowy wypłaty odszkodowań oraz innych świadczeń czy ich obniżenia, zakłady ubezpieczeń stosują według swojej własnej polityki. Jako że stawki za polisę AC czy Assistance bywają bardzo wysokie, wypożyczalnie często określają minimalny wiek kierowcy (zwykle jest to 25-26 lat).
Decydując się na wynajem kampera, należy liczyć się z koniecznością uiszczenia kaucji, której wysokość może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Oddawany po zakończonej podróży pojazd powinien się znajdować w takim stanie, w jakim został wypożyczony. W przeciwnym razie trzeba będzie ponieść stosowne opłaty serwisowe.
W wielu umowach można spotkać się z zastrzeżeniem o zakazie dokonywania jakichkolwiek zmian czy przeróbek oraz napraw bez wyraźnej zgody wynajmującego. W wielu przypadkach flotę kamperów tworzą samochody, które znajdują się na gwarancji producenta. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń należy niezwłocznie poinformować o nich właściciela wypożyczalni.
Foto wyróżniające: Julian Ackroyd / unsplash.com