Jeszcze do niedawna wędkarze mieli do wyboru wyłącznie przynęty naturalne. Wiele osób w dalszym ciągu z nich korzysta, lecz wraz z rozwojem branży wędkarskiej na sklepowych półkach coraz częściej można zetknąć się z nowymi, sztucznymi przynętami. Czym charakteryzują się tego typu produkty?
Z jakimi rodzajami przynęt naturalnych możemy mieć do czynienia? Pierwsze z nich to te pochodzenia naturalnego – żywe. Do najpopularniejszych z nich zalicza się białe robaki, czyli larwy muchy. Na taką przynętę najczęściej bierze karp oraz płoć. W czerwonych robakach lubują się natomiast okonie oraz leszcze. Wymienione powyżej przynęty są także często wykorzystywane w charakterze składnika zanęty. Można je zdobyć na własną rękę lub zaopatrzyć się w nie w sklepie wędkarskim. Dostępne są one w niewielkich, wykonanych z plastiku pudełkach z otworami gwarantującymi optymalną cyrkulację powietrza.
Warto wspomnieć tutaj także o przynętach pochodzenia roślinnego, które lubiane są w szczególności przez ryby z rodziny karpiowatych. Do kategorii tej zaliczają się ziarna pszenicy, konopii oraz pęczaku czy kukurydza. Przynętą naturalną jest także ciasto, na które najczęściej łapią karasie, karpie oraz leszcze.
Siemka 😀
Ostatnia dekada ✴️ w wędkarskim świecie została zdominowana przez przynęty wysoce przetworzone takie jak…Opublikowany przez Wędkarska Reklama Środa, 4 grudnia 2019
Drugą kategorią przynęt są te sztuczne. Charakteryzuje je fakt, iż do ich produkcji wykorzystuje się syntetyczne materiały. Tego typu produkty swoim kształtem oraz sposobem poruszania się są zbliżone do ryb oraz żyjących w wodzie stworzeń. Przynęty sztuczne najczęściej używane są do łowienia drapieżnych ryb z wykorzystaniem metody spinningowej.
Na sklepowych półkach można spotkać mnóstwo produktów tego typu, co ułatwia dopasowanie ich do gatunku ryby, którą chcemy złowić. Wybierając taką przynętę, należy wziąć pod uwagę również nadwyżki żywieniowe danego zwierzęcia oraz miejsce, w którym będzie odbywać się połów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów sztucznych przynęt jest tak zwana blaszka, która odbija promienie słoneczne. Sprawia to, że jest ona bardzo widoczna, a co za tym idzie – skutecznie zachęca rybę do ataku.
Wyroby tego typu podzielić można na twarde oraz miękkie. W pierwszym przypadku do czynienia możemy mieć między innymi z wahadłówkami. To przedmioty wykonane z blachy, które mają na celu imitować niewielkie ryby. Stanowią one ulubiony pokarm drapieżników, takich jak chociażby sandacz czy szczupak. W jaki sposób jest zbudowana tego typu przynęta? Przytwierdzona jest do niej kotwiczka oraz niewielkie ogonki. Sprawia to, że jest ona dobrze widoczna dla ryb. Przynęty, jakimi są wahadłówki, dedykowane są głównie doświadczonym wędkarzom. Związane jest to z tym że wymagają one prowadzenia tuż powyżej dna.
Innym popularnym wyrobem tego typu są obrotówki. Tym, co wyróżnia takie sztuczne przynęty jest to, że w niezwykle dynamiczny sposób obracają się wokół własnej osi. Na skutek tego dochodzi do tworzenia się prądów oraz drgań wody, które skutecznie zachęcają rybę do ataku. Obrotówki najczęściej przybierają jaskrawe, wyraziste barwy i są zdobione elementami, takimi jak pióra czy chwostki.
Kolejnym z rodzajów sztucznych przynęt twardych są woblery, które niezwykle skutecznie imitują żywe ryby. Składać mogą się one z 2 lub więcej segmentów, co ma na celu jak najskuteczniej imitować naturalny ruch zwierzęcia. Takie przynęty bardzo dobrze sprawdzają się do łowienia na wymagającym terenie.
Prawdziwe rękodzieła wędkarskie zagościły na naszych półkach 🤩
Lost Lures to producent przynęt wędkarskich, który…Opublikowany przez Sklep zoologiczno-wędkarski Kama Piątek, 11 września 2020
Jeśli natomiast chodzi o przynęty miękkie, najczęściej produkowane są one z gumy i mają jaskrawe barwy. Do kategorii tej zalicza się między innymi rippery, które z wyglądu zbliżone są do małych ryb. Warto wspomnieć tutaj również o twisterach. To przynęty, które składają się z korpusu i zwiniętego ogonka. Taka budowa sprawia, że do złudzenia przypominają one żywe robaki.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay