Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?
WędkarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?

Interesujesz się wędkarstwem? Spróbuj łowić ryby na grunt! To metoda, która przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i doświadczonym wędkarzom.

Wędkowanie gruntowe – popularna metoda łowienia ryb

Ryby można łowić na różne sposoby. Metody wędkowania dzieli się na statyczne oraz dynamiczne (np. spinning). Technika łowienia na grunt jest jak najbardziej statyczna. Nie wymaga od wędkarza praktycznie żadnego zaangażowania. W tym przypadku siła mięśni oraz tężyzna fizyczna będą zbędne. Przyda się jednak solidna dawka cierpliwości. Od momentu zarzucenia pierwszej przynęty do złowienia ryby może upłynąć nawet kilka godzin.

Jaki sprzęt jest potrzebny do łowienia ryb na grunt?

Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy Ci zupełnie podstawowy sprzęt wędkarski. Co więcej, będziesz mógł z niego korzystać przez cały sezon i to na łowiskach różnego typu. Jeżeli spodoba Ci się łowienie ryb na grunt, to z metody tej będziesz mógł korzystać zarówno na rzekach, jak i na jeziorach. Pamiętaj jednak o tym, aby łowić ryby zgodnie z prawem.

Do łowienia ryb na łowiskach publicznych uprawniona jest wyłącznie taka osoba, która posiada kartę wędkarską. Jeśli chcesz uzyskać taki dokument, to skontaktuj się z najbliższym kołem Polskiego Związku Wędkarskiego. Dowiesz się tam, na jakich zasadach przeprowadzany jest egzamin i co musisz umieć, aby do niego przystąpić.

Gdy po zdaniu egzaminu otrzymasz od swojego starosty stosowny dokument, to będziesz mógł legalnie korzystać z ogólnodostępnych łowisk. Zlokalizowane są w całym kraju. Niezależnie czy mieszkasz na północy, czy na południu Polski – masz do wyboru wiele atrakcyjnych miejsc do łowienia ryb.

Masz już uprawnienia i wiesz, gdzie będziesz chciał w przyszłości łowić ryby? Świetnie! Pora zastanowić się nad tym, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Potrzebujesz wędziska, kołowrotka, żyłki, haczyka i przynęty. Ten podstawowy asortyment znajdziesz bez najmniejszego problemu w każdym sklepie wędkarskim.

W jaki sposób łowi się na grunt?

Można z czystym sumieniem stwierdzić, że w tej metodzie łowienia ryb nie ma nic skomplikowanego. Potrzebny będzie Ci jedynie odpowiedni sprzęt i trochę umiejętności. Specyfika tej techniki polega na tym, że przynętę umieszcza się na dnie, a wędkę kładzie na specjalnej podporze. W oczekiwaniu na zdobycz nie musisz jej trzymać w ręce. Możesz natomiast w tym czasie odpoczywać i podziwiać piękno otaczającej Cię przyrody.

Wędkarskie ABC

▶️Kilka ostatnich dni spędzam w ciszy i spokoju nad Zalewem Koronowskim.
Sezon działkowy rozpoczęty…

Opublikowany przez arturkocikowski_fishing Sobota, 21 marca 2020

Kiedy jest największa szansa na udany połów z gruntu?

To, czy wyprawa na ryby zakończy się sukcesem, zależy od wielu czynników. Jak już wiesz, podstawą jest odpowiedni sprzęt. Jeżeli planujesz łowić na grunt, a zabierzesz ze sobą sprzęt przeznaczony np. do spinningu, to raczej nie oczekuj sukcesu.

Jednak sam sprzęt to jeszcze nie wszystko. Udany połów zależy w dużym stopniu także od Twojego doświadczenia. Owszem, podstawowe informacje musisz zdobyć już na etapie przygotowywania się do egzaminu na kartę wędkarską, jednak to praktyka czyni mistrza. Jeśli kilka razy źle wybierzesz łowisko albo nieodpowiednio dobierzesz przynętę, to w końcu nauczysz się na własnych błędach, jak efektywnie łowić na grunt. Zawsze też możesz skorzystać z wiedzy doświadczonych wędkarzy, choć może się zdarzyć, że tak jak grzybiarz nie zdradza miejsca, w którym rosną grzyby, tak nawet zaprzyjaźniony wędkarz może Ci nie powiedzieć, gdzie najlepiej łowić.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie masz czasu na zakupy stacjonarne? Rób je online!
Nie masz czasu na zakupy stacjonarne? Rób je online!
Postaw na nowoczesne rozwiązanie, jakim są zakupy online! Oszczędzaj czas, który możesz poświęcić na relaks po męczącym dniu.
Jak technologia masażu próżniowego Hi-Tech może poprawić estetykę i regenerować skórę
Jak technologia masażu próżniowego Hi-Tech może poprawić estetykę i regenerować skórę
Odkryj zalety technologii masażu próżniowego Hi-Tech w poprawie wyglądu skóry i jej regeneracji.
Brydżowy zestaw praw
Brydżowy zestaw praw
Brydż jest logiczną grą karcianą, w której uczestniczy czterech graczy tworzących dwie pary. Każda z nich stara się uzyskać lepszy […]
Tagi
Ostatnie wpisy