Marzy Ci się miękki, wełniany szalik w niebanalnym kolorze? Sprawdziłaś ofertę wielu sklepów, jednak nic nie przykuło Twojej uwagi? Warto go zrobić samodzielnie. Satysfakcja gwarantowana!
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z dzierganiem, to warto postawić na grubszą włóczkę. Jeśli na początku sięgniesz po cienką wełnę, możesz niestety szybko się zniechęcić. Dzierganie z cienkiej włóczki jest czasochłonne i zdecydowanie trudniejsze niż robienie na drutach z grubszej wełny.
Włóczki różnią się między sobą nie tylko grubością, ale też materiałem, z którego zostały wykonane. Choć włóczki potocznie są często nazywane wełną, to jednak większość z nich nie ma z wełną nic wspólnego. Oczywiście można też kupić włóczkę wykonaną w 100% z wełny owczej (a nawet wełny alpaki). Jeśli wykonasz z niej sweter czy szalik, to z pewnością będzie to bardzo ciepła część Twojej garderoby.
Popularne są włóczki bawełniane, które są doskonałe dla alergików. Są one stosunkowo niedrogie, występują w wielu, często intensywnych kolorach. Nadają się idealnie do zrobienia ciepłego szalika czy swetra.
Włóczki bawełniane…
…mięciutkie, delikatne, nie uczulają i mają mnóstwo kolorów.
Zrobisz z nich sweterek dla…
Opublikowany przez Hurtownia Dodatków Krawieckich U Stefana Czwartek, 18 lutego 2021
W pasmanteriach znajdziemy też włóczki wykonane z poliestru czy akrylu. Ich główną zaletą jest niska cena oraz to, że nie uczulają. Największy minus? Nie przepuszczają powietrza. Dlatego ten rodzaj włóczek najlepiej wykorzystać do robienia zabawek czy podkładek pod naczynia.
Warto wiedzieć, że na start idealnie sprawdzi się włóczka spaghetti, która jest elastyczna. Dzięki temu nawet nieco nierówny ścieg będzie wyglądał dobrze. Pamiętaj jednak, że włóczka spaghetti nie nadaje się do robienia odzieży. Wykorzystaj ją do zrobienia dywanika czy poszewki na poduszkę.
Zastanawiasz się jakie druty warto wybrać na początek? Najmniejsze druty są oznaczone numerem 2, a największe numerem 16. Jako że pierwsze robótki najlepiej wykonać z grubej włóczki, na start warto kupić grube druty, najlepiej w rozmiarze 12 lub wyższym.
Rozmiar drutów to nie wszystko. Musisz też przemyśleć jaki rodzaj drutów wybierzesz. Wybór jest spory, w sklepie znajdziesz między innymi druty:
• plastikowe – ich główną zaletą jest niska cena, która niestety nie wiąże się z komfortem dziergania. Robótki na plastikowych drutach nie przesuwają się płynnie;
• drewniane / bambusowe – gładkie, lekkie, ekologiczne, mają wielu zwolenników;
• metalowe – polecamy je początkującym. Metalowe druty są zazwyczaj pokryte mosiądzem i bardzo łatwo można przesuwać po nich robótkę, co ułatwia płynność pracy nawet w przypadku pierwszych projektów.
Na specjalną uwagę zasługują druty połączone żyłką – to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo robótka nie obciąża rąk i możemy swobodnie położyć ją na kolanach. Z tego względu druty z żyłką są polecane do dużych robótek.
Było o włóczkach, to przydałoby się czymś dziergać.
Do dziergania najlepsze są druty i szydełka.
Dziś będzie o drutach…
Opublikowany przez Hurtownia Dodatków Krawieckich U Stefana Wtorek, 23 lutego 2021
Wiesz już, że naukę robienia na drutach najlepiej rozpocząć z użyciem grubej włóczki i drutów o rozmiarze 12 lub większym. Warto zatem zastanowić się, od czego zacząć naukę robienia na drutach. Na start polecamy szalik! Nauczysz się nabierać oczka na druty, a także robić oczka prawe i lewe. W sieci można znaleźć wiele filmików, jak zrobić krok po kroku szalik na drutach.
Robienie na drutach to doskonałe hobby na wieczór. Powtarzalne ruchy oraz spokojne tempo robótki pomagają się odstresować po ciężkim dniu. Wypróbuj, może to rękodzieło idealne dla Ciebie!
Foto wyróżniające: Pixabay