Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Dart
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Różne wersje darta – poznaj ich zasady

Dart to gra dla osób cierpliwych, ale także miłujących rywalizację. Jeżeli zastanawiasz się, w jakich wariantach można rozegrać potyczkę, to trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Nieważne, czy planujesz zostać zawodowcem, czy chciałbyś ze znajomymi popykać w tarcze na imprezie – w obu przypadkach nasze porady się sprawdzą. Nie zakładaj pochopnie, że jest to nudna gra, w której chodzi tylko o rzucanie lotkami w tarczę. Ta gra wymaga nieco więcej finezji!

Na czym polega punktacja w darcie?

Zacząć należy od podstaw, a więc tego, jak skonstruowana jest gra. Tablica podzielona jest na wiele mniejszych części, które przypominają trójkąty. Tarcza jest okrągła i trójkąty schodzą się do środka. Każdy z nich posiada własną liczbę punktów – zależną od ulokowania oraz koloru.

Pozycje są podzielone na liczby od 1 do 20. To, co ważne, to zauważenie, jaki jest numer i kolor trójkąta, w który trafiliśmy. Kolor wskazuje na odległość od centrum, może się jednak różnić w zależności od konkretnej tarczy, dlatego posłużymy się możliwie najogólniejszymi informacjami: 

  • jeśli trafimy w zewnętrzne pierścienie, mnożymy wynik razy dwa;
  • jeżeli w pierścienie w „połowie drogi” do centrum – razy trzy;
  • środek tarczy podzielony jest na dwa segmenty:
    • zewnętrzny (zwany „outer” bądź „outer bull”) to 25 punktów.
    • wewnętrzny (określany jako „bull”, „inner bull” lub „double bull”) to aż 50 punktów.

W przypadku niewbicia lotki zasadniczo nie przyznaje się punktów. To jednak dotyczy profesjonalnych rozgrywek. U amatorów może obowiązywać zasada, że jeżeli lotka choć na chwilę wbiła się w jakiś punkt, to sędzia może taką sytuację zaliczyć.

Różne wersje darta – jakie są? 

501 to chyba najpopularniejsza wersja darta. Istnieją jednak różne warianty: 301, 701, ale także 180 itd. Klucz polega na tym, że każdy z graczy otrzymuje określoną pulę punktów na starcie, a jego celem jest zredukowanie jej do zera poprzez trafianie w tarczę. Do tej rozgrywki potrzebny będzie zeszyt! Istnieje jednak pewien kruczek – konieczne będzie ustalenie liczby rund. Zazwyczaj przyjmuje się 10 rund. Nie można przecież grać w nieskończoność. Wygrywa ten, kto w tym czasie straci najwięcej punktów. 

301 Parchessi to natomiast jedna z najbardziej złośliwych wersji gry. Polega na jak najszybszym dobiciu do wspomnianych 301 punktów – ani jednego więcej czy mniej. Jeżeli natomiast rywale spotkają się na tym samym poziomie (oboje będą mieli np. po 120 punktów), to ten, który pierwszy uzyskał taką sumę, redukuje przeciwnikowi punkty do zera. W grze może wziąć udział nawet osiem osób.

High/Low score – w zależności od wyboru kategorii gracze muszą uzyskać najwięcej bądź najmniej punktów. Każdy zawodnik rzuca trzykrotnie w jednej rundzie.

Zdj. główne: DS-Foto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne urządzenie do odczytywania danych z produktów?
Jak wybrać idealne urządzenie do odczytywania danych z produktów?
Dowiedz się, jak wyselekcjonować najodpowiedniejsze urządzenie do odczytywania danych z produktów. Przeczytaj o czynnikach, które powinieneś wziąć pod uwagę i poznaj odpowiednie narzędzia.
SPS-y, LPS-y i inne, czyli co trzeba wiedzieć o koralowcach
SPS-y, LPS-y i inne, czyli co trzeba wiedzieć o koralowcach
Koralowce to morskie zwierzęta zaliczane do parzydełkowców. Żyją na niewielkich głębokościach i są przytwierdzone do dna morskiego, tworząc wielobarwne kolonie. […]
Tanganika czy Malawi – który biotyp wybrać?
Tanganika czy Malawi – który biotyp wybrać?
Pytanie dotyczące wyboru odpowiedniego biotypu zadaje sobie wielu początkujących akwarystów. Bywa, że niektórzy popełniają błąd, łącząc je w jednym zbiorniku. […]
Ostatnie wpisy