Pojęcie jeździectwa mieści w sobie wiele dyscyplin. Niektóre z nich są bardzo widowiskowe, ale wciąż mało popularne wśród kibiców. Poznaj te najbardziej fascynujące!
Buzkaszi to sport mający w Afganistanie status narodowego. Najczęściej uczestnikami rozgrywek są przedstawiciele Tadżyków, Uzbeków oraz Turkmenów. Sport budzi duże kontrowersje, ponieważ jest dość brutalny. Podczas gry uczestnicy mogą się zrzucać z konia i bić.
Buzkaszi polega na podniesieniu umieszczonego na samym środku boiska worka z jagnięcej skóry, przewiezieniu go przez całe pole i umieszczeniu w umownej bramce. Wcześniej zamiast worka używano zwłok kozła z obciętą głową lub ciała niewolnika.
W grze uczestniczą dwa zespoły, których liczebność nie jest ściśle określona w przepisach. Zawodnicy mogą dołączyć do jazdy w czasie trwania rozgrywki. Wygrywa drużyna, która pierwsza przeniesie worek.
Do gry używane są specjalnie wyszkolone ogiery, które potrafią własnym ciałem ochronić uczestnika przed zepchnięciem ze swojego grzbietu. Tradycyjna afganistańska gra została w 2017 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Tent Pegging jest jedną z dziesięciu konkurencji jeździeckich oficjalnie uznawanych za dyscyplinę przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Genezy Tent Peggingu należy szukać w czasach starożytnych na terenie subkontynentu indyjskiego.
Zręcznościowa rywalizacja zaczerpnęła technikę od wojsk, których taktyka wojenna polegała na zrywaniu kołków namiotowych w obozie wroga. Żołnierze wykonywali te czynności w pełnym galopie.
Obecnie zasady gry polegają na wykonywaniu skomplikowanych akrobacji i widowiskowych czynności podczas jazdy konnej. W ten sposób zawodnicy zrywają przedmioty z podłoża, przecinają mieczem owoce czy podejmują lancą zawieszone koło. Sport najbardziej dynamicznie rozwijał się w Pakistanie, gdzie jest uprawiany do dziś. Zawodnicy podczas rywalizacji występują w odświętnych, narodowych strojach.
Gra stanowi połączenie amerykańskiego futbolu, jeździectwa oraz koszykówki. Oficjalne zasady gry powstały w latach 70. we Francji, gdzie sport zyskał bardzo dużą popularność. Standardowy mecz trwa około 20 minut, a w grze biorą udział dwie drużyny składające się z 4 aktywnych zawodników. Każdy zespół desygnuje do meczu dwóch rezerwowych graczy, którzy w razie potrzeby mogą zmienić partnera.
Zadaniem zespołu jest podniesienie piłki wyposażonej w specjalne pasy ułatwiające trzymanie w trakcie jazdy konnej, podanie jej pozostałym trzem zawodnikom z drużyny, a następnie umieszczenie w obręczy przeciwnika. Rywalizację wygra grupa, która zdobędzie największą liczbę bramek. Każdy celny rzut jest nagradzany jednym punktem. Podczas gry w horseball zawodnicy nie mogą zejść z konia, aby podnieść upuszczoną piłkę.
Sport ten rozgrywany jest zarówno na dworze, jak i na hali. Dyscyplina ma swoje własne Mistrzostwa Świata, Puchar Europy oraz Ligę Mistrzów. Pośród najlepszych nacji znajdują się obecnie Włochy, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
Dyscyplina ta łączy w sobie kilka klasycznych sportów jeździeckich. Rywalizacja jest podzielona na trzy dni, w trakcie których zawodnicy walczą w odmiennych konkurencjach.
Pierwszą z nich jest ujeżdżenie, czyli dobrze znana seria wykonywanych figur, które prezentują kontrolę jeźdźca nad koniem. W sekwencji zawodnicy wykonują wolty, półwolty, cofanie, zatrzymanie, serpentyny. Drugiego dnia rywalizacja toczy się w WKKW polegającej na pokonywaniu rozmaitych przeszkód.
Ostatnia jest konkurencja zręcznościowego powożenia. Zadaniem jeźdźca jest manewrowanie podczas jazdy w taki sposób, aby koń pokonywał wąsko ustawione na trasie kilkuset metrów bramki. Trójbój zwycięża zawodnik, który zbierze najwyższe noty we wszystkich obowiązujących konkurencjach.
Chociaż trójbój w powożeniu składa się z olimpijskich dyscyplin, to sam nie jest jeszcze realizowany podczas najważniejszego sportowego turnieju na świecie.
„Trójbój w powożeniu”
„Pewnie wszyscy wiecie, że istnieje taka konkurencja jak powożenie (bardzo popularna na…
Opublikowany przez Koniomaniacy Piątek, 29 marca 2019
Foto wyróżniające: alainalele / Flickr