Doskonale znasz się na piłce nożnej? Przekonaj się, czy nie popełniasz popularnych błędów przy typowaniu wyników!
Jeżeli ktoś by się pokusił o to, aby sprawdzić, na jakich sprawach Polacy znają się najlepiej, to z pewnością wśród czołowych wyników znajdzie się polityka oraz piłka nożna! Te dwa tematy to absolutne pewniaki poruszane przy rodzinnym (i nie tylko) stole. Można odnieść wrażenie, że ile kibiców w naszym kraju, tylu specjalistów od piłki nożnej, a każdy z nich, gdyby tylko chciał, mógłby zostać trenerem reprezentacji narodowej. Dyskusja dotycząca ligi narodowej, spotkań rozgrywanych przez reprezentację czy statystyk w ligach osiedlowych trwa w najlepsze, a błędy jak były popełniane przy typowaniu wyników spotkań, tak popełniane są nadal.
O tym, że „piłka jest okrągła” słyszał chyba każdy. Ile razy uczestniczyliśmy w zaciekłych dyskusjach, podczas których ktoś rozkładał na czynniki pierwsze przebieg konkretnej rozgrywki sportowej, szukając przyczyn przegranej ulubionej drużyny, która przecież była absolutnym pewniakiem w starciu? Na takich założeniach najłatwiej jest się przejechać – jeżeli w ciemno stawiamy na jakąś drużynę, nie kalkulując ryzyka i biorąc pod uwagę tylko jej renomę, to jest spora szansa, że w końcu powinie nam się noga przy obstawianiu wyników. Nawet jeśli drużyna ma opinię bardzo mocnej, warto szczegółowo przeanalizować ostatnie rozgrywki – zarówno jej, jak i jej przeciwnika.
Czasem wydaje nam się, że drużyna, która w rozgrywkach przegrała już wszystko, na samym końcu przegra walkowerem i będzie wolała zbierać siły do kolejnych rozgrywek. Wcale tak nie musi być – nadzieja umiera ostatnia i często zdarza się, że drużyny dostają nagłego przypływu energii i podnoszą się z beznadziejnej sytuacji – nawet, jeżeli nie mają najmniejszych szans na awans do kolejnej rundy rozgrywek.
Sporo osób żyje złudną nadzieją, że drużyna, która gra pierwsze spotkanie z nowym trenerem na pewno wygra. Przecież pojawi się świeża koncepcja rozgrywek, przeciwnik nie będzie miał żadnych szans na to, aby wcześniej przejrzeć strategię lub podpatrzeć rozstawienie graczy. Czasem jednak zdarza się i tak, że gdy orkiestra zapomni nastroić instrumenty, to nie pomoże jej nawet światowej sławy dyrygent. Podobnie jest i w sporcie – nowy trener nie zawsze musi przesądzać o spektakularnym i szybkim sukcesie drużyny.
Efekt nowej miotły w Anglii. Szkoda, że takich danych nie ma w @_Ekstraklasa_… pic.twitter.com/3xi5xg208R
— Michał Zachodny (@mzachodny) October 19, 2015
Chyba każdy, kto obstawia u bukmachera wyniki sportowych spotkań, liczy na to, że jego typy okażą się właściwe i zgarnie trochę pieniędzy. Jeżeli chcesz, aby taka wizja przekuła się w rzeczywistość, to pamiętaj o tym, aby przy typowaniu kuponów unikać stereotypów, które wciąż są żywe wśród kibiców piłki nożnej. Zamiast pustymi sloganami kieruj się własną intuicją.
Przydatna może okazać się także wiedza sportowa z zakresu piłki nożnej oraz uważne śledzenie bieżących rozgrywek. Uważny obserwator szybko wyłapie moment, w którym faworyt będzie miał gorszy okres i z pewnością nie wygra rozgrywki.
Na dno starej szafy odłóż przekonanie o tym, że faworyt na sto procent pokona słabszą drużynę – może się okazać, że będzie zupełnie na odwrót, bowiem silnemu nie będzie się chciało grać z drużyną, nad którą (przynajmniej teoretycznie) ma sporą przewagę – pamiętaj, dopóki piłka jest w grze, to wszystko może się zdarzyć! Włóż kibicowskie stereotypy między bajki, skoncentruj się na faktach i tym, co podpowiada Ci sportowa intuicja – z takiego połączenia powinno wyjść coś dobrego!
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock