Zima to pora roku, kiedy dni są krótkie i mroźne, co zniechęca wiele osób do jazdy konnej. Wystarczy jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, aby móc uprawiać ten sport również przy niskich temperaturach, nie dysponując zadaszoną halą.
O czym warto pamiętać, aby móc jeździć konno w sezonie zimowym? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że trudne warunki wymagają odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za zwierzę. Koniecznie jest tutaj zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo dokładne zaplanowanie treningu. Poruszając się po zaśnieżonym terenie, koń wkłada w to znacznie większy wysiłek. Co za tym idzie, taka przejażdżka nie może być zbyt długa, aby nie przemęczać zwierzęcia.
Przyzwyczajony do stajni koń potrzebuje sporo czasu, aby przystosować się do poruszania się po nierównym, zamarzniętym podłożu. Warto więc postawić na nieco wolniejsze tempo, które ograniczy pocenie się konia, skutecznie chroniąc go przed ewentualnym przeziębieniem. Jeśli zaplanowane są postoje, warto zabrać ze sobą derkę, która zabezpieczy mięśnie zwierzęcia przed wychłodzeniem.
Kolejna bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać podczas jazdy konnej zimą, jest rozgrzanie wędzidła. Przed włożeniem go do pyska zwierzęcia, pocieramy je kilkakrotnie w dłoniach. Zagwarantuje to koniowi należyty komfort w czasie przejażdżki. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne antypoślizgowe wkładki pod podkowy, dzięki którym zwierzę będzie się mogło poruszać w pełni bezpiecznie nawet po najbardziej oblodzonych drogach.
Przed rozpoczęciem zimowego treningu należy zadbać o rozgrzewkę dla konia, tak aby jego mięśnie były gotowe do wzmożonego wysiłku. Po zakończonej jeździe osuszamy zwierzę z potu i dopiero wówczas odstawiamy je na padok lub do stajni. W mroźne dni warto zabrać ze sobą wysokoenergetyczną przekąskę oraz termos z rozgrzewającym napojem. Tak intensywna aktywność fizyczna może bowiem prowadzić do odwodnienia.
Jazda konna zimą powinna się odbywać na sprawdzonym terenie, na którym nie będziemy musieli obawiać się o różnego rodzaju przeszkody na łąkach, głębokie jary czy zaspy śnieżne.
Często pytacie:
– Czy koniom nie jest zimno ?
– Czy nie powinny mieć derek ?Otóż konie o wiele lepiej znoszą niskie…
Opublikowany przez Stajnia Ostoja Chobienice Środa, 20 stycznia 2021
Aby jazda konna zimą była w pełni komfortowa i bezpieczna, zadbać należy o odpowiedni strój. Jednym z jego elementów jest kurtka, która powinna chronić zarówno przed chłodem, jak i śniegiem, deszczem oraz wiatrem. Równie ważne jest to, by nie krępowała ruchów podczas przejażdżki. Okrycie wierzchnie tego typu najlepiej kupić w profesjonalnym sklepie jeździeckim. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w specjalną bieliznę termoaktywną do jazdy konnej, która sprawdza się nawet w największych mrozach. Żaden miłośnik jazdy konnej nie obędzie się również bez ciepłych rękawiczek, które dobrze będą sobie radzić z utrzymywaniem dodatniej temperatury, nie krępując jednocześnie ruchów palców.
Kolejny ważny element zimowej wyprawki to specjalne, ciepłe bryczesy do jazdy konnej. Tym, co je wyróżnia, jest to, że są wykonane z termicznego materiału typu softshell, który skutecznie chroni zarówno przed śniegiem, jak i wiatrem oraz chłodem. W sklepach jeździeckich zaopatrzyć można się również w kamizelkę gwarantującą ciepło w okolicy klatki piersiowej i niekrępującą ruchów.
Podczas jazdy konnej zimą stopy są wyjątkowo narażone na odmrożenia. Zamiast wkładać kilka par klasycznych skarpet, które mogłyby utrudniać swobodne poruszanie palcami, warto zainwestować w specjalne termobuty lub ocieplane sztyblety.
Ostatni z elementów, który może się okazać niezwykle pomocny podczas jazdy konnej zimą to kominiarka pod kask chroniąca uszy przed wiatrem czy chłodem. Najlepiej, by była ona wykonana z bawełny lub wełny. Materiały te charakteryzują się bowiem bardzo dobrymi właściwościami termicznymi.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik