Survival cieszy się rosnącą popularnością. To wyjątkowa przygoda, podczas której można pozyskać cenną wiedzę o tym, jak przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Jesteś gotowy na solidną dawkę wiedzy?
Wylegujesz się w sobotnie popołudnie na ulubionej sofie, a tu nagle zasycha Ci w gardle? Idziesz do kuchni, odkręcasz kurek z wodą i możesz cieszyć się chłodnym napojem, który ugasi pragnienie. Nie zawsze jednak pozyskanie wody jest takie proste.
Na wyprawę w góry, wędrówkę poza miasto, czy wycieczkę rowerową zabierasz zapas wody. Odwodnienie to niebezpieczny stan, w którym organizm zaczyna funkcjonować w sposób nieprawidłowy. Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry płynów każdego dnia. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie organizmu na wodę znacznie rośnie. Tak się dzieje np. podczas upałów.
Co zrobić, gdy na wycieczce w górach skończy Ci się woda? Czy możesz napić się z każdego napotkanego po drodze strumienia? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie?
To zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Inne metody poszukiwania będą skuteczne w terenie płaskim, a inne w górach. Warto przygotować się na każdą okazję. Wówczas szanse na przetrwanie w ekstremalnej sytuacji znacznie wzrosną.
Pamiętaj o tym, aby nie pić wody, co do której nie masz absolutnej pewności, że jest czysta. Nawet woda z górskiej rzeki może wywołać biegunkę. Co zrobić, aby woda nadawała się do picia? Najprostszy sposób to jej przegotowanie. Możesz pozbyć się zanieczyszczeń z wody, gdy będziesz ją gotował przynajmniej przez 10 min. Inna opcja to filtry do uzdatniania wody czy specjalne tabletki, które rozpuszcza się w wodzie. Jeśli zaniedbasz uzdatnianie wody, to w najlepszym przypadku czeka Cię biegunka. Taka przygoda może też zakończyć się poważnym zatruciem.
Zdjęcie główne: Jens Johnsson/pexels.com