ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?

Survival cieszy się rosnącą popularnością. To wyjątkowa przygoda, podczas której można pozyskać cenną wiedzę o tym, jak przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Jesteś gotowy na solidną dawkę wiedzy?

Woda – źródło życia na naszej planecie

Wylegujesz się w sobotnie popołudnie na ulubionej sofie, a tu nagle zasycha Ci w gardle? Idziesz do kuchni, odkręcasz kurek z wodą i możesz cieszyć się chłodnym napojem, który ugasi pragnienie. Nie zawsze jednak pozyskanie wody jest takie proste. 

Na wyprawę w góry, wędrówkę poza miasto, czy wycieczkę rowerową zabierasz zapas wody. Odwodnienie to niebezpieczny stan, w którym organizm zaczyna funkcjonować w sposób nieprawidłowy. Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry płynów każdego dnia. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie organizmu na wodę znacznie rośnie. Tak się dzieje np. podczas upałów. 

Co zrobić, gdy na wycieczce w górach skończy Ci się woda? Czy możesz napić się z każdego napotkanego po drodze strumienia? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie? 

Gdzie można w terenie znaleźć wodę? 

To zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Inne metody poszukiwania będą skuteczne w terenie płaskim, a inne w górach. Warto przygotować się na każdą okazję. Wówczas szanse na przetrwanie w ekstremalnej sytuacji znacznie wzrosną.

  • Rzeki, jeziora czy strumienie górskie to wody powierzchniowe – nigdy nie masz pewności, czy woda, która się w nich znajduje, jest czysta. Może być ona zanieczyszczona w różny sposób. Groźne są zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne, jak i chemiczne. 
  • Deszczówka – jeśli pada, to jesteś w dobrej sytuacji. Możesz do naczynia zebrać deszczówkę. Nie masz przy sobie żadnej miski, do której mógłbyś łapać spadające z nieba krople? Rozłóż na ziemi kawałek płachty biwakowej, jednak pamiętaj o tym, aby umieścić ją we wgłębieniu w ziemi. Wówczas złapiesz więcej wody.
  • Rosa – z rana na trawie spotkasz sporo rosy. Gdy nie masz co pić, możesz ją wykorzystać, aby choć odrobinę nawodnić organizm. Zlizywanie rosy bezpośrednio z roślin to sposób mało efektywny. Jak zatem pozyskać wodę? Wykorzystaj w tym celu kawałek chłonnej tkaniny. Dobrze sprawdzi się bawełna. Rozłóż ją na roślinach i poczekaj, aż wchłonie wodę. Następnie wykręć starannie materiał, a ściekającą wodę złap do miski.
  • Śnieg – wodę możesz pozyskać nie tylko z rosy, lecz także ze śniegu czy lodu. Potrzebujesz jednak sprawdzonego sposobu na to, aby stopić śnieg i lód. To nie problem, pod warunkiem, że masz przy sobie kuchenkę turystyczną lub potrafisz rozpalić ognisko w zimowych warunkach. Jeśli jednak nie masz szans na to, aby wzniecić ogień, wówczas nabierz śniegu do naczynia i umieść w ciepłym miejscu – pod kurtką lub w śpiworze. Po kilku chwilach ze zmarzniętej bryły otrzymasz płyn.

Uzdatnianie wody do picia

Pamiętaj o tym, aby nie pić wody, co do której nie masz absolutnej pewności, że jest czysta. Nawet woda z górskiej rzeki może wywołać biegunkę. Co zrobić, aby woda nadawała się do picia? Najprostszy sposób to jej przegotowanie. Możesz pozbyć się zanieczyszczeń z wody, gdy będziesz ją gotował przynajmniej przez 10 min. Inna opcja to filtry do uzdatniania wody czy specjalne tabletki, które rozpuszcza się w wodzie. Jeśli zaniedbasz uzdatnianie wody, to w najlepszym przypadku czeka Cię biegunka. Taka przygoda może też zakończyć się poważnym zatruciem.

Zdjęcie główne: Jens Johnsson/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bartosz „xntentacion” Rudecki zagra w szachowym turnieju gwiazd. Polak w zacnym gronie!
Bartosz „xntentacion” Rudecki zagra w szachowym turnieju gwiazd. Polak w zacnym gronie!
Szachy od jakiegoś czasu cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie, co stanowi świetną okazję dla streamerów grających w królewską […]
Dlaczego warto grać w shuffleboard?
Dlaczego warto grać w shuffleboard?
Odkryj przyjemność i emocje gry w shuffleboard. Skocz na pokład i przesuń dyski w kierunku zwycięstwa. Czas na ruch!
Kupujemy pierwsze akwarium. To idealne hobby dla osób poszukujących relaksu
Kupujemy pierwsze akwarium. To idealne hobby dla osób poszukujących relaksu
Akwarystyka to doskonałe hobby dla osób w każdym wieku. Jakie są jej główne zalety? Jak założyć swoje pierwsze akwarium?
Ostatnie wpisy