Orientacja w terenie to podstawa. Sprawdź, jak prawidłowo posługiwać się mapą i kompasem!
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Orientacja w terenie to podstawa. Sprawdź, jak prawidłowo posługiwać się mapą i kompasem!

Orientacja w terenie przy pomocy mapy i kompasu może okazać się przydatna nie tylko na obozie surwiwalowym. Warto poznać tajniki nawigacji – nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie skorzystać z tych umiejętności.

Mapa i kompas – odwieczni kompani podróży

Może się wydawać, że w dobie urządzeń z GPS-em, takie tradycyjne przyrządy służące do orientacji w terenie jak mapa i kompas to przeżytek, który od wielu lat powinien spoczywać na dnie szafy na zasłużonej emeryturze. Nic bardziej mylnego – umiejętność orientacji w terenie przy pomocy tych prostych narzędzi może nawet uratować życie. Urządzenia z GPS-sem – jak każda elektronika – bywają zawodne. Wystarczy, że w Twoim telefonie rozładuje się bateria, a zupełnie stracisz orientację w terenie i nie będziesz wiedzieć, w którą stronę iść, aby dotrzeć do obranego wcześniej celu. Ale jeśli masz przy sobie mapę i kompas i potrafisz się nimi posługiwać, taki problem jest niestraszny. Gdy nowoczesna technika zawiedzie, sięgniesz po starych przyjaciół i bez większego trudu zorientujesz się, gdzie jesteś i w którą stronę musisz podążać.

W jakich sytuacjach mapa i kompas mogą okazać się przydatne?

Takich sytuacji jest więcej, niż myślisz. I nie chodzi tu wyłącznie o przypadek, w którym urządzenia elektroniczne postanowią się rozładować. Na co dzień coraz częściej i znacznie chętniej korzystamy z udogodnień oferowanych nam przez smartfony. Możemy w nich znaleźć aplikacje ułatwiające życie na każdym kroku – są tam też mapy, które w trybie online pozwalają nam na w miarę precyzyjną orientację w terenie. Jednak aby zadziałały, muszą zostać spełnione przynajmniej trzy warunki. Po pierwsze musisz być online, po drugie musisz mieć naładowaną baterię, a po trzecie w miejscu, w którym się znajdujesz, musi być zasięg. Najwięcej problemów może niekiedy sprawić punkt trzeci – zwłaszcza jeżeli planujesz wycieczkę w góry. W rejonach przygranicznych (np. w paśmie Bieszczad Wysokich) wciąż bywają miejsca, w których o wiele łatwiej jest złapać zasięg sieci ukraińskiej niż polskiej.

Dziś wszyscy mają dostęp do elektronicznych map i nawigacji GPS, ale co w przypadku gdy przyjdzie Ci użyć zwykłego tradycyjnego kompasu i mapy ?

#LifeTrip #SzkolaPrzetrwania #kompas #Nawigacja #Mapa #Survival

Opublikowany przez LifeTrip – Warszawska Szkoła Przetrwania – Survival & Bushcraft Piątek, 7 września 2018

W jaki sposób posługiwać się mapą?

Umiejętność sprawnego posługiwania się mapą może okazać się niezwykle przydatna, zwłaszcza w trudnym terenie. Na mapie można odczytać obraz powierzchni Ziemi. Nie jest on oczywiście przeniesiony na papier 1:1 – taką mapę, nawet najbliższej okolicy, trudno by było zabrać ze sobą na wycieczkę. Obraz na mapie jest odpowiednio pomniejszony – w zależności od rodzaju mapy zastosowana została inna skala. To też nie jest tak, że na papierze znajdziesz dokładnie odrysowaną rzeczywistość. Znajdziesz na niej szereg znaków umownych, aby je lepiej zrozumieć, musisz się zapoznać z legendą mapy. Przy jej pomocy bezbłędnie odnajdziesz najbliższy przystanek autobusowy czy drogę leśną, którą dotrzesz do zabudowań w okolicznej miejscowości. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaką mapę kupić, to zdecyduj się na laminowaną. Jest nieco droższa, ale za to jest w stanie znieść nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak korzystać z mapy? Przede wszystkim musisz ją zorientować, aby dowiedzieć się, w jakim punkcie jesteś. Pomocne okażą się okoliczne punkty charakterystyczne.

Kompas – niezawodny przyjaciel każdej podróży

Umiejętność czytania mapy będzie niezwykle pomocna przy wędrówkach, zwłaszcza górskimi szlakami. Z map korzystają także biegacze długodystansowi na zawodach, gdy zawodzi oznakowanie tras biegowych. Bez umiejętności czytania mapy trudno też sobie wyobrazić start w zawodach na orientację. A takie imprezy coraz gęściej pojawiają się w różnych regionach naszego kraju. Mapa to jedno, a drugie to kompas – również nim warto umieć się sprawnie posługiwać. Dzięki niemu bezbłędnie można określić kierunek geograficzny. Co z tego, że wiesz, w którym miejscu na mapie się znajdujesz, jeżeli nie będziesz wiedzieć, gdzie jest północ, a gdzie południe i w którą stronę podążać? Kompas pomaga zorientować mapę – a dzięki temu szybciej odnajdziesz się w trudnym terenie, nawet w takim, w którym znajdujesz się po raz pierwszy w życiu. Chcesz zadbać o to, aby Twoje wyprawy były bezpieczniejsze i chcesz mieć pewność, że zawsze dotrzesz do celu? Naucz się korzystać z mapy i kompasu!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Bilans kaloryczny jest niezwykle istotny, zwłaszcza kiedy zależy Ci na zmniejszeniu lub zwiększeniu masy ciała. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo o niego zadbać.
Podstawowe wyposażenie do campera
Podstawowe wyposażenie do campera
Zastanawiasz się, co powinien zawierać nowoczesny camper? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu lub kupnie samochodu turystycznego.
Czym wyróżniają się konie do gry w polo?
Czym wyróżniają się konie do gry w polo?
Polo to dyscyplina sportowa, która zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Oprócz zawodników istotną rolę odgrywają konie. Czym wyróżniają się konie do gry w polo?
Ostatnie wpisy