ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?

Szałas, ognisko, samodzielność i wolność. Piękna, ale i ryzykowna wizja. Z tego artykułu dowiesz się, jak zdobyć wszystko, czego będziesz potrzebował do przetrwania pośród dzikiej fauny i flory.

Przetrwanie w głuszy może być wyzwaniem ekscytującym, należy jednak pamiętać, że potrzebne jest uprzednie przygotowanie teoretyczne. Zanim więc ruszymy w dzikie ostępy, ułóżmy krótki plan. O czym koniecznie musimy pamiętać?

  1. Trzeba przygotować odpowiedni ekwipunek.
  2. Bazę należy założyć blisko punktu z wodą.
  3. Musimy zadbać o naszą edukację pod kątem roślinności, którą możemy w lesie spożywać.

Te trzy punkty to absolutna podstawa i teraz omówimy sobie po trosze każdy z nich, ze szczególnym naciskiem na etap ostatni.

Odpowiedni ekwipunek

Przed wyruszeniem upewnij się, że spakowałeś ciepłe ciuchy oraz twarde obuwie. W Twoim plecaku nie może również zabraknąć menażki do gotowania, jakiegoś sztućca, zapasu wody, ostrego noża, latarki oraz apteczki (a w niej powinny być nie tylko leki, ale również płyny dezynfekujące, bandaże itd.). Warto zapakować także jakąś zapalniczkę, bądź – jeśli chcemy poczuć większy „zew przygody” – krzesiwo.

Baza blisko punktu z wodą

Dobrym pomysłem byłoby ulokować się w takim miejscu, żeby w każdej chwili można było pójść i kupić sobie czystą, dobrą wodę. Odważniejszym osobom proponujemy rozbić obozowisko niedaleko naturalnych zbiorników, takich jak rzeka czy jezioro, gdyż są to wody słodkie, które możemy pić (zalecamy uprzednie przegotowanie cieczy). W ekstremalnych warunkach można jeszcze łapać deszczówkę – do miski, wiaderka bądź rozpiętej torebki foliowej.

Co można zjeść w lesie?

Przejdźmy teraz do najistotniejszego punktu. O ile z ekwipunkiem i wodą raczej problemów być nie powinno, o tyle zdobycie samodzielnie pożywienia nie jest już takie łatwe. W pierwszej kolejności warto może wspomnieć coś w miarę oczywistego: jeśli znajdujemy się blisko zbiorników wodnych, możemy zapakować do plecaka kilka rzeczy potrzebnych do połowu ryb (albo sami je wykonać, wystarczy kilka patyków i trochę linki bądź sznura). 

Istnieją jednak i inne metody pozyskiwania pożywienia w lasach. Najbardziej charakterystyczne jest żywienie się roślinnością. W tym momencie należy zrobić delikatny ustęp i zaznaczyć, że do tego typu pożywienia powinniśmy stopniowo przyzwyczajać nasz organizm (a więc nie zajadać darów lasu w olbrzymich ilościach już pierwszego dnia). W razie kłopotów żołądkowych należy zaprzestać konsumpcji i pić dużą ilość przegotowanej wody. W skrajnych przypadkach – przerwać wyprawę. Zdrowie najważniejsze.

Wracając do pożywienia – w polskich lasach jadalna roślinność to:

  • owoce – jagody, maliny, poziomki itd.,
  • grzyby,
  • pałki wodne, 
  • stokrotki,
  • trzcina pospolita,
  • żołędzie,
  • pokrzywa,
  • orzechy,
  • dzika róża.

Inne pożywienie możemy zdobyć, polując na okoliczną faunę. Mamy tu na myśli zarówno ryby, jak i tradycyjne, uprawiane przez naszych przodków, polowania na dziczyznę (tutaj należy jednak mieć odpowiedni sprzęt i pozwolenia – kłusownictwo jest niezgodne z prawem) lub zbieranie mięczaków. W tym ostatnim przypadku wiele zależy od wcześniejszego przygotowania i mowa tu nie tylko o ich smaku, ale również fakcie, że nierzadko ślimaki posiadają w sobie sporo trucizny. Dlatego właśnie edukacji, czyli przygotowania teoretycznego, przed wyjazdem na survival nie powinniśmy odkładać na później, a tym bardziej – w ogóle zapominać.

Zdj. główne: Lum3n/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

16 + 10 =

Rekomendowane
Polak wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych! Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie?
Polak wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych! Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie?
Jan Krzysztof Duda znów błyszczy, tym razem w szachach błyskawicznych – został wicemistrzem świata!
Jak wybrać odpowiednie komponenty do swojego pierwszego projektu elektronicznego?
Jak wybrać odpowiednie komponenty do swojego pierwszego projektu elektronicznego?
Poznaj zasady wyboru komponentów do Twego pierwszego projektu elektronicznego. Zrozumieć bazowe kryteria i czynniki, które są kluczowe do zbudowania skutecznego i funkcjonalnego urządzenia.
Zdrowa żywność, czyli jaka?
Zdrowa żywność, czyli jaka?
Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne do tego, aby czuć się zawsze dobrze i mieć mnóstwo energii przez cały dzień. Sprawdź, jak rozpoznać naprawdę zdrową żywność i jak ją kupować.
Ostatnie wpisy