Czym wyróżniają się konie do gry w polo?
PoloSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym wyróżniają się konie do gry w polo?

Polo to gra, która przyciąga coraz większą rzeszę kibiców na stadiony i przed ekrany telewizorów. Oprócz samych zawodników najważniejsze na placu gry są konie. Powinny być nie tylko wytrzymałe, ale także szybkie. Czy zatem powinny być specjalnej rasy?

Koń do gry w polo, czyli polo pony

Konie do gry w polo charakteryzują się znacznie odmiennymi warunkami, niż te, które są powszechnie znane. Polo pony są nieduże, zwrotne i ruchliwe. Ponadto charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrze zbudowanymi i krótkimi nogami przednimi. Aktualnie nie ma żadnych przepisów, które mogłyby normować wzrost konia, ponieważ celem jest dobre wyszkolenie i zapewnienie kibicom świetnego widowiska, ale poprzez zwrotność koni na małej powierzchni, aniżeli poprzez szybkość w dochodzeniu do piłki i zdobywaniu pola. Idealnym wiekiem dla konia do gry w polo jest przedział między 6 a 15 rokiem życia. Wtedy jest odpowiednio wytrzymały i gotowy do szkolenia, które musi przejść pod kątem uprawiania tej widowiskowej dyscypliny sportowej. Co istotne, tego typu konie mają strzyżone grzywy i spinane ogony na czas rozgrywki, aby uniknąć zaczepiania o włosy rękami lub młotkiem, a także ich wyszarpywaniu podczas starć z przeciwnikiem. 

Rasa konia nie jest najważniejsza

Na świecie istnieją rasy hodowane specjalnie pod kątem gry w polo. Można się o tym przekonać w Irlandii i Argentynie. Większość koni, która jest półszlachetnej krwi i wywodzi się z Azji, ma odpowiednie uwarunkowania do tego, aby z powodzeniem rywalizować na boisku do gry w polo, tak samo jak świetnie sprawdzała się podczas bitw z wrogiem, służąc w kawalerii. Warto nadmienić, że Polska jazda o zawsze cechowała się końmi o dużej ruchliwości, dającymi możliwość natarcia z zaskoczenia i w pełnym pędzie. Dobór koni do lekkiej jazdy, nawet w czasach międzywojennych, nie wykształcał żadnych ras szlachetnych w naszym kraju, ale dawał bardzo mocne podstawy do tego, aby hodowane rasy były idealne do ciężkich prac, jak to bywało w przypadku artylerii konnej. 

W Polsce ogromnym uznaniem cieszy się rasa arabska, która powszechnie uznawana jest za źródło, z którego wywodzą się wszystkie rasy gorącokrwiste. Polskie araby, o czym można było niejednokrotnie się przekonać podczas licytacji, są nieco wyższe i masywniejsze. Ciężko jest więc je wykorzystywać do gry w polo, ponieważ nie mają takich cech motorycznych, jak inne mniejsze rasy. Konie do gry w polo nie mogą być płochliwe i muszą być zawsze posłuszne. Wytrenowanie takiego konia zajmuje wiele lat i zdarza się, że nawet po upływie wielu miesięcy ciężkiej pracy nie da się ich wyszkolić do odpowiedniego poziomu. Dobry koń do polo nie może być agresywny, bo może się to skończyć poważną kontuzją dla gracza, jak i zwierzęcia. 

Polo – sport (nie) tylko dla bogatych

Polo to sport, który do niedawna jeszcze był rozrywką tylko dla najzamożniejszych ludzi na świecie. Sam sprzęt do gry kosztuje wiele tysięcy złotych, a dokładając do tego zakup konia, kwoty zaczynają się robić naprawdę wysokie. Ponadto dochodzi do tego jeszcze minimum dwuletnie szkolenie i utrzymanie zwierzęcia. Dziś jednak ta sytuacja zaczyna się zmieniać, ponieważ amatorzy mogą korzystać z klubów polo, w których dostępne są konie oraz cały sprzęt. To oczywiście automatycznie obniża wszelkie koszty i sprawia, że coraz więcej osób chętnie zaczyna próbować swoich sił w tym sporcie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy treningi aikido mogą pomóc twojemu dziecku w rozwoju fizycznym i emocjonalnym?
Czy treningi aikido mogą pomóc twojemu dziecku w rozwoju fizycznym i emocjonalnym?
Dowiedz się, jak regularne treningi aikido wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny Twojego dziecka, poprawiając jego zdolności motoryczne, siłę i samokontrolę.
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny do ćwiczeń?
Jak wybrać idealny materac rehabilitacyjny do ćwiczeń?
Dowiedz się, jak wyselekcjonować optymalny materac rehabilitacyjny dla poprawy wyników ćwiczeń. Wskazówki dotyczące rodzajów, rozmiarów i cenników zaspokoią każdą potrzebę.
Nie daj się zwieść! Po czym rozpoznać prawdziwą monetę kolekcjonerską?
Nie daj się zwieść! Po czym rozpoznać prawdziwą monetę kolekcjonerską?
Od zarania dziejów kolekcjonerstwo cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi z różnych zakątków świata. Prym w tym zakresie wiedzie zbieranie […]
Ostatnie wpisy