Czym wyróżniają się konie do gry w polo?
PoloSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym wyróżniają się konie do gry w polo?

Polo to gra, która przyciąga coraz większą rzeszę kibiców na stadiony i przed ekrany telewizorów. Oprócz samych zawodników najważniejsze na placu gry są konie. Powinny być nie tylko wytrzymałe, ale także szybkie. Czy zatem powinny być specjalnej rasy?

Koń do gry w polo, czyli polo pony

Konie do gry w polo charakteryzują się znacznie odmiennymi warunkami, niż te, które są powszechnie znane. Polo pony są nieduże, zwrotne i ruchliwe. Ponadto charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrze zbudowanymi i krótkimi nogami przednimi. Aktualnie nie ma żadnych przepisów, które mogłyby normować wzrost konia, ponieważ celem jest dobre wyszkolenie i zapewnienie kibicom świetnego widowiska, ale poprzez zwrotność koni na małej powierzchni, aniżeli poprzez szybkość w dochodzeniu do piłki i zdobywaniu pola. Idealnym wiekiem dla konia do gry w polo jest przedział między 6 a 15 rokiem życia. Wtedy jest odpowiednio wytrzymały i gotowy do szkolenia, które musi przejść pod kątem uprawiania tej widowiskowej dyscypliny sportowej. Co istotne, tego typu konie mają strzyżone grzywy i spinane ogony na czas rozgrywki, aby uniknąć zaczepiania o włosy rękami lub młotkiem, a także ich wyszarpywaniu podczas starć z przeciwnikiem. 

Rasa konia nie jest najważniejsza

Na świecie istnieją rasy hodowane specjalnie pod kątem gry w polo. Można się o tym przekonać w Irlandii i Argentynie. Większość koni, która jest półszlachetnej krwi i wywodzi się z Azji, ma odpowiednie uwarunkowania do tego, aby z powodzeniem rywalizować na boisku do gry w polo, tak samo jak świetnie sprawdzała się podczas bitw z wrogiem, służąc w kawalerii. Warto nadmienić, że Polska jazda o zawsze cechowała się końmi o dużej ruchliwości, dającymi możliwość natarcia z zaskoczenia i w pełnym pędzie. Dobór koni do lekkiej jazdy, nawet w czasach międzywojennych, nie wykształcał żadnych ras szlachetnych w naszym kraju, ale dawał bardzo mocne podstawy do tego, aby hodowane rasy były idealne do ciężkich prac, jak to bywało w przypadku artylerii konnej. 

W Polsce ogromnym uznaniem cieszy się rasa arabska, która powszechnie uznawana jest za źródło, z którego wywodzą się wszystkie rasy gorącokrwiste. Polskie araby, o czym można było niejednokrotnie się przekonać podczas licytacji, są nieco wyższe i masywniejsze. Ciężko jest więc je wykorzystywać do gry w polo, ponieważ nie mają takich cech motorycznych, jak inne mniejsze rasy. Konie do gry w polo nie mogą być płochliwe i muszą być zawsze posłuszne. Wytrenowanie takiego konia zajmuje wiele lat i zdarza się, że nawet po upływie wielu miesięcy ciężkiej pracy nie da się ich wyszkolić do odpowiedniego poziomu. Dobry koń do polo nie może być agresywny, bo może się to skończyć poważną kontuzją dla gracza, jak i zwierzęcia. 

Polo – sport (nie) tylko dla bogatych

Polo to sport, który do niedawna jeszcze był rozrywką tylko dla najzamożniejszych ludzi na świecie. Sam sprzęt do gry kosztuje wiele tysięcy złotych, a dokładając do tego zakup konia, kwoty zaczynają się robić naprawdę wysokie. Ponadto dochodzi do tego jeszcze minimum dwuletnie szkolenie i utrzymanie zwierzęcia. Dziś jednak ta sytuacja zaczyna się zmieniać, ponieważ amatorzy mogą korzystać z klubów polo, w których dostępne są konie oraz cały sprzęt. To oczywiście automatycznie obniża wszelkie koszty i sprawia, że coraz więcej osób chętnie zaczyna próbować swoich sił w tym sporcie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Koń to nie zabawka. Sprawdź, jak o niego zadbać. Tłumaczymy wymagane podstawy!
Ryby i sprzęty do małego akwarium – jak zacząć przygodę z akwarystyką?
Ryby i sprzęty do małego akwarium – jak zacząć przygodę z akwarystyką?
Zobacz, jak dobrze wystartować z nowym hobby.
Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Ta niezwykle efektowna dyscyplina sportu pochodzi z Dalekiego Wschodu i łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki, piłki nożnej, karate, a […]
Ostatnie wpisy