Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?
PoloSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?

Polo samo w sobie jest dość nietypową dyscypliną, ale okazuje się, że można jeszcze bardziej urozmaicić ten sport, zastępując konie… rowerami. Czym różni się zyskujące popularność bike polo od oryginału?

Bike polo – co to takiego?

Jak łatwo wywnioskować, bike polo wywodzi się od tradycyjnego polo na koniach. Powstanie nowej odmiany można śmiało uznać za swego rodzaju znak czasów – spotkania rozgrywane za pomocą rowerów, zamiast wykorzystywanych w klasycznym wariancie koni, brzmią dziś znacznie bardziej realistycznie. Nie ma w tym przypadku, bowiem bike polo rzeczywiście jest przystosowane do obecnie panujących warunków. Wbrew pozorom nie jest to zupełnie nowa dyscyplina – historia polo na rowerach sięga 1891 roku! Aktualnie ten nietypowy sport cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie i wszystko wskazuje na to, że taki trend w najbliższym czasie się utrzyma. 

Bike polo – przebieg i zasady gry

Pierwszym etapem rozgrywki w bike polo jest kompletowanie drużyny. Każdy z zawodników rzuca na środek pola swój malet, zwany również młotkiem, lub klasyczny kij do polo. Później jeden z uczestników zbiera wszystkie rozrzucone kije za plecami, po czym losowo wyrzuca jeden po drugim na przeciwne strony boiska. W ten oto sposób powstają dwa mierzące się ze sobą zespoły. Gracze, których malet lub kij pozostanie w ręku rozrzucającego, muszą zaś poczekać do kolejnej rozgrywki. 

Celem gry jest umieszczenie twardej piłki o niewielkich rozmiarach w ustawionej na krawędzi palety i ograniczonej po bokach pachołkami bramce drużyny przeciwnej. Pod tym względem bike polo nie różni się zatem zbytnio od klasycznego wariantu tej dyscypliny. Uczestniczące w rozgrywce zespoły składają się z trzech zawodników, zaś cała rywalizacja zazwyczaj trwa 10 minut lub do 5 strzelonych goli. Jeśli jednak bardziej zagłębimy się w bike polo, na pewno spotkamy również odmiany o 45-minutowych meczach.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rozgrywki w polo na rowerach jest niebywała wręcz dynamika. Wszystko dzieje się bardzo szybko – do tego stopnia, że nowicjusze mogą mieć niemałe problemy z podążaniem za spotkaniem. Podczas obserwacji poczynań zawodników z poziomu widowni często można odnieść wrażenie, że ich rowery same doskonale wiedzą dokąd i w jaki sposób mają jechać. Taki efekt jest jednak zasługą przede wszystkim samych rowerzystów, którzy dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu na regularnych treningach potrafią osiągnąć kosmiczny poziom posługiwania się swoim pojazdem.

Bike polo – podsumowanie

Pomimo rosnącej popularności bike polo wciąż stanowi nowość w świecie polskiego sportu i niejednokrotnie potrafi wzbudzić zdziwienie u przechodniów. Jeśli koncept polo na rowerach przypadł nam do gustu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z dnia na dzień zacząć przygodę z tą dyscypliną.

Doświadczeni zawodnicy zapewniają, że do uprawiania bike polo nie potrzeba ani specjalistycznego sprzętu, ani niebywałych umiejętności – wystarczy zabrać z domu swój ulubiony rower i kask, zaś ochraniacze zapewnią już organizatorzy danego eventu. Wraz z upływem czasu, gdy zaczniemy uprawiać bike polo na poważnie, można pomyśleć o tym, by nabyć nieco lżejszy rower. Na poziomie amatorskim nasz obecny sprzęt w zupełności jednak wystarczy!

Zdj. główne: Josh Nuttall/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jeść przy aktywnym trybie życia?
Co jeść przy aktywnym trybie życia?
Prowadzisz aktywny tryb życia? Zobacz, z czego powinna składać się twoja dieta.
Zdalny monitoring dzięki karcie SIM do kamer CCTV – jak to działa?
Zdalny monitoring dzięki karcie SIM do kamer CCTV – jak to działa?
Poznaj nowoczesne technologie monitoringu. Dowiedz się, jak kamera CCTV działa z kartą SIM, aby umożliwić zdalny dostęp i kontrolę. Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki.
ABC brydża – krótki kurs dla początkujących
ABC brydża – krótki kurs dla początkujących
W karty można grać dla przyjemności lub dla nutki rywalizacji. Brydż to jedna z niewielu karcianych gier zespołowych. Oto krótki […]
Ostatnie wpisy