Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?
PoloSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?

Polo samo w sobie jest dość nietypową dyscypliną, ale okazuje się, że można jeszcze bardziej urozmaicić ten sport, zastępując konie… rowerami. Czym różni się zyskujące popularność bike polo od oryginału?

Bike polo – co to takiego?

Jak łatwo wywnioskować, bike polo wywodzi się od tradycyjnego polo na koniach. Powstanie nowej odmiany można śmiało uznać za swego rodzaju znak czasów – spotkania rozgrywane za pomocą rowerów, zamiast wykorzystywanych w klasycznym wariancie koni, brzmią dziś znacznie bardziej realistycznie. Nie ma w tym przypadku, bowiem bike polo rzeczywiście jest przystosowane do obecnie panujących warunków. Wbrew pozorom nie jest to zupełnie nowa dyscyplina – historia polo na rowerach sięga 1891 roku! Aktualnie ten nietypowy sport cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie i wszystko wskazuje na to, że taki trend w najbliższym czasie się utrzyma. 

Bike polo – przebieg i zasady gry

Pierwszym etapem rozgrywki w bike polo jest kompletowanie drużyny. Każdy z zawodników rzuca na środek pola swój malet, zwany również młotkiem, lub klasyczny kij do polo. Później jeden z uczestników zbiera wszystkie rozrzucone kije za plecami, po czym losowo wyrzuca jeden po drugim na przeciwne strony boiska. W ten oto sposób powstają dwa mierzące się ze sobą zespoły. Gracze, których malet lub kij pozostanie w ręku rozrzucającego, muszą zaś poczekać do kolejnej rozgrywki. 

Celem gry jest umieszczenie twardej piłki o niewielkich rozmiarach w ustawionej na krawędzi palety i ograniczonej po bokach pachołkami bramce drużyny przeciwnej. Pod tym względem bike polo nie różni się zatem zbytnio od klasycznego wariantu tej dyscypliny. Uczestniczące w rozgrywce zespoły składają się z trzech zawodników, zaś cała rywalizacja zazwyczaj trwa 10 minut lub do 5 strzelonych goli. Jeśli jednak bardziej zagłębimy się w bike polo, na pewno spotkamy również odmiany o 45-minutowych meczach.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rozgrywki w polo na rowerach jest niebywała wręcz dynamika. Wszystko dzieje się bardzo szybko – do tego stopnia, że nowicjusze mogą mieć niemałe problemy z podążaniem za spotkaniem. Podczas obserwacji poczynań zawodników z poziomu widowni często można odnieść wrażenie, że ich rowery same doskonale wiedzą dokąd i w jaki sposób mają jechać. Taki efekt jest jednak zasługą przede wszystkim samych rowerzystów, którzy dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu na regularnych treningach potrafią osiągnąć kosmiczny poziom posługiwania się swoim pojazdem.

Bike polo – podsumowanie

Pomimo rosnącej popularności bike polo wciąż stanowi nowość w świecie polskiego sportu i niejednokrotnie potrafi wzbudzić zdziwienie u przechodniów. Jeśli koncept polo na rowerach przypadł nam do gustu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z dnia na dzień zacząć przygodę z tą dyscypliną.

Doświadczeni zawodnicy zapewniają, że do uprawiania bike polo nie potrzeba ani specjalistycznego sprzętu, ani niebywałych umiejętności – wystarczy zabrać z domu swój ulubiony rower i kask, zaś ochraniacze zapewnią już organizatorzy danego eventu. Wraz z upływem czasu, gdy zaczniemy uprawiać bike polo na poważnie, można pomyśleć o tym, by nabyć nieco lżejszy rower. Na poziomie amatorskim nasz obecny sprzęt w zupełności jednak wystarczy!

Zdj. główne: Josh Nuttall/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marketing internetowy wkracza również do sportu
Marketing internetowy wkracza również do sportu
Marketing internetowy zyskuje na znaczeniu w wielu dziedzinach naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku sportu, gdzie jego obecność staje się coraz bardziej widoczna i istotna.
Gdzie najlepiej zasadzić się na karpia i jakie przynęty stosować? Podpowiadamy!
Gdzie najlepiej zasadzić się na karpia i jakie przynęty stosować? Podpowiadamy!
Sezon na karpie rozpoczął się w tym roku nieco później ze względu na zimniejsze noce. Obecnie pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja […]
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Planujesz wyjazd kamperem? Doskonale wiemy, jak stresujące potrafi być planowanie całej podróży, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę przydatnych rzeczy, o […]
Ostatnie wpisy