Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?
Gry towarzyskieTenis stołowy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?

Od ustanowienia tenisa stołowego dyscypliną olimpijską w 1988 roku, na 32 złote medale możliwe do zdobycia aż 28 padło łupem chińskiej reprezentacji. Nie ma jednak żadnego przypadku w tym, że ta dyscyplina sportu od wielu lat jest zdominowana przez zawodników z Azji.

Dokładna selekcja zawodników

Wejście do narodowej kadry odbywa się poprzez szereg turniejów kwalifikacyjnych. Jest to system, który stosuje większość krajów ze światowej czołówki. Nie inaczej jest w przypadku Chin. Z zawodów wybiera się kilku dobrze rokujących graczy i wprowadza się ich w system szkoleniowy. Programy szkoleniowe młodych zawodników są finansowane przez państwo, dlatego ich zasoby i możliwości są największe na świecie.

Tym, co jednak wyróżnia tę nację jest budowanie szerokiego zaplecza zawodników. Do chińskiej reprezentacji wchodzi obecnie 96 graczy: 24 mężczyzn, 24 kobiety, 24 chłopców i 24 dziewczynki. Reszta zainteresowanych grą na profesjonalnym poziomie trenuje w specjalnych ośrodkach szkoleniowych i czeka na możliwość wejścia do kadry. Konkurencja jest duża, dlatego żaden z graczy nie może być pewny stałego miejsca w drużynie narodowej. Plany treningowe w ośrodkach są wyjątkowo wymagające i intensywne, dlatego każdy z ciężko pracujących graczy ma szansę wejść do kadry, a potem walczyć o najważniejsze tytuły na świecie.

Tak się ćwiczy tenis stołowy w Chinach mała masówka ale efekty są widoczne co roku…..😉👏

Opublikowany przez Jarka Krawczyka Wtorek, 11 grudnia 2018

Intensywne treningi

Cykl zajęć dla najmłodszych zawodników prowadzony jest już dla dzieci w wieku 5 lat. Oznacza to, że Chiny szkolą zawodnika od najmłodszych lat, co pozwala budować szerokie zaplecze kadry narodowej. Według relacji zawodników tenisa stołowego w Chinach dzień treningowy trwa około 7 godzin i obejmuje wszechstronne ćwiczenia. Zajęcia odbywają się zazwyczaj 6 dni w tygodniu, a uczestnictwo w nich jest obowiązkowe. Szacuje się, że zawodowi gracze chińscy mają w ciągu roku tylko kilkanaście dni wolnego. W skład treningu oprócz gry w ping ponga wchodzą także zajęcia siłowe, cardio, trening mentalny oraz warsztaty techniczne. Istotnym aspektem jest także studiowanie taktyki.

Zdaniem chińskich ekspertów kluczem do zwycięstwa, oprócz umiejętności technicznych i sprawności fizycznej, jest połączenie psychiki i taktyki, stąd tak silny nacisk kładziony jest na pomoc psychologa zajmującego się nie tylko mentalnością zawodnika, ale także ćwiczeniem realizacji strategii gry pod presją. Zawodnicy rozpoczynają regularne treningi w dość młodym wieku i nie zwalniają tempa aż do zakończenia kariery, która czasem kończy się dopiero po 40. roku życia. Przez ten czas rozwinięty system szkoleniowy pozwala utrzymać zawodników na najwyższym poziomie i wygrywać najważniejsze tytuły mistrzowskie, nawet w tak zaawansowanym dla wyczynowego sportowca wieku.

Wybitni sparingpartnerzy

Rozbudowane zasoby ludzkie pozwalają Chińczykom prowadzić treningi z najlepszymi zawodnikami na świecie. Młodzi sportowcy mają okazję grać z najwybitniejszymi graczami tenisa stołowego na świecie. Dzięki temu często zdarza się, że chińscy gracze grają z o wiele bardziej wymagającym przeciwnikiem, trenując w kraju niż podczas wielkich, międzynarodowych turniejów. Większość krajów stosuje system, w którym członkowie kadry narodowej trenują ze sobą wzajemnie i muszą zamieniać kolejki przy konkretnych ćwiczeniach czy elementach zajęć. W przypadku Chin nie ma takiej potrzeby, gdyż zaplecze bardzo dobrych graczy jest na tyle duże, że umożliwia skupienie się na każdym zawodniku z osobna.

Interesującym aspektem jest również fakt, że kobiety często trenują ze sparingpartnerami. Dzięki temu zawodniczki mają okazję grać przeciwko silniejszym i znacznie bardziej wymagającym graczom, którzy reprezentują wyższy poziom niż ich potencjalne przeciwniczki na turniejach. Sparingpartnerzy biorący udział w treningach kadry narodowej opanowują grę najlepszych międzynarodowych przeciwników i umożliwiają swoim graczom rozgrywkę z kopią prawdziwego gracza. Taki system znacznie ułatwia przygotowania do meczu z rywalami ze światowej czołówki.

Foto wyróżniające: Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening darta – jak doskonalić technikę rzutu?
Trening darta – jak doskonalić technikę rzutu?
Jesteś graczem darta i chcesz poprawić swoje rzuty? Oto kilka cennych porad!
Masters 2021: Jonny Clayton   niespodziewanym triumfatorem, słaby występ Ratajskiego
Masters 2021: Jonny Clayton niespodziewanym triumfatorem, słaby występ Ratajskiego
Weekendowy turniej Masters 2021 obfitował w wiele niespodzianek. Nowym mistrzem został Jonny Clayton, który w drodze do finału pokonał m.in. […]
Jazda na lonży – czy rzeczywiście bywa nudna i uciążliwa?
Jazda na lonży – czy rzeczywiście bywa nudna i uciążliwa?
Jazda na lonży to nieodłączny element treningu dla początkujących pasjonatów jeździectwa. Ćwiczenie kształci odpowiednie nawyki i pomaga wyczuć ruchy konia. […]
Ostatnie wpisy