Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?
Gry towarzyskieTenis stołowy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego Chińczycy grają w ping ponga lepiej niż reszta świata?

Od ustanowienia tenisa stołowego dyscypliną olimpijską w 1988 roku, na 32 złote medale możliwe do zdobycia aż 28 padło łupem chińskiej reprezentacji. Nie ma jednak żadnego przypadku w tym, że ta dyscyplina sportu od wielu lat jest zdominowana przez zawodników z Azji.

Dokładna selekcja zawodników

Wejście do narodowej kadry odbywa się poprzez szereg turniejów kwalifikacyjnych. Jest to system, który stosuje większość krajów ze światowej czołówki. Nie inaczej jest w przypadku Chin. Z zawodów wybiera się kilku dobrze rokujących graczy i wprowadza się ich w system szkoleniowy. Programy szkoleniowe młodych zawodników są finansowane przez państwo, dlatego ich zasoby i możliwości są największe na świecie.

Tym, co jednak wyróżnia tę nację jest budowanie szerokiego zaplecza zawodników. Do chińskiej reprezentacji wchodzi obecnie 96 graczy: 24 mężczyzn, 24 kobiety, 24 chłopców i 24 dziewczynki. Reszta zainteresowanych grą na profesjonalnym poziomie trenuje w specjalnych ośrodkach szkoleniowych i czeka na możliwość wejścia do kadry. Konkurencja jest duża, dlatego żaden z graczy nie może być pewny stałego miejsca w drużynie narodowej. Plany treningowe w ośrodkach są wyjątkowo wymagające i intensywne, dlatego każdy z ciężko pracujących graczy ma szansę wejść do kadry, a potem walczyć o najważniejsze tytuły na świecie.

Tak się ćwiczy tenis stołowy w Chinach mała masówka ale efekty są widoczne co roku…..😉👏

Opublikowany przez Jarka Krawczyka Wtorek, 11 grudnia 2018

Intensywne treningi

Cykl zajęć dla najmłodszych zawodników prowadzony jest już dla dzieci w wieku 5 lat. Oznacza to, że Chiny szkolą zawodnika od najmłodszych lat, co pozwala budować szerokie zaplecze kadry narodowej. Według relacji zawodników tenisa stołowego w Chinach dzień treningowy trwa około 7 godzin i obejmuje wszechstronne ćwiczenia. Zajęcia odbywają się zazwyczaj 6 dni w tygodniu, a uczestnictwo w nich jest obowiązkowe. Szacuje się, że zawodowi gracze chińscy mają w ciągu roku tylko kilkanaście dni wolnego. W skład treningu oprócz gry w ping ponga wchodzą także zajęcia siłowe, cardio, trening mentalny oraz warsztaty techniczne. Istotnym aspektem jest także studiowanie taktyki.

Zdaniem chińskich ekspertów kluczem do zwycięstwa, oprócz umiejętności technicznych i sprawności fizycznej, jest połączenie psychiki i taktyki, stąd tak silny nacisk kładziony jest na pomoc psychologa zajmującego się nie tylko mentalnością zawodnika, ale także ćwiczeniem realizacji strategii gry pod presją. Zawodnicy rozpoczynają regularne treningi w dość młodym wieku i nie zwalniają tempa aż do zakończenia kariery, która czasem kończy się dopiero po 40. roku życia. Przez ten czas rozwinięty system szkoleniowy pozwala utrzymać zawodników na najwyższym poziomie i wygrywać najważniejsze tytuły mistrzowskie, nawet w tak zaawansowanym dla wyczynowego sportowca wieku.

Wybitni sparingpartnerzy

Rozbudowane zasoby ludzkie pozwalają Chińczykom prowadzić treningi z najlepszymi zawodnikami na świecie. Młodzi sportowcy mają okazję grać z najwybitniejszymi graczami tenisa stołowego na świecie. Dzięki temu często zdarza się, że chińscy gracze grają z o wiele bardziej wymagającym przeciwnikiem, trenując w kraju niż podczas wielkich, międzynarodowych turniejów. Większość krajów stosuje system, w którym członkowie kadry narodowej trenują ze sobą wzajemnie i muszą zamieniać kolejki przy konkretnych ćwiczeniach czy elementach zajęć. W przypadku Chin nie ma takiej potrzeby, gdyż zaplecze bardzo dobrych graczy jest na tyle duże, że umożliwia skupienie się na każdym zawodniku z osobna.

Interesującym aspektem jest również fakt, że kobiety często trenują ze sparingpartnerami. Dzięki temu zawodniczki mają okazję grać przeciwko silniejszym i znacznie bardziej wymagającym graczom, którzy reprezentują wyższy poziom niż ich potencjalne przeciwniczki na turniejach. Sparingpartnerzy biorący udział w treningach kadry narodowej opanowują grę najlepszych międzynarodowych przeciwników i umożliwiają swoim graczom rozgrywkę z kopią prawdziwego gracza. Taki system znacznie ułatwia przygotowania do meczu z rywalami ze światowej czołówki.

Foto wyróżniające: Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

sześć + 18 =

Rekomendowane
Bilardowe faux pas – jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy bilarda?
Bilardowe faux pas – jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy bilarda?
Zdarza Ci się grywać w bilard, ale nie jesteś pewien, co do niektórych zasad? Oto najczęściej powielane przez amatorów błędy!
„Koń mnie nie słucha” – najczęstsze błędy popełniane w siodle
„Koń mnie nie słucha” – najczęstsze błędy popełniane w siodle
Konie to przepiękne zwierzęta, ale także bardzo mądre. Dosiadanie ich wymaga przede wszystkim cierpliwości i opanowania. Czasem może nawet wydawać […]
Czy Pesäpallo ma szansę zyskać większą popularność na świecie?
Czy Pesäpallo ma szansę zyskać większą popularność na świecie?
Interesujesz się baseballem? Finowie wymyślili własną wersję tej dyscypliny sportowej, choć swoją popularnością nie wyszła ona daleko poza granice tego […]
Ostatnie wpisy