Kolekcjonowanie kapsli piwnych to niezwykle zajmujące hobby przeznaczone nie tylko dla miłośników chmielowego napoju. Jakie rodzaje kapsli występują i jak należy się z nimi obchodzić?
Społeczność kolekcjonerów kapsli piwnych nieustannie poszerza się o nowych pasjonatów tego hobby. Aby ułatwić im gromadzenie kapsli, powstał Katalog kapsli polskich. Po zarejestrowaniu się na stronie można na bieżąco uzupełniać swoją listę braków, a następnie porównywać ją do innych użytkowników. Wspierając inicjatywę otrzymuje się zaś dostęp do znacznie bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak szczegółowe statystyki czy możliwość wydrukowania listy braków. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – dość powiedzieć, że w katalogu figuruje ponad 8 tysięcy kapsli, a także przynajmniej kilkaset zarejestrowanych kolekcjonerów!
Stworzenie pełnej listy kapsli piwnych byłoby niezwykle wymagającym zadaniem, nawet dla największych pasjonatów. Próbę skonstruowania takiego zestawienia podejmują użytkownicy wspomnianego wcześniej Katalogu kapsli polskich, który jest nieustannie uzupełniany o kolejne pozycje. Aby przytoczyć nazwę każdego kapsla z osobna należałoby napisać całą książkę, a zatem pozostańmy przy podzieleniu ich na kilka kategorii:
Browary – podstawowy i zarazem najpopularniejszy typ kapsli piwnych. W tej kategorii znajdziemy najbardziej znane marki browarów takie jak Żywiec, Carlsberg, Lech, Tatra czy Browar Jabłonowo.
Pozostałe kapsle piwne – zgodnie z nazwą, ta kategoria zawiera kapsle, które z różnych przyczyn nie mieszczą się w kategorii pierwszej.
Przedwojenne – kapsle przedwojenne to prawdziwa gratka dla miłośników historii i dawnych czasów. Niektóre skarby prezentowane przez kolekcjonerów naprawdę robią wrażenie!
Serie – kapsle, które powstały z myślą o konkretnym wydarzeniu. W owej kategorii znajdziemy okazy projektem nawiązujące m.in. do dużych imprez sportowych takich jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata 2018.
Odwrotki – pod tę kategorię podlegają kapsle posiadające na odwrocie rozmaite etykiety. Niekoniecznie muszą być to browary – jako odwrotki użytkownicy dodają również kapsle np. od butelki pepsi.
Naturalnym startem dla osoby początkującej wydaje się przechowywanie kapsli po wypitych piwach. W ten sposób można zgromadzić naprawdę pokaźną kolekcję – zbieracze są wszak zazwyczaj prawdziwymi entuzjastami różnego rodzaju browarów. Z czasem, gdy zbiór kapsli zacznie się powiększać, pojawią się również nowe możliwości, jak choćby wymienianie się okazami ze znajomymi kolekcjonerami. Warto rozważyć również kapsle, które nigdy nie znajdowały się na butelce – takowe można nabyć za pośrednictwem sklepów internetowych.
Przechowywanie kapsli po piwie to stosunkowo prosta kwestia, do której należy jednak podejść poważnie – jak na kolekcjonera przystało. Kapsle można magazynować na rozmaite sposoby: w specjalnych paletach, w klasterach, w drewnianych kuferkach lub w albumach. Miejsce, w którym będziemy przechowywać nasze zdobycze, zależy wyłącznie od nas i naszych osobistych preferencji. Kapsle powinny przede wszystkim prezentować się estetycznie, cieszyć nasze wprawne kolekcjonerskie oko i budzić podziw wśród kolegów po fachu.
Zdj. główne: Thanh Serious/unsplash.com