Survival dla początkujących: Jak zbudować szałas?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Survival dla początkujących: Jak zbudować szałas?

Samodzielna budowa schronienia w środku lasu to jedna z tych umiejętności, która nie wiadomo kiedy może okazać się niezwykle przydatna. Chcesz wiedzieć, jak zbudować szałas? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Kiedy umiejętność budowy szałasu może okazać się przydatna?

W polskich górach nie trudno o spotkanie z turystą, wędrowcem lub okolicznym mieszkańcem. Wyjątek mogą stanowić południowo-wschodnie rejony Bieszczad czy wciąż na wpół dziki Beskid Niski, zwłaszcza rejon graniczący z Bieszczadami. Te obszary w pewnym stopniu nie zostały jeszcze nazbyt skażone działalnością człowieka, a i zabudowania występują tam znacznie rzadziej niż na innych obszarach naszego kraju.

Góry bywają nieprzewidywalne. Nawet pozornie bezpieczne miejsce może okazać się bardzo zdradliwe przy nagłym załamaniu pogody. Wystarczy, że na szlak zejdzie gęsta mgła, a Ty momentalnie stracisz orientacje w terenie. Możesz też skręcić kostkę i nie zdążysz nawet wyjść z lasu, zanim zapadnie zmrok. Nieoczekiwanych zdarzeń może być znacznie więcej. Czasami to zbieg okoliczności przesądzi o tym, że zdecydujesz, aby przenocować w lesie, bo uznasz, że taka decyzja będzie rozsądniejsza niż błądzenie po ciemku. Warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Czy budowa szałasu w lesie jest trudna?

Jako początkujący miłośnik survivalu i przygód w nieprzystępnym terenie, zastanawiasz się zapewne, co trzeba zrobić, aby własnoręcznie zbudować szałas. Nie jest to zadanie ekstremalnie trudne. Poradzi sobie z nim każdy, kto ma odpowiednią wiedzę. Po pierwsze, musisz wybrać odpowiednie miejsce na budowę tymczasowego schronienia. Dobrze przemyśl, czy teren, który wybrałeś, jest wolny od potencjalnych zagrożeń. Sąsiedztwo strumienia to z jednej strony dostęp do wody, jednak zbyt bliskie sąsiedztwo rzeki, zwłaszcza podczas ulewy, może skutkować podtopieniem.

Noc w lesie, do tego pod gołym niebem?
Dlaczego nie? Próbowaliście? Podobno to mocno uzależnia.

W naszym kraju…

Opublikowany przez Lasy Państwowe Piątek, 12 stycznia 2018

Co będzie potrzebne do budowy szałasu?

Możesz wykorzystać całe bogactwo, jakim obdarza Cię las. Gałęzie, patyki, liście – wszystko to znajdziesz wokół siebie. Wyjątkiem jest zima, gdy cały teren został przysypany grubą warstwą śniegu. W takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie wykopanie śnieżnej jamy.

Budowę szałasu rozpocznij od stworzenia podstawowej konstrukcji. Musisz najpierw zbudować szkielet. Wykorzystaj do tego najdłuższe gałęzie, jakie uda Ci się znaleźć. Konstrukcja ta powinna przypominać stary namiot. Po obu stronach ustaw stojaki sklecone z gałęzi, a na nich ułóż strop. Kolejne gałęzie dokładaj w taki sposób, aby powstała kratownica. Gdy podstawowa konstrukcja będzie gotowa, zajmij się poszyciem. Możesz wykorzystać w tym celu gałęzie i liście. Jeżeli to możliwe, unikaj ścinania żywych drzew. Poszukaj gałęzi, które leżą na ziemi. Wybieraj drewno, które będzie dobrze przesuszone. Nie rozpalaj ogniska w szałasie pod żadnym pozorem! Jeżeli chcesz się ogrzać, ogień rozpal na specjalnie przygotowanym wcześniej palenisku, jednak zadbaj o to, aby nie narazić lasu na pożar.

Jeżeli nie szałas, to co?

Nie zawsze musisz się trudzić, aby zbudować szałas w lesie. Jeżeli chcesz uniknąć mozolnej pracy, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby siebie i swój dobytek ochronić przed ewentualnym deszczem, to możesz do plecaka spakować pałatkę. Jest to płachta – kawałek nieprzemakalnego materiału. Jest lekka i bardzo poręczna. Gdy zajdzie taka potrzeba możesz ją rozciągnąć pomiędzy drzewami i w ten sposób zapewnisz sobie ochronę przed opadem atmosferycznym.

Czy w lesie można legalnie nocować?

Co do zasady, nocleg w lesie jest niedozwolony. Nie ma przyzwolenia na to, aby rozbijać obozowisko. Jednak w nagłej sytuacji zagrożenia własnego bezpieczeństwa trzeba jakoś przetrwać noc. Co ciekawe, przepisy w zakresie obozowania na terenach lasów państwowych powoli ulegają zmianie. Do tej pory obowiązywał program pilotażowy, zezwalający na nocleg na dziko w wyznaczonych regionach kraju. Od tego roku lista dozwolonych miejsc może się wydłużyć. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników survivalu, którzy chcą zasmakować dzikiego noclegu pod chmurką.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiedźmin: Gra Przygodowa – stań do pełnej emocji walki w świecie Geralta z Rivii!
Wiedźmin: Gra Przygodowa – stań do pełnej emocji walki w świecie Geralta z Rivii!
Bestselerowy cykl książek Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” na przestrzeni lat dorobił się miana legendarnej serii nie tylko w Polsce, ale również […]
Szkoła tańca w Krakowie – jak wybrać najlepszą?
Szkoła tańca w Krakowie – jak wybrać najlepszą?
Doradzamy, jak wybrać szkołę tańca.
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Oto 6 praktycznych wskazówek!
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Oto 6 praktycznych wskazówek!
Jak wygrać partię paintballa w lesie? Poznaj praktyczne wskazówki i nie daj się trafić przeciwnikom podczas terenowej rozgrywki!
Ostatnie wpisy