Tenis stołowy to dyscyplina, która z pewnością nie jest obca miłośnikom sportowych aktywności. Pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje się ona z technicznego punktu widzenia nieszczególnie wymagająca, przed przystąpieniem do rozgrywki warto zastanowić się nad wyborem właściwego sprzętu.
Ping-pong jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych gier zręcznościowych. Jedną z kwestii, którym tenis stołowy zawdzięcza swoją ogromną popularność są nieszczególnie skomplikowane zasady. Chodzi wszak przede wszystkim o to, by przebić plastikową piłeczkę na przeciwną stronę stołu. Należy przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do ziemnej odmiany tenisa, niedozwolone jest odbicie piłeczki zanim jednokrotnie uderzy ona w powierzchnię blatu. Proste, ale jednocześnie wymagające naprawdę sporych umiejętności połączonych z nie lada refleksem.
Prawdziwe wyzwanie zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy chcemy zająć się ping-pongiem nieco bardziej na poważnie i zacząć regularnie odnosić zwycięstwa. Okazuje się bowiem, że sama smykałka to zdecydowanie za mało – trzeba też pomyśleć nad nabyciem odpowiedniej rakietki, potocznie zwanej też paletką. Dla początkujących może być to nieco problematyczne, wszak większość z nich pozornie niczym się od siebie nie różni. Jakimi parametrami kierować się zatem podczas zakupu tego niezbędnego sprzętu?
Pierwszym aspektem jest oczywiście cena. Aby pozyskać dobry produkt, należy liczyć się z wydatkiem od 50 zł w górę. Tańsze rakietki najzwyczajniej w świecie nie sprawdzą się podczas bardziej wyszukanych zagrań i tym samym będą jedynie powodem niepotrzebnej frustracji. Kolejną rzeczą, która ma znaczenie przy wyborze paletki jest materiał jej wykonania. Łączy się to poniekąd z ceną, gdyż jak powszechnie wiadomo, sprzęt z wyższej półki jest zazwyczaj bardziej jakościowy od tego zakupionego za przysłowiowy „bezcen”. Droższe rakietki wykonane są z odpowiednio dobranych materiałów, co pozwala na lepszy chwyt, a w efekcie większą przyjemność z gry.
Każdy gracz ma indywidualny styl gry, wobec czego potrzebuje odpowiednio dopasowanego do swojej charakterystyki sprzętu. Wszystkie paletki wykonane są z drewna, ale to jego rodzaj jest tym, co najbardziej nas interesuje. Twardsze przystosowane są do gry szybkiej, natomiast bardziej miękkie okażą się przydatne podczas wolniejszej rozgrywki. Istotną rolę odgrywa także waga paletki – im jest ona cięższa, tym większa będzie siła naszych odbić. Ucierpi na tym jednak możliwość technicznych manewrów.
Przed samym zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na parametry podawane przez producenta. Trzy najważniejsze cechy oceniane są przeważnie w skali od 1 do 10 (lub nieco rzadziej od 1 do 100). Pierwsza z nich to spin (rotacja), która wpływa na możliwość podkręcenia piłeczki. Kolejna to speed (prędkość), czyli przystosowanie sprzętu do dynamicznego rozgrywania akcji. Wreszcie control, co zgodnie z nazwą oznacza kontrolę i możliwość manewrowania piłeczką. Warto mieć na uwadze, że dwa ostatnie atrybuty raczej nie idą ze sobą w parze. Im większa szybkość, tym mniejsza kontrola – o tym należy pamiętać.
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock