Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?

Artykuł sponsorowany

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu lub nabraniu masy ciała, czy też po prostu na zachowaniu obecnej sylwetki to najważniejszym elementem, o którym musisz pamiętać, jest bilans kaloryczny. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio o niego zadbać.

Odpowiednio wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne dla naszego organizmu jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli zależy Ci na zmniejszeniu lub zwiększeniu masy ciała. Podpowiadamy więc, jak zadbać o odpowiedni bilans kaloryczny.

Czym jest bilans kaloryczny i jak go obliczyć?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest bilans kaloryczny i jak możemy go obliczyć. Bilans kaloryczny to nic innego jak Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Na ilość kalorii, które powinieneś/powinnaś spożyć w ciągu dnia, wpływa między innymi Twój wzrost, obecna waga, ilość ruchu w ciągu tygodnia oraz fakty, czy chcesz schudnąć, przytyć, czy utrzymać obecną sylwetkę. Aby obliczyć swój bilans kaloryczny, możesz udać się na konsultację do gabinetu dietetycznego lub wykonać test kalkulatorem internetowym – pamiętaj jednak, że wyniki nie będzie aż tak dokładny, jak ten podany przez dietetyka.

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu wagi, to musisz zmniejszyć ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia. Dieta redukcyjna będzie bazowała bowiem na ustaleniu mniejszej liczby kalorii, niż w rzeczywistości potrzebuje organizm. 

W odwrotnej sytuacji musisz zaś zwiększyć przyjmowaną ilość kalorii. Jeśli taką dietę popularnie nazywaną „na masę” połączysz z treningami siłowymi, możesz się spodziewać znacznego wzrostu masy mięśniowej.

Codzienne dbanie o ilość spożywanych kalorii może okazać się dość trudnym zadaniem. Jeśli więc nie masz czasu na czytanie wszystkich tabeli na produktach i precyzyjne odmierzanie porcji, to świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie catering dietetyczny Katowice to jedno z miast, gdzie znajdziesz szeroką ofertę.

Nie tylko bilans kaloryczny

W zdrowej i zbilansowanej diecie nie jest najważniejszy jedynie bilans kaloryczny. Jeśli chcesz czuć się w pełni sił, to musisz zwracać uwagę nie tylko na ilość kalorii, ale także skąd się one biorą. W końcu całkowicie inny wpływ na organizm będzie miało 400 kcal z przetworzonych chipsów, a inny 400 kcal z dużej porcji warzyw.

Jeśli więc zależy Ci nie tylko na schudnięciu lub nabraniu masy, to zwracaj także uwagę na jakość produktów. W Twojej diecie powinny dominować przede wszystkim warzywa, ewentualnie suszone warzywa będące idealnym zamiennikiem, kiedy nie mamy dostępu do świeżych i zdrowych warzyw sezonowych. Ponadto dietetycy zalecają jednak, aby sięgać po pełnowartościowe produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo czy naturalne owsianki oraz nieprzetworzony nabiał, taki jak naturalne jogurty. Świetnym uzupełnieniem zdrowego jadłospisu są także soki oczyszczające, które wesprą Twój organizm w oczyszczaniu się z toksyn.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Odkryj dobroczynne działanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry. Zrozum, jak zdrowe substancje z natury mogą przyczynić się do jej zdrowego wyglądu.
4 aplikacje przydatne na górskich szlakach
4 aplikacje przydatne na górskich szlakach
Poniżej opisujemy cztery wyjątkowo funkcjonalne i przydatne aplikacje na telefon, które podniosą poczucie Twojego bezpieczeństwa i pozwolą czerpać maksimum przyjemności z obcowania z górską przyrodą.
Jak wybrać odpowiedni plan abonamentowy dla twojej witryny internetowej
Jak wybrać odpowiedni plan abonamentowy dla twojej witryny internetowej
Odkryj, jak dokonać trafnego wyboru planu abonamentowego do witryny internetowej. Nasz artykuł pomoże Ci porównać dostępne opcje i podjąć świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy