Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?

Artykuł sponsorowany

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu lub nabraniu masy ciała, czy też po prostu na zachowaniu obecnej sylwetki to najważniejszym elementem, o którym musisz pamiętać, jest bilans kaloryczny. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio o niego zadbać.

Odpowiednio wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne dla naszego organizmu jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli zależy Ci na zmniejszeniu lub zwiększeniu masy ciała. Podpowiadamy więc, jak zadbać o odpowiedni bilans kaloryczny.

Czym jest bilans kaloryczny i jak go obliczyć?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest bilans kaloryczny i jak możemy go obliczyć. Bilans kaloryczny to nic innego jak Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Na ilość kalorii, które powinieneś/powinnaś spożyć w ciągu dnia, wpływa między innymi Twój wzrost, obecna waga, ilość ruchu w ciągu tygodnia oraz fakty, czy chcesz schudnąć, przytyć, czy utrzymać obecną sylwetkę. Aby obliczyć swój bilans kaloryczny, możesz udać się na konsultację do gabinetu dietetycznego lub wykonać test kalkulatorem internetowym – pamiętaj jednak, że wyniki nie będzie aż tak dokładny, jak ten podany przez dietetyka.

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu wagi, to musisz zmniejszyć ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia. Dieta redukcyjna będzie bazowała bowiem na ustaleniu mniejszej liczby kalorii, niż w rzeczywistości potrzebuje organizm. 

W odwrotnej sytuacji musisz zaś zwiększyć przyjmowaną ilość kalorii. Jeśli taką dietę popularnie nazywaną „na masę” połączysz z treningami siłowymi, możesz się spodziewać znacznego wzrostu masy mięśniowej.

Codzienne dbanie o ilość spożywanych kalorii może okazać się dość trudnym zadaniem. Jeśli więc nie masz czasu na czytanie wszystkich tabeli na produktach i precyzyjne odmierzanie porcji, to świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie catering dietetyczny Katowice to jedno z miast, gdzie znajdziesz szeroką ofertę.

Nie tylko bilans kaloryczny

W zdrowej i zbilansowanej diecie nie jest najważniejszy jedynie bilans kaloryczny. Jeśli chcesz czuć się w pełni sił, to musisz zwracać uwagę nie tylko na ilość kalorii, ale także skąd się one biorą. W końcu całkowicie inny wpływ na organizm będzie miało 400 kcal z przetworzonych chipsów, a inny 400 kcal z dużej porcji warzyw.

Jeśli więc zależy Ci nie tylko na schudnięciu lub nabraniu masy, to zwracaj także uwagę na jakość produktów. W Twojej diecie powinny dominować przede wszystkim warzywa, ewentualnie suszone warzywa będące idealnym zamiennikiem, kiedy nie mamy dostępu do świeżych i zdrowych warzyw sezonowych. Ponadto dietetycy zalecają jednak, aby sięgać po pełnowartościowe produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo czy naturalne owsianki oraz nieprzetworzony nabiał, taki jak naturalne jogurty. Świetnym uzupełnieniem zdrowego jadłospisu są także soki oczyszczające, które wesprą Twój organizm w oczyszczaniu się z toksyn.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak hamaki sensoryczne mogą wspomóc rozwój dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej?
Jak hamaki sensoryczne mogą wspomóc rozwój dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej?
Odkryj, jak hamaki sensoryczne sprzyjają rozwojowi dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej poprzez stymulację zmysłów i wspomaganie zdolności do koncentracji.
Zestawy akwariowe – jak wybrać najlepszy dla siebie
Zestawy akwariowe – jak wybrać najlepszy dla siebie
Zestawy akwariowe to idealne rozwiązanie dla początkujących miłośników akwarystyki oraz dla osób, które chcą stworzyć nowe, piękne środowisko dla swoich ryb. W artykule omówimy, czym są zestawy akwariowe, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepszy zestaw akwariowy dla siebie.
Wojna nerwów dla Ratajskiego. Polak awansował do ćwierćfinału MŚ w Darcie!
Wojna nerwów dla Ratajskiego. Polak awansował do ćwierćfinału MŚ w Darcie!
Krzysztof Ratajski pisze wspaniałą historię polskiego darta! Po dramatycznym pojedynku „The Polish Eagle” pokonał Gabriela Clemensa 4:3 i po raz […]
Ostatnie wpisy