Zabawę w berka znają wszyscy. Nie ma chyba na świecie osoby, która za dzieciaka by się w nią nie bawiła. Berek – czy też „gonito”, jak mówią najmłodsi – stał się na tyle popularny, że zaczęły być organizowane mistrzostwa w tej oryginalnej dyscyplinie. Kabaddi, bo tak właśnie nazywa się ten sport, jest niezwykle popularny w Indiach. Na czym polega?
Kabaddi to indyjska gra zespołowa, która znana jest od około 4 tysięcy lat. Jest niezwykle popularna w południowej Azji, ale słyszał o niej praktycznie cały świat. Coraz szersze grono jej sympatyków zaczyna się pojawiać także w rejonach południowo-wschodniej Azji – w Japonii oraz w Iranie. Warto dodać, że kabaddi jest uznawane za sport narodowy m.in. w Bangladeszu czy indyjskich stanach Andhra Pradesh, Maharasztra oraz Pendżab.
Za czasów okupacji Indii grali w nią nawet brytyjscy żołnierze, aby utrzymać sprawność fizyczną, a przy okazji zachęcić Hindusów do wstąpienia w szeregi UK Army. W roku 1950 powstała oficjalna Indyjska Federacja Kabaddi, która uszeregowała zasady rozgrywania meczów. Nazwa kabaddi w języku hinduskim oznacza „utrzymać oddech”. Spotkania rozgrywane są na okrągłym boisku, na plaży lub w hali.
Kabaddi zostało wymyślone w czasach starożytnych. Kiedyś stanowiło element ćwiczeń żołnierzy, którzy musieli podtrzymywać swoją sprawność i odpowiednią kondycję fizyczną. Obecnie rozgrywka toczy się na wyznaczonym polu, na którym stają naprzeciw siebie dwa siedmioosobowe zespoły. Mecz trwa 40 minut i rozgrywany jest w dwóch połowach po 20 minut. Spotkanie może oczywiście zakończyć się przed czasem, jednak warunkiem jest to, aby wszyscy zawodnicy z jednej drużyny zostali wyeliminowani. Jak to zrobić?
Warto najpierw wyjaśnić, na czym polega ten sport. Zawodnik drużyny, która atakuje, ma do wykonania zadanie polegające na przedostaniu się do kręgu utworzonego przez przeciwników. Jednocześnie musi przy tym wykrzykiwać kabaddi. Na tym oczywiście nie koniec. W momencie, kiedy mu się to uda, ma dwadzieścia sekund, aby dotknąć kogoś z przeciwnej drużyny i jak najszybciej wrócić do swoich. Gdy atakujący kogoś dotknie, ta osoba musi opuścić plac gry. Kabaddi nie jest jednak łatwe, ponieważ zawodnik wykonujący atak musi jeszcze przedostać się do swojej drużyny, a przeciwnicy mogą mu to uniemożliwić. Zespoły zmieniają się rolami co rundę.
Ponieważ Mistrzostwa Świata w Kabaddi nabierają tempa, to doskonały moment, aby odświeżyć lub poznać niektóre z…
Opublikowany przez Kabaddi Poland Niedziela, 16 października 2016
Kabaddi w Europie nie cieszy się zbyt dużą popularnością, czego nie można powiedzieć o odbiorze w Azji. Poza Hindusami w sport ten zaangażowali się mieszkańcy Bangladeszu, Iranu, a nawet Japonii. Pieczę nad rozgrywkami – nieustannie od siedemdziesięciu lat – sprawuje Międzynarodowa Federacja Kabaddi, która planuje wprowadzenie tego sportu na salony Igrzysk Olimpijskich. Droga wydaje się bardzo długa, ale już w 1936 roku podczas IO w Berlinie można było zobaczyć, na czym polega kabaddi.
W Azji regularnie odbywają się mistrzostwa, a ponadto zorganizowane zostały specjalne ligi. Wraz z powstaniem Pro Kabaddi League nastąpił niesamowity wzrost popularności tego sportu. Warto dodać, że wszystkie zawody transmitowane są przez Star Sport i jeśli wierzyć statystykom, to przed telewizorami lub urządzeniami mobilnymi zasiadają za każdym razem setki milionów ludzi chcących obejrzeć te niesamowite rozgrywki. W drugim sezonie Pro Kabaddi League zagrał jedyny Europejczyk, a dokładniej Polak – Michał Śpiczko.
Zdjęcie wyróżniające: Kabaddi „Aspire” / Wikipedia