Najpopularniejsze strategie turniejowe w pokerze
Gry hazardoweZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Najpopularniejsze strategie turniejowe w pokerze

Gra w pokera wymaga zarówno znajomości zasad, jak i opanowania taktyki. W niniejszym artykule poznasz najbardziej skuteczne strategie, które pozwolą Ci zdominować pokerową rozgrywkę!

Każda strategia ma swoje wady i zalety – jedne będą idealne dla początkujących graczy, inne dla tych bardziej doświadczonych. Wszystko więc zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji: umiejętności i dopasowania strategii do ulubionego stylu gry (pasywnego bądź agresywnego). Aby upewnić się, która z poniższych taktyk najlepiej Ci odpowiada, warto przećwiczyć co najmniej kilka.

Turnieje MTT oraz STT

Multi table tournament (MTT) są najbardziej interesującymi rozgrywkami pod względem finansowym. To właśnie na nich zbija się wielką fortunę. W szranki staje kilka grup graczy przy różnych stołach. Jest to przeciwieństwo tradycyjnej formy gry karcianej, w której bierze udział kilka osób przy jednym stole – to z kolei STT (single table tournament). Jest szczególnie popularny w rozgrywkach internetowych, na których również można zgarnąć niemałą nagrodę. To, co przede wszystkim może zachęcić Cię do wzięcia udziału w MTT, to poziom zawodników, którzy w zdecydowanej większości nie stanowią zbyt wielkiego wyzwania. MTT jest łatwiejszym, choć dłuższym turniejem. W rozgrywkach jednostolikowych występuje zaś podwyższone ryzyko, że natkniemy się na starego wyjadacza.

Przedstawione porady można natomiast wykorzystać zarówno w rozgrywkach turniejowych MTT, jak i STT. A nawet w przyjacielskiej zabawie!

Kilka początkowych rad dla pokerzystów

Walcz o wyższy stack, czyli całkowitą wartość żetonów danego gracza, która zostaje przyznana wraz z wpisowym. Wielu laików nie ryzykuje, licząc na utrzymanie początkowej ilości żetonów. W grach STT zazwyczaj odbiera to po prostu możliwość zdobycia przewagi już na początku.

Na meczach wielostołowych utrzymywanie początkowego stacka jest zaś pierwszym krokiem do porażki. Rozgrywki trwają wiele godzin zanim zasiądziesz przy stole w rozgrywkach płatnych, nie przejmuj się zatem ewentualną utratą żetonów, bowiem nic ona dla Ciebie nie oznacza. Rozluźnij się i graj tak, by zdobyć jak największą ilość punktów, a nie chronić stack.

Zasady pokera sprawiają, że wypłaty (w MTT) wędrują do graczy, którzy zajęli najwyższe miejsca. Oznacza to, że lepiej jest znaleźć się w gronie „najlepszych”, nawet jeśli zyskasz teoretycznie mniejszą ilość punktów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wypłata i tak powędruje tylko do najlepszych.

Od początku graj więc tak, aby zdobywać przewagę, a potem konsekwentnie ją powiększać. Dzięki temu zyskasz więcej upragnionych żetonów, które zapewnią przetrwanie w wielogodzinnych rozgrywkach, a tym samym więcej ugrasz.

Strategie rozgrywki pokerowej – poradnik

Wykorzystywanie słabości przeciwnika

Większość Twoich spotkań odbędzie się przeciwko słabszym graczom. Ich tendencyjne, schematyczne zachowania musisz nauczyć się rozpoznawać i wykorzystywać.

Jeżeli zatem nadarzy się okazja, atakuj graczy na blindach (tych, którzy biorą udział w przymusowym zakładzie wpłacanym przez graczy znajdujących się na lewo od pozycji dealera). Otwieraj wówczas z szerszym zakresem. Jeśli natomiast przeciwnik niezbyt chętnie decyduje się na fold, po prostu ogranicz liczbę blefów.

Atak na najsłabszego

Jeśli dobrze się przyjrzysz, zauważysz, kto ma jakie typowe zachowania. Kto przy stole jest najlepszy, a kto najsłabszy. W takich sytuacjach możesz zdecydować się na jedną z popularniejszych strategii – skoncentrować atak na najsłabszym ogniwie.

Bierzesz wówczas udział w każdej puli z udziałem Twojej „ofiary”. Kiedy zyskamy nad nim przewagę, znacznie łatwiej jest blefować. Nie jest to wszakże strategia długoterminowa, ale z pewnością pozwoli Ci zabezpieczyć kilka rundek. W przypadku MTT tym bardziej należy być z tą taktyką ostrożnym, bowiem wielu laików nie jest skłonnych do podejmowania ryzyka, więc koncentrowanie się na nich może sprawić, że przegapimy okazje na naprawdę wysokie wygrane.

Graj najlepsze karty

Taktyka zwana Tight to prawdopodobnie najpopularniejszy styl gry. W pokerze zawodników dzieli się na dwie kategorie: tight – cierpliwych graczy, którzy wchodzą tylko z najlepszymi kartami, a także loose – czyli takich zawodników, którzy wchodzą do gry z niemal każdą kartą.

Pasywny tight

W tym przypadku powinieneś oczekiwać na dobrą kartę oraz powstrzymywać się przed zbyt pochopnym sprawdzaniem rywali w każdej rundzie, ponieważ jest to prosta droga do przegranej. Gramy ze średnich i późnych pozycji. Taktyka ta pozwala częściej blefować oraz zyskać więcej swobody, gdyż w pasywnym wydaniu tight będziesz skłonniejszy do pasowania.

To idealny wybór dla początkujących. Po pierwsze – objaśnia samego pokera, po drugie – znacznie ułatwia grę. Powodem jest fakt, że niskie pary muszą trafić seta (czyli trójkę, którą uzyskujemy, gdy mamy parę na ręku i jedną kartę na stole). „Złapanie” najlepszej pary pozwala uzyskać kickera (karty decydujące o zwycięstwie w rozdaniu, kiedy co najmniej dwóch graczy ma identyczny układ). Taką najlepszą parą (top pair) jest np. dwójka króli w ręku i jeden na stole (set).

Agresywny tight

Ten styl jest rozwinięciem poprzedniego. Jeżeli więc opanujesz taktykę pasywną, powinieneś spróbować przejść na styl agresywny. Ostrożne dobieranie kart, z którymi będziesz wchodził do gry, nie pozwoli Ci zmarnować żetonów na flopie (odkrywaniu kart jednocześnie przez wszystkich graczy).

Kiedy zdobędziesz już dobre karty, nie pasujesz, jak w poprzedniej taktyce, lecz nacierasz. Podbijasz mocno stawkę a przeciwnik, który nie będzie chciał uwierzyć (w końcu jako tight możesz blefować) i postanowi sprawdzić, przyczyni się do Twojego zwycięstwa.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dybeczek 01.12.2022

    Cześć, jest jeden problem w tym rozumowaniu.
    Gdy pasuje większość rozdań to w momencie jak trafi mi się coś konkretnego i wejdę to wszyscy wiedzą, że mi w końcu coś wpadło i nikt nie chce dokładać siana. Wynikiem czego tracę kasę na pasowanie słabych kart a gdy mam okazję się odkuć, nikt nie chce sypać.

Rekomendowane
Dlaczego hulajnoga dla dorosłych to świetny wybór dla każdego, kto szuka wygody?
Dlaczego hulajnoga dla dorosłych to świetny wybór dla każdego, kto szuka wygody?
Istnieje wiele powodów, dla których hulajnoga dla dorosłych jest doskonałym wyborem dla każdego, kto szuka wygody. Po pierwsze, są one lekkie i łatwe w użyciu, dzięki czemu są idealne dla każdego, kto chce szybko i sprawnie poruszać się po mieście.
Hodowla mrówek – fascynujący świat mikrokosmosu
Hodowla mrówek – fascynujący świat mikrokosmosu
Hodowla mrówek to pasjonujące zajęcie, które umożliwia nam zgłębianie tajemniczego świata mikrokosmosu.
Eksploracja Czarnobyla – jak przygotować się do wyjazdu do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia?
Eksploracja Czarnobyla – jak przygotować się do wyjazdu do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia?
Marzy Ci się wyprawa, która wychodzi poza wszelkie ramy podróży w ujęciu tradycyjnym? Sprawdź, w jaki sposób przygotować się na eksplorację Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.
Ostatnie wpisy