Znajomość uderzeń w golfie przyda się na każdym etapie gry. Dlaczego nie zacząć poznawać ich już dziś?
W golfie, podobnie jak w pływaniu, najważniejsze jest to, jak wygląda nasza technika. W golfie dużo ważniejsze jest opanowanie sposobu uderzania piłki i zamach niż siła mięśni. Jest to sport, w którym precyzja i koncentracja pokona nawet najgroźniejszych przeciwników. Dlatego warto opanować postawę – swing (zamach) oraz poznać wszystkie rodzaje kijów golfowych. Dodatkowa wiedza o tym, jak odkopać piłkę z bunkra z pewnością nie zawadzi.
Na każdym polu golfowym znajduje się tzw. green, czyli trochę jaśniejszy obszar z krócej ściętą trawą, na którym znajduje się dołek z chorągiewką, czyli główny punkt natarcia. Approach shot wykonuje się wtedy, gdy celem jest właśnie ta przestrzeń. Jednak uderzenie musi być wykonane z fairway, czyli jaśniejszego obszaru z krócej ściętą trawą, ale z którego zaczynamy partię, oddalonego od dołka.
O approach shotach mówi się zazwyczaj, gdy par, czyli ilość uderzeń przewidziana przez architekta pola wystarczająca do ukończenia gry, wynosi 4 lub 5. Tylko wtedy zawracanie sobie głowy nazwaniem tego pierwszego strzału ma sens.
Chip jest dosyć krótkim uderzeniem wykonywanym z okolic greenu. Piłka się wtedy raczej toczy niż leci. Zazwyczaj do tego uderzenie używa się kijów 7–9 w typie irons lub lob wedge.
W odróżnieniu od chipa, cały świat putta to green. Żeby putt był puttem, piłka musi zostać wybita z greenu i cały czas toczyć się po nim. Zamach wykonuje się putterem, czyli kijem przeznaczonym do wykonywania krótkich uderzeń.
Pitch ma tyle wspólnego z chipem, co putt. W tym uderzeniu – odwrotnie niż w chipie – piłka dłużej leci w powietrzu niż toczy się po trawie, a zamach zaczynamy z pewnej odległości od greenu. Głównym celem pitcha jest pokonanie przez piłkę jak największej odległości, tak aby w końcu zatrzymała się po zetknięciu z podłożem. Ten typ uderzenia wykonuje się kijem wedge.
Drive jest jednym z najważniejszych uderzeń w golfie, bo wykonuje się je z tee (kołka wbitego w ziemię, na którym stawia się piłkę, lub wyznaczonego obszaru) tak, aby piłka leciała jak najdłużej i jak najdalej. Wykorzystuje się do niego kije divery (inaczej jedynka wood).
Jest to typ uderzenia wykorzystywany do pokonywania przeszkód. W tym uderzeniu piłka podskakuje do góry, leci łukiem i opada. Chodzi w nim o to, aby piłka przebyła zasadniczo długą drogę w górę, ale krótką na wprost. Do tego uderzenia używa się kija typu wedge.
Wszystkie uderzenia brzmią z pewnością interesująco, ale bez znajomości kijów nawet prosty approach shot wyjdzie blado, jeżeli wykorzysta się do niego puttera. Wychodzi na to, że poznawanie uderzeń trzeba zacząć od nauki rozróżniania wedge’a od ironsa.
Foto wyróżniające: Mick Haupt / pexels.com