Optymalne akwarium to czysta, klarowna woda pozbawiona glonów, aktywne i wielobarwne ryby oraz piękne rośliny. Ale czy rośliny nie powinny znaleźć się na pierwszym miejscu? W dużej mierze to właśnie od nich zależy bowiem, czy woda w naszym zbiorniku będzie czysta i pozbawiona glonów, a ryby zdrowe oraz w dobrej kondycji. Dzieje się tak, ponieważ rośliny pobierają z wody dwutlenek węgla oraz neutralizują szkodliwe substancje pochodzenia organicznego, takie jak związki azotowe i fosforowe, a wzbogacają wodę w tlen. Warto zatem zadbać o to, aby w naszym akwarium znalazło się choćby kilka roślin, zwłaszcza że niektóre z nich łatwo pielęgnować. Oto nasze propozycje dla początkujących akwarystów.
Zwartka Wendta to atrakcyjna, zielona roślina bagienna z odcieniami brązu pochodząca z rejonów azjatyckich. Jest mało wymagająca co do oświetlenia (może rosnąć nawet w słabiej oświetlonych miejscach) i nawożenia, dlatego zalecana jest nawet początkującym akwarystom. Rozrasta się przez kłącza, tworząc gęste kępy o wysokości około 15-20 cm. Efektownie prezentuje się właśnie sadzona w kępach, razem z innymi odmianami zwartek, jako roślina drugiego planu.
Żabienica Amazońska to jasnozielona roślina o dużych i długich lancetowatych liściach, pochodząca z Ameryki Południowej. Osiąga wysokość 35 cm oraz szerokość do około 40 cm. Potrzebuje stosunkowo dobrego oświetlenia, dlatego należy ją umieszczać w środkowej części akwarium (słabo rośnie w miejscach zacienionych). Powinna być sadzona pojedynczo, jako roślina trzeciego planu. Występuje głównie na terenach podmokłych i bagnistych, a więc wymaga żyznego podłoża.
Pospolity gatunek, który w naturze występuje prawie na całym świecie. Dlatego też nurzaniec śrubowy jest jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych roślin akwariowych. Posiada długie, wąskie, taśmowate liście koloru jasnozielonego i jest bardzo łatwy w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań świetlnych, toteż może zajmować boczne strefy zbiornika. Osiąga nawet do pół metra długości.
Strzałka skrzydlasta to roślina błotna z rodziny żabienicowatych występująca powszechnie na obszarze obu Ameryk. Charakteryzują ją wąskie, jasnozielone liście o rozpiętości od 5 do nawet 45 cm. Długość liści zależy od oświetlenia – im lepsze oświetlenie, tym dłuższe liście. Sagittaria subulata szybko rozrasta się poprzez rozłogi, tworząc gęsty trawnik. Z powodzeniem może być więc wykorzystana jako roślina pierwszego planu.
Z proponowanych, łatwych w uprawie roślin da się stworzyć ciekawą i efektowną kompozycję. Strzałkę skrzydlastą można umieścić na pierwszym planie, na drugim – Zwartkę Wendta, w części środkowej Żabienicę Amazońską, natomiast w bocznych lub tylnych strefach akwarium posadzić Nurzaniec śrubowy. Są to rośliny błotne, więc wymagają odpowiedniego podłoża na bazie drobnego żwirku z dodatkiem gliny (kulek glinianych), torfu albo ziemi ogrodowej.
Dla tego typu roślin zalecane jest oświetlenie na bazie T5, około 0,4 W na litr wody o temperaturze barwowej 6500 K, uzupełnione świetlówkami o wysokim współczynniku oddawania barw Ra > 90 i o czerwonym spektrum. Można też zastosować gotowe panele LED GROW o mocy odpowiedniej do wielkości zbiornika. Woda może pochodzić z kranu, wszak wymienione rośliny tolerują dość duży zakres jej parametrów (twardość 2–15°dGH, odczyn pH 6,0–8,0, temperatura 23-28°C).
Foto wyróżniające: Pixabay