Speedball i woodsball – czym różnią się główne odmiany paintballa?
Hobby przygodowePaintball
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Speedball i woodsball – czym różnią się główne odmiany paintballa?

Paintball to gra zespołowa, która cieszy się ogromną popularnością. Jednak mało kto wie, że można wyróżnić różne odmiany tej rozrywki, takie jak speedball czy woodsball. Wyjaśniamy, jakie są różnice!

Różnorodność gry w paintball

Każdy wie, przynajmniej pobieżnie, czym jest ta popularna gra zespołowa. Wystarczy w gronie znajomych rzucić hasło paintball, a zaraz pojawią się skojarzenia – z bieganiem po lesie lub po opuszczonej fabryce i strzelaniem do siebie z pistoletów na kulki z farbą. Doświadczeni gracze zdają sobie sprawę, że gra ta jest pełna różnorodności. Dwie podstawowe odmiany to speedball i woodsball. Obydwa pojęcia brzmią dosyć tajemniczo.

Paintball jako sport

Grę w paintball można traktować jako rozgrywkę sprawnościową. I właśnie w tym miejscu wkracza speedball będący sportową odmianą paintballa. Strzelanka odbywa się na terenie zamkniętym. Może to być specjalnie przygotowane boisko lub plac najeżony licznymi przeszkodami. Podstawowa zasada jest taka, że im więcej przeszkód, tym ciekawiej! Każda rozgrywka to osobny mecz. W świecie paintballu funkcjonują przeróżne ligi zrzeszające zawodników i to właśnie one ustalają zasady rozgrywek, m.in. w jaki sposób podczas meczu liczone są punkty. Warto w tym miejscu wspomnieć między innymi Europejską Federację Paintballową czy Polską Ligę Paintballową. Zawodnik musi działać szybko. Teren jest niewielki, pełno jest na nim sztucznych przeszkód. Cel zawsze jest jednak taki sam – znaleźć przeciwnika i strzelić do niego z markera. Wygra ta drużyna, która nie tylko jest sprawniejsza w swoich działaniach, lecz także ta, w której komunikacja pomiędzy graczami została opanowana do perfekcji.

Wyróżnia się dwie główne odmiany paintballu SPEEDBALL oraz WOODSBALL.

Speedball – gra odbywa się na ograniczonym…

Opublikowany przez Paintball Kraśnik Piątek, 22 września 2017

Woodsball – gra w terenie

Woodsball to rozrywka o nieco innym charakterze niż speedball. Gra w tym przypadku toczy się na otwartej przestrzeni. Warunki są naturalne, a zatem doskonałym miejscem będzie las czy teren po opuszczonym zakładzie przemysłowym. Im większa przestrzeń, tym zawodnicy będą mieli przed sobą trudniejsze wyzwanie. Planując rozgrywkę, trzeba zadbać o odpowiedni kamuflaż. To on pozwoli na to, aby perfekcyjnie wtopić się w otoczenie, dzięki czemu przeciwnik będzie miał problem z namierzeniem zawodników. Ubiór gracza swą kolorystyką przypomina mundur wojskowy. Takie odzienie sprawdza się zwłaszcza w lesie. Taktyka prowadzonych działań jest niezwykle istotna. Trzeba nie tylko zlokalizować przeciwnika na dużej, otwartej przestrzeni, ale też należy przewidzieć to, w jaki sposób drużyna przeciwna będzie chciała przeprowadzić atak. To niesamowicie wciągająca gra, która może pochłonąć graczy na wiele godzin.

Speedball vs woodsball – co wybrać?

Masz ochotę na rozgrywkę paintballową? Zbierz drużynę i do dzieła! To, czy zdecydujesz się na speedball, czy woodsball, zależeć będzie od tego, jaki charakter gry jest bliższy Twoim zainteresowaniom. Jeżeli wolisz bardziej schematyczną rozgrywkę, która odbywa się na terenie o niewielkiej powierzchni, to zdecyduj się na speedball. Jeżeli jednak chcesz poświęcić więcej czasu na bieganie po otwartej przestrzeni, niestraszne Ci błoto i leśne przeszkody, a dodatkowo jesteś prawdziwym mistrzem kamuflażu, to woodsball okaże się lepszym pomysłem na spędzenie wolnego popołudnia ze znajomymi. Ta druga odmiana paintballa jest zdecydowanie bardziej ekstremalna niż speedball, który ma turniejowy charakter. Trzeba postawić nie tylko na umiejętności strzeleckie czy kondycję, ważna jest taktyka i sztuka ukrywania się w lesie.

Dlaczego paintball jest tak bardzo popularny?

Paintball to gra dla każdego. Można z niej czerpać mnóstwo frajdy niezależnie od wieku. Nie masz pomysłu, w jaki sposób spędzić dzień z kumplami? Zorganizuj rozgrywkę paintballową! Będzie to okazja do działania zespołowego – relacje między Wami będą miały szansę wejść w zupełnie inny wymiar. Paintball pozwala sprawdzić się pod kątem sprawności fizycznej oraz umiejętności taktycznych.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Narzędzia i akcesoria dla majsterkowicza
Narzędzia i akcesoria dla majsterkowicza
Uwielbiasz spędzać czas na majsterkowaniu? Sam naprawiasz wiele domowych urządzeń, a może swój samochód? Potrzebujesz do tego narzędzi i akcesoriów, które usprawnią i ułatwią wszelkie prace. Mogą to być, między innymi wózki warsztatowe, gdzie znajdą się najważniejsze narzędzia, ale to nie wszystko!
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Rower jest pierwszym pojazdem, który samodzielnie może poprowadzić każdy maluch.
Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?
Jak bezpiecznie wyruszyć na eksplorację jaskini?
Stalaktyty i stalagmity to wyjątkowe elementy jaskiniowego krajobrazu, które przyciągają licznych śmiałków podejmujących próby eksploracji nieprzyjaznego terenu. Wybierając się na […]
Ostatnie wpisy