Sterowanie i manewrowanie jachtem silnikowym – jak okiełznać go na wodzie?
Sporty elitarneŻeglarstwo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sterowanie i manewrowanie jachtem silnikowym – jak okiełznać go na wodzie?

Choć sama technika manewrowania jachtem silnikowym nie jest trudna, to należy pamiętać, że wymaga sporo wprawy, doświadczenia i cierpliwości. 

Sterowanie jachtem jak jazda samochodem 

Podobnie jak w przypadku jazdy samochodem i wykonywania pojazdem rozmaitych manewrów, tak i podczas prowadzenia jachtu należy zdobyć doświadczenie i pewność za kierownicą. Ćwiczenie manewrów i prawidłowego sterowania wymagają cierpliwości i czasu. Doświadczenie najlepiej zdobywać nie tylko na otwartych wodach, ale przede wszystkim w portach całej Europy. Różnorodna budowa i konstrukcja portów pomagają przećwiczyć liczne manewry i sposoby cumowania jachtu.

Dodatkowo warto zapoznać się z technicznymi aspektami funkcjonowania jachtu z silnikiem, sposobami napędu, sterem strumieniowym oraz obsługą manetki. Przygotowując się do nauki poprawnego sterowania i manewrowania jachtem silnikowym, należy zwrócić uwagę na działanie windy kotwicznej, długość łańcucha, specyfikację silnika znajdującego się w łodzi (stacjonarny z wałem, doczepny lub układ Z), maksymalnymi i ekonomicznymi obrotami sprzętu, a także położeniem „steru zero”. Dobra znajomość wyposażenia łodzi pozwoli na sprawniejszą i szybszą naukę, a także doda kierującemu pewności za sterem. 

Najważniejsze zasady sprawnego manewrowania jachtem 

Eksperci w dziedzinie żeglugi podkreślają, że dużym ułatwieniem w prawidłowym przeprowadzeniu wszelkiego rodzaju manewrów oraz samym sterowaniu jachtem jest trzymanie się kilku podstawowych zasad.

Pierwsza z nich jest związana z precyzyjnym wykonywaniem ruchów, według specjalistów lepiej działać powoli. Reguła ta dotyczy nie tylko powolności w wykonywanych ruchach, ale także samej prędkości, jaką nadaje się jachtowi. Łódź nie ma hamulców, a klasyczne hamowanie silnikiem prowadzi do skrętu. Z tego powodu lepiej zwolnić i powolnymi, dokładnymi ruchami manewrować łodzią.

Kolejna z zasad dotyczy jachtów niezależnie od ich napędu. Przy manewrowaniu, szczególnie podczas cumowania, najpierw powinno się wychylić ster za burtę, a dopiero później włączać bieg. Dzięki temu jacht będzie niemal skręcać w miejscu, co pozwoli na swobodne i bezpiecznie cumowane czy wykonanie manewru. Podczas wykonywania manewrów warto także pamiętać o tym, aby dobrze poznać swoją łódź, szczegółowo przemyśleć manewr i przedstawić go reszcie załogi, korzystać ze steru strumieniowego i wykonywać ruchy ze spokojem oraz opanowaniem. 

Pomocne ćwiczenia 

W poprawie umiejętności sterowniczych pomocne mogą się okazać proste ćwiczenia, które kształtują sprawność w wykonywanych ruchach, pozwalają na nabranie wprawy, a także szlifują zdolności manualne na pokładzie. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest pływanie wstecz, które pomaga w panowaniu nad łodzią. Dodatkowo warto także pracować nad zmianą kursu, zatrzymywaniem oraz rozpoczynaniem płynięcia podczas poruszania się w tył. Tym sposobem sternik lepiej poznaje możliwości swojej łodzi i sposób jej ruchu na wodzie. Pracując nad swoimi manewrowymi umiejętnościami, warto także dobrze opanować zmianę kursu za pomocą pracy silnika. Eksperci pomagający poprawiać umiejętności techniczne podkreślają również, że dla poprawy komfortu manewru warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką i konstrukcją portu przed rozpoczęciem samego cumowania.

Zdj. główne: Alina Kacharho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skok ze spadochronem – najciekawsze fakty
Skok ze spadochronem – najciekawsze fakty
Ludzkość od zawsze interesowała się możliwościami swobodnego latania i lądowania na ziemi. Jednak obawiano się o zdrowie i życie śmiałków chcących tego spróbować. Wszelkie obawy zniknęły po wynalezieniu spadochronu, co zgodnie z legendą miało miejsce w starożytnych Chinach. Nikt nie wie, ile jest w tym prawdy, ale faktem jest to, że ten wynalazek jest doceniany do dzisiaj.
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Odkryj dobroczynne działanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry. Zrozum, jak zdrowe substancje z natury mogą przyczynić się do jej zdrowego wyglądu.
Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?
Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?
Interesujesz się wędkarstwem? Spróbuj łowić ryby na grunt! To metoda, która przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i doświadczonym wędkarzom.
Ostatnie wpisy