Survival i bushcraft w polskich lasach – gdzie można udać się na ekstremalną przygodę?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Survival i bushcraft w polskich lasach – gdzie można udać się na ekstremalną przygodę?

Survival i bushcraft to aktywności, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Na czym polega każda z nich? W jakie rejony Polski należy się udać, by móc rozpocząć tego typu przygodę? Oto garść przydatnych informacji na ten temat.

Survival i bushcraft – co to takiego?

Mianem survivalu określa się rodzaj aktywności ukierunkowanej na gromadzenie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Uczy on między innymi tego, jak samodzielnie rozpalić ognisko czy uzdatnić wodę do picia. Możemy mieć do czynienia z kilkoma różnymi rodzajami survivalu.

Jednym z nich jest survival klasyczny, który nazywany jest także leśnym lub ekologicznym. Polega na przetrwaniu w miejscach zlokalizowanych z dala od cywilizacji; czy to bez jakiegokolwiek sprzętu lub z minimalną jego ilością. Uczestnicy tego typu wypraw wykorzystują wiedzę na temat budowania albo odnajdywania schronienia, orientacji w terenie czy rozpoznawania rodzajów drewna.

Drugim z rodzajów jest survival militarny. Mianem tym określa się trening grupy, przeprowadzany zarówno w miejscach odludnych, jak i w mieście. Tym, co go wyróżnia, jest wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu, na przykład wspinaczkowego. Możemy mieć do czynienia także z survivalem miejskim, który opiera się o radzenie sobie w sytuacjach zagrożenia, jak i unikanie kradzieży czy napadów.

Ostatnia z odmian survivalu to rekreacyjna. Najczęściej stosowana jest na imprezach integracyjnych i obejmuje między innymi jazdę na quadach czy grę w paintball.

Czym zaś jest bushcraft? Za twórcę tej aktywności uważa się Morsa Kochańskiego. Mianem bushcraftu określa się sztukę przetrwania w trudnych warunkach oraz umiejętność długiego przebywania w dziczy. Bushcraft przygotowuje do radzenia sobie w nawet najbardziej niesprzyjających i nieprzewidywalnych warunkach. Obejmuje między innymi umiejętność tworzenia schronienia, rozpalania ogniska, uzdatniania wody czy zdobywania pożywienia. Do tego celu wykorzystuje się narzędzia takie jak nóż, siekiera czy młotek. Kluczową rolę odgrywa tu bardzo bliski kontakt z naturą oraz jej ochrona. Bushcraft bardzo często nazywany jest zaawansowaną odmianą survivalu – w przeciwieństwie do niego nie korzysta się tutaj ze śpiwora, namiotu, przenośnej kuchenki czy gotowego jedzenia.

Gdzie można uprawiać survival i bushcraft?

W listopadzie 2019 roku rozpoczął się realizowany przez Lasy Państwowe pilotażowy program dedykowany fanom survivalu oraz bushcraftu. Na terenie 15 dyrekcji wyznaczono 43 obszary o łącznej powierzchni 65 000 hektarów, na których mogą oni rozwijać swoją pasję, bez naruszenia ustawy o lasach uchwalonej w 1991 roku. Największy z nich liczy 5371 hektarów, najmniejszy – 224 hektary. Lasy te stanowią element leśnych kompleksów promocyjnych służących testowaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu gospodarki leśnej.

Okres pilotażu został wydłużony do stycznia 2021 roku. Wspomniana ustawa zabrania biwakowania poza terenami wyznaczonymi przez nadleśniczego lub właściciela lasu. Brak tam jednak precyzyjnej definicji biwakowania.

Za niespełna dwa miesiące, 23 listopada, został przewidziany koniec programu pilotażowego 🏕 udostępniania terenów…

Opublikowany przez Lasy Państwowe Wtorek, 6 października 2020

W ciągu ostatniego roku tereny objęte programem pilotażowym były monitorowane przez leśników oraz wolontariuszy należących do grup bushcraftowych. Nie tylko prowadzili oni obserwację, lecz przeprowadzali także wywiady z turystami oraz ankiety internetowe. Dodatkowo zadbano, aby koła łowieckie w odpowiedni sposób znakowały tereny polowań. Do stycznia 2021 będą analizowane dane zawarte w ankietach ewaluacyjnych wypełnianych zarówno przez nadleśnictwa pilotażowe, jak i użytkowników poszczególnych obszarów. Jak pokazują wyniki badań, znacząca część leśników określiła przeprowadzony program pozytywnie i chciałaby, aby został on wprowadzony na stałe.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto kolekcjonować nasiona marihuany?
Dlaczego warto kolekcjonować nasiona marihuany?
Kolekcjonowanie nasion marihuany - pasjonujące hobby z wieloma korzyściami.
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Wielu z nas kojarzy preppersów jako nieco zwariowane osoby, które uzbrojone w znalezione uprzednio patyki biegają po lesie, rozpalają tam […]
Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA
Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA
Sporty walki to aktywność fizyczna, która wymaga od zawodnika ogromu poświęceń. Aby odnosić sukcesy w MMA, należy nie tylko trenować […]
Ostatnie wpisy