Niezależnie od tego, czy grasz profesjonalnie, półzawodowo, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dartem, odpowiednia technika rzutu jest kluczem do sukcesu. W końcu na tym właśnie opiera się cała dyscyplina – na celnym rzucie lotką do tarczy.
Przede wszystkim nie istnieje coś takiego, jak jeden prawidłowy sposób trzymania lotki. Dla każdego dartera jest to sprawa czysto indywidualna. Wielu początkujących graczy trzyma strzałkę jak długopis – dwoma palcami. Jest to całkowicie poprawne, szczególnie podczas stawiania pierwszych kroków z dartem.
Niezależnie od wybranej techniki, najważniejsze, aby chwyt był naturalny i wygodny. Jeśli podchodzisz do tablicy i zastanawiasz się nad ułożeniem lotki w dłoni, to znak, że trzeba nad tym popracować.
Podobnie jest z ustawieniem stóp. Ilu darterów – tyle sposobów. Niektórzy ustawiają się prostopadle do linii rzutu, niektórzy równolegle, a inni pod lekkim kątem. Wybierz pozycję, która jest dla ciebie najbardziej komfortowa.
O celności rzutu decyduje to, jak „pracujesz” swoim ciałem. Jedna noga powinna być wysunięta bardziej do przodu, a druga zostaje z tyłu, dla utrzymania równowagi. Jeśli jesteś osobą praworęczną, opierasz ciężar ciała na prawej nodze, a lewą tylko się podtrzymujesz (analogicznie dla graczy leworęcznych).
Pamiętaj, aby nie odrywać tylnej nogi od podłoża podczas rzutu – stracisz wtedy równowagę, a lotka poleci w innym kierunku niż zamierzony. Tym bardziej nie kołysz się na boki, nie bujaj, nie podskakuj. Im więcej takich dodatkowych elementów wdrożysz do techniki rzutu, tym trudniej będzie Ci się skupić na samym rzucie. Mózg będzie musiał zapamiętać zbyt wiele czynników, a ty będziesz tracił koncentrację i w wyniku tego – celność.
Sprawą kluczową jest odpowiedni ruch ręki podczas wykonywania rzutu. Jedyną częścią ciała, która powinna wykonywać ruch, jest ręka rzucająca (ewentualnie można lekko pochylić sylwetkę ciała do przodu). Przy czym należy pamiętać, że cała siła rzutu wychodzi ze stawu łokciowego. Bark pozostaje nieruchomy, przedramię porusza się w linii prostej, wypuszczasz lotkę z dłoni, a ręka podąża za wykonanym rzutem. Strzałka porusza się po paraboli – im mocniej rzucisz, tym łuk będzie mniejszy.
Musisz wykonać jeden precyzyjny ruch z umiarkowaną siłą – wtedy bez problemu trafisz w cel. Bardziej zaawansowani gracze dokładają jeszcze ruch nadgarstka w celu przyspieszenia lotu rzutki. Polecamy jednak najpierw wypracować sobie podstawy, ponieważ dodatkowy ruch nadgarstka byłby kolejnym elementem, który musisz kontrolować.
Zastanów się, jakie rezultaty chcesz osiągnąć. Postaw sobie cel długoterminowy i krótkoterminowy. Przykładowo, możesz zaplanować sobie:
Cel długoterminowy:
Cel krótkoterminowy:
Mając określone cele, możesz ułożyć sobie indywidualny plan treningu. Wypracuj sobie własną technikę trzymania lotki, ustawienia stóp i sposobu rzucania. Może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie akurat chwyt z dwoma palcami na baryłce, postawa prostopadła do linii rzutu i lekki zamach ręką do tyłu przed samym rzutem?
Gdy będziesz już czuł się całkowicie komfortowo, obierz swój cel na tarczy i trenuj – w końcu trening czyni mistrza. Swoje wyniki możesz zapisywać w notesie, dzięki czemu będziesz wiedział, ile razy trafiłeś.
Zdj. główne: Afif Kusuma/unsplash.com