Wyjeżdżając samochodem za granicę, z pewnością chcesz się czuć pewnie i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w podróży. To możliwe dzięki wykupieniu odpowiednio dobranych ubezpieczeń. Jakich? Przegląd polis przydatnych podczas podróży autem do innych krajów znajdziesz w poniższym artykule.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe w Polsce i prawie wszystkich krajach Europy. W razie jego braku właściciel pojazdu może otrzymać wysoką karę finansową od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Z kolei wyjeżdżając zagranicę bez OC i powodując stłuczkę, kolizję czy wypadek, za powstałe szkody zapłacisz z własnej kieszeni, dlatego posiadanie aktualnej polisy jest niezbędne. Wystawione w Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w następujących państwach spoza UE:
A co w sytuacji, gdy wybierasz się za granicę w celu kupna auta? Więcej informacji o ubezpieczeniu pojazdu nabytego poza Polską znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-zarejestrowanego-za-granica/.
Jak widzisz, polskie OC jest respektowane tylko w niektórych krajach w Europie. W takim razie jak zapewnić sobie ochronę cywilną podczas poruszania się autem za granicą w pozostałych państwach, jak np. Ukraina, Białoruś, Rosja, Armenia, Macedonia czy Bośnia i Hercegowina? Rozwiązaniem jest Zielona Karta – dokument odrębny od OC, jednak jego działanie jest identyczne, tzn. dzięki niemu unikniesz płacenia za szkody drogowe z własnej kieszeni. Zieloną Kartę otrzymasz za darmo w firmie ubezpieczeniowej, w której masz wykupione obowiązkowe OC.
Assistance to ubezpieczenie skonstruowane specjalnie z myślą o dalszych wyjazdach, którego wykupienie zapewnia udzielenie pomocy w razie problemów na trasie. Awaria, usterka, wypadek, brak paliwa w baku, zgubienie kluczyków – to tylko przykładowe sytuacje, w przypadku których można skorzystać z assistance. W ramach polisy towarzystwo gwarantuje m.in. takie świadczenia jak:
Assistance jest tym bardziej warte uwagi z punktu widzenia osób wyjeżdżających za granicę, że można je zawrzeć wyłącznie na określony czas, np. na 7 czy 14 dni, a to znacząco ogranicza koszty polisy.
Autocasco jest co prawda ubezpieczeniem całorocznym, ale zdecydowanie warto mieć je również na krótkim wyjeździe. Dlaczego? Ponieważ zapewnia odszkodowanie w razie szkód spowodowanych z Twojej winy lub z powodu czynników zewnętrznych, bez udziału osób trzecich. Ponadto autocasco często obejmuje również mechanizmy zawarte w assistance – obie polisy znajdziesz i porównasz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Podobnie jak na polskich drogach, podczas wyjazdu za granicę może Ci się zdarzyć poważny wypadek, w wyniku którego obrażeń doznają osoby znajdujące się w środku. Niezależnie od tego, czy podróżujesz w pojedynkę, czy wespół z pasażerami, ubezpieczenie NNW zapewnia wszystkim osobom jadącym w samochodzie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy bądź śmierć.
Życzymy udanej podróży i mamy nadzieję, że przebiegnie bezpiecznie i z żadnego ubezpieczenia nie skorzystasz!
Zdj. główne: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com